Obóz jeniecki

Strona Główna
Widzisz wiadomości wyszukane dla zapytania: Obóz jeniecki
 
Temat: Pogawędki ogólne
Co do jeńców mam "pomysła" :
Gdzieś na uboczu w centralnej części pola robimy obóz jeniecki ( tak co by z HQ każdej ze stron było mniej więcej równo w kilometrach ).
A działa to tak :
Jak biorę do niewoli Pana X to spisuję moim małym chińskim ołóweczkiem jego numer po czym delikwent udaje się pieszo do obozu jenieckiego gdzie musi dokonać wpisu ze swoim numerem po czym wali do swojego HQ.
Po zakończeniu manewrów oddajemy kartki z numerami jeńców organizatorom a oni sprawdzają czy numery podane przez wojaków zgadzają się z numerami wpisanymi w obozie jenieckim .
Jeśli wpisy zgadzają się to "gra muzyka" i organizator przydziela punkty za jeńca którejś ze stron .
Jeśli brak wpisu w obozie jenieckim to znaczy że ktoś zagrał z nami w .......
i takiemu panu możemy na przyszłość podziękować .
Odpada problem prowdzenia jeńca do swoich baz i zdradzenia ich położenia , po prostu ...wpadłeś to teraz dymaj do obozu jenieckiego a ja wymiatam dalej !!!!!!!!!!Temat: kiedy powstały obozy koncentracyjne ?


| Tyle, że te z wojny burskiej nie miały na celu eksterminacji ludności
| ani niewolniczej pracy, a właśnie służyły koncentracji ludności na małym
| obszarze. Po wojnie wszystkich puszczono do domów.

| Mimo to była tam wysoka śmiertelność, jeńców nie chroniły żadne
konwencje, a
| warunki były ciężkie.

Owszem, ale też w obozie nie byli wojskowi, a cywile, więc trudno te
osoby nazywać "jeńcami".

| Wielu więźniów ginęło przy próbach ucieczki. z takiegobozu uciekał tez
| Churchill.

To chyba nie z brytyjskiego obozu?
- Szwejk


Po wykolejeniu pociągu pancernego w końcu 1899 Churchill dostał sie do
niewoli burskiej. Ulokowano go w Pretorii w  States Model School, szkole
zamienionej w obóz jeniecki. 11 grudnia 1899 uciekł stamtąd, wyslano list
gończy- nagroda 25$.
Po 2 tygodniach dotarł do Durbanu. Pisząc z "takiego obozu" miałem na mysli
obóz jeniecki, naturalnie, a nie obozy dla BurówTemat: Propozycje modyfikacji regulaminu

A jeśli robimy jeden obóz jeniecki dla wszystkich stron w centralnej części pola o ogólnie znanych koordynatach ale z boku na krawędzi pola niczyjego tak co by nie było za daleko ale było trochę uciążliwe.
Odprowadzanie nie potrzebne bo np. wpadam w twoje ręce na miejscu spisujesz mój numer a ja mam obowiązek udać się sam do obozu jenieckiego i wpisać swój numer na kartce w obozie .
Na koniec gry organizator porównuje wpisy z obozu z tym numerem który spisałeś ode mnie .
Jeśli są oba to znaczy że byłem w obozie i to kosztuje np. 100 p. jeśli w obozie nie ma mojego wpisu to znaczy że oszukałem i to już kosztuje np.300 czy ile tam kto sobie życzy.
Temat: Propozycje modyfikacji regulaminu
A jeśli robimy jeden obóz jeniecki dla wszystkich stron w centralnej części pola o ogólnie znanych koordynatach ale z boku na krawędzi pola niczyjego tak co by nie było za daleko ale było trochę uciążliwe.
Odprowadzanie nie potrzebne bo np. wpadam w twoje ręce na miejscu spisujesz mój numer a ja mam obowiązek udać się sam do obozu jenieckiego i wpisać swój numer na kartce w obozie .
Na koniec gry organizator porównuje wpisy z obozu z tym numerem który spisałeś ode mnie .
Jeśli są oba to znaczy że byłem w obozie i to kosztuje np. 100 p. jeśli w obozie nie ma mojego wpisu to znaczy że oszukałem i to już kosztuje np.300 czy ile tam kto sobie życzy.Temat: Obozy jenieckie w Gdańsku
witam

dawno na Forum nie zaglądałem..ale ten temat znalazłem i dodam coś od siebie

ze wględu na bliskość do tych dwóch obozów(oliva , róg Chłopskiej i Obrońców W)

obóz na Obrońców to nie obóz jeniecki tylko pracy..dokładnie dla kobiet które pracowały

w sopockim "Grand Hotelu"...kiedyś na terenie tej posesji stał piękny XIX w. domek .
(teraz już go nie ma...a szkoda bo był piękny.ten kto widział to wie o czym pisze:)))

w tym domku mieściła się komentantura obozu....
z przekazu wiem że codzieńnie o którejś godzinie
kobiety te wyruszały z obozu na piechotę do sopotu.....

historię tą znam z od osoby której ciocia była więźniarką tego lagru....Temat: Gnojewo - obóz jeniecki
Dzieki Kolekcjoner. Ale cos mi tu nie do konca pasuje. Otóz most knybawski ukończono w roku 1940 a co dalej z "betonka"( berlinką ) w kierunku Malborka. Bo jak wiadomo kończy sie ona w Gnojewie. A co dalej w kierunku wschodnim? Chyba że jest ona na odcinku Gnojewo-Malbork zalana asfaltem, ale nie wydaje mi sie. Gdzies w lokalnej prasie, jakis spory kawałek czasu wstecz, wyczytałem że właśnie w pobliżu tego " zakonczenia" berlinki w Gnojewie znajdował sie obóz jeniecki ( wobec tego mogła to być filia jakiegos stallagu, moze jakis obóz pracy?hm a moze aresztowani w Tczewie i okolicach i przetrzymywani w obozie przejsciowym który miescił sie w obecnym Muzeum Wisły? -hipotez jest tu wiele ) i jak sobie przypominam to własnie było napisane ze miescił sie on przed wsią po prawej stronie patrząc w kierunku Malborka od MK. Redaktor który o tym pisał, wspominał ze ludzie ci byli tam bardzo źle traktowani. Rosjanie? Nie pasuje mi tu data. Kurcze ze tez człowiek wówczas nie pomyślał nawet o tym aby ta gazete zostawić. Moze udac sie do Gnojewa i porozmawiac z ludźmi którzy zaraz po wojnie zasiedlili te tereny, moze cosik wiedzą, jakies resztki po ewentualnym obozie pozostac powinny. Nie da mi to teraz spokoju. Nic, bede szukał ale i Was proszę o wszelkie informacje za które dziekiTemat: Obozy jenieckie w Gdańsku

Moja Ciocia która pracowała tam kiedyś twierdzi że był to obóz jeniecki.
Możliwe, ale bardziej podejrzewam, że byli tam zakwaterowani robotnicy przymusowi. Od 48 r. mieszkałem w domu na przeciwko o którym już pisałem tu: http://www.forum.dawnygda...opic.php?t=4341

Dom był częściowo podpiwniczony (w 1/3). Piwnica składała się z trzech pomieszczeń w amfiladzie. Trzecia część to mała piwniczka na węgiel. Druga to prawie wyłącznie korytarzyk do tej trzeciej, ale tu było prawdopodobnie miejsce straceń. Na drzwiach pomiędzy pierwszą i drugą piwnicą starannie wyrysowana była czaszka nad skrzyżowanymi piszczelami, a drugi taki symbol narysowany był na tynku ściany kończącej środkową piwniczkę. Tam też na tynku, na wysokości głowy było kilka dziur po kulach (?).
Wydaje mi się, że jest bardzo prawdopodobne, że w tym domu mieszkał - urzędował komendant tego obozu.
Swje przekonanie, o tym, że nie był to obuz jeniecki opieram na tym, że nie były wtedy (koniec lat 40-tych) zauważalne, żadne ślady solidnego ogrodzenia i pomieszczeń dla wartowników.
Ale sam chętnie bym się dowidział, co tam wtedy było i co działo się w "mjej" piwnicy.Temat: Obozy jenieckie w Gdańsku
Z opowiesci mojego ojca, oliwianina (?) od urodzenia wiem, ze oboz jeniecki dla jencow rosyjskich miescil sie na terenie obecnego Osiedla Mlodych. Gdy jency szli do pracy oferowali przygladajacym sie dzieciakom rozne, wlasnorecznie w warunkach obozowych wykonane zabawki. Waluta oczywiscie byl chleb.
Ojciec pokazywal mi dokladnie gdzie staly baraki, gdzie byla brama, komendantura itd. Ciekawostka jest fakt, ze na samej gorze pod lasem, w miejscu w ktorym w latach osiemdziesiatych znajdowala sie znana dyskoteka "Kasztel" (czy jakos tak) miescil sie karcer. W lesie na morenach, zaraz niedaleko od od malowniczo polozonego osiedla znajduje sie miejsce gdzie chowano licznych zmarlych jencow. Jest to nieoznakowane i zupelnie zapomniane miejsce.
Jezeli chodzi o rejon obecnego Przymorza, to rzeczywiscie znajdowalo sie tam cos w rodzaju obozu pracy, nie wiem jak w czasie wojny, ale po wojnie to na pewno. Sam pamietam rozne murowane baraki, w ktorych miescily sie jakies ADM'y i inne osiedlowe biura. Moj staruszek twierdzil, iz byly to dawne zabudowania wlasnie owego obozu. Dawno tam nie bylem, ale znajac nasz kraj stoja tam do dzisiaj i jest tam teraz hurtownia skarpet
PozdrawiamTemat: Jency

Myśle że dobrym pomysłem byłbaby mozliwośc wzniesienia konstrukcji "Obóz jeniecki" bądx ustawieniu talowych na terytorium kraju gdzie jeńcy byliby automatycznie przewożeni .

Hmm, faktycznie można umożliwić budowę obozów jenieckich, które miałyby określoną pojemność (kilkanaście tysięcy na jeden powinno wystarczyć). W razie braku miejsc można by rozbudować je albo dorobić nowe. Heksy z obozami miałyby trochę większy potencjał przemysłowy bądź wydobycie surowców. Ubytek zaopatrzenia powinien być nieznaczny - w końcu jeńcy mogą zostać zatrudnieni do upraw.

Co do działalności partyzantów - co powiecie na wyświetlanie przybliżonej liczby partyzantów w danym heksie? I powiedzmy, że (przykładowo, więc nie czepiać się ;-]) stosunek sił partyzantki do liczby wojsk 5:1 spowodowałby powstanie.Temat: Olsztynek Stalag 1B Hohenstein

Na początku 1939 roku Niemcy przystąpili do budowy obozu jenieckiego pod Olsztynkiem, który miał być przeznaczony dla jeńców
wojennych. Pierwsi polscy jeńcy przybyli tu na początku września 1939r.

http://www.cecile.dutrone...oszukiwaniu.htm


Informacja ta jest trochę nieścisła, za http://www.domwarminski.pl/content/view/584/766 podaję:

"W 1939r. przypadała 25. rocznica sławnej bitwy. Z tej okazji przygotowano zjazd weteranów I wojny światowej. Miała to być gigantyczna uroczystość. Na polach w pobliżu Królikowa tuż za murami pomnika pobudowano miasteczko zlotowe. Uroczystości jednak nie odbyły się ponieważ wybuchła II wojna światowa. W pierwszych dniach września do baraków przypędzono polskich jeńców. W ten sposób powstał obóz jeniecki Stalag IB Hohenstein, jeden z większych na terenie Prus Wschodnich".

Na taką genezę obozu trafiłem także kiedyś na jakiejś stronie niemieckojęzycznej.

Co do jeńców francuskich - mój Ś.P. dziadek przebywał w Stalagu Hohenstein i jak wspominał, po raz pierwszy w życiu zetknął się z Murzynami. Jak należy domniemywać, byli to właśnie jeńcy z kolonii francuskich.Temat: PRYWATNA PROŚBA-STARA PIECZĄTKA
W rodzinnym archiwum mam zdjęcie pradziadka z niewoli niemieckiej (I wojna światowa). Na odwrocie zdjęcia jest pieczątka - udało mi się z niej odczytać tylko "GEFANGENENLAGERS" czyli "OBÓZ JENIECKI". Z pozostałych słów udało mi się odczytać tylko kilka liter; wspomagając się tą bazą danych: http://www.kartenmeister....databaseuwe.asp znalazłem tylko jedno miejsce - GARDWINGEN (położony w dzisiejszym Obwodzie Kaliningradzkim). Jednakże nazwa nie do końca zdaje się pokrywać z tym, co widnieje na pieczątce; równie dobrze może to być "*****LAGER" a nie nazwa miejscowości (ta może znajdować się jeszcze niżej).
Jako że macie doświadczenie w takich sprawach, proszę Was o pomoc w rozwiązaniu zagadki. Przyda mi się każda sugestia.

I jeszcze pytanie: gdzie szukać informacji o niemieckich obozach jenieckich z I WŚ?Temat: Obozy jenieckie w Gdańsku
Witam, mam pytanie czy zna ktoś historię baraków na Jaśkowej Dolinie - pomiędzy akpolem a kamienicami np PANu. Nie mogę nigdzie znaleść żadnej informacji. Moja Ciocia która pracowała tam kiedyś twierdzi że był to obóz jeniecki. Jedyny ocalały barak jest bardzo podobny do ocalałego budynku na Chrobrego.Temat: Stalag XXB - inicjatywa gimnazjum nr 2


"Obóz Jeniecki w Malborku" Uczniowie gimnazjum nr 2 im. Królowej Jadwigi w Malborku postanowili w ramach projektu "Uczniowie adoptują zabytki " zająć się niemal całkowicie zapomnianym w Malborku terenem po byłym obozie jenieckim oznaczonym niegdyś jako stalag Marienburg Willenberg XX B.

tekst sprzed 2,5 roku - ktoś wie wiecej czym się to skończyło (chyba się domyślam... )
http://www.ceo.org.pl/por...wny?docId=38337Temat: Zainteresowania i pasje braci leśnej
Dziś zapraszam do Tucholi. We wschodniej części miejscowości, po prawej stronie drogi do Świecia w lesie, znajduje się cmentarz jeńców wojennych, zmarłych w wyniku chorób w istniejącym tu obozie jenieckim. Pochowanych jest tu łącznie 3761 żołnierzy, w tym: 1289 rosyjskich, 2471 rumuńskich
i 1 Anglik (ekshumowany przez rodzinę). W części centralnej cmentarza znajduje się pomnik, na którym umieszczono 2 tablice (po rosyjsku i po rumuńsku) o treści: РУССКІЕ ВОЕННОПЛЬННБЕ СВОИМ ТОВАРИЩАМ 1914 – 1918,
PRiZONiERii ROMANi De RăZbOi CAMARAZii 1914 – 1918.
Mogiły ziemne, słabo zaznaczone w terenie. Przy obelisku skupiono betonowe „poduszki” w kształcie krzyży (część z nich wykonana współcześnie z lastriko), na nich metalowe, emaliowane tabliczki z napisem: nr kwatery, poniżej + 1914/18 ROSJANIE lub RUMUNI. Cmentarz w dobrym stanie, zadbany i wyremontowany.
Ciekawostką jest, że obóz jeniecki wykorzystywany był także przez Polaków, do więzienia w nim jeńców z czasów wojny polsko – bolszewickiej oraz ponownie przez Niemców w II wojnie światowej. Łącznie we wszystkich kwaterach spoczywa tu ponad 5100 jeńców z trzech konfliktów zbrojnych.Temat: Dubrowka... dlaczego tak to wygladalo?


ale maskirowkę to Rosjanie mają opanowaną.

| --
| Michał Grodecki

 z wysadzaniem budynków im nie wyszło żeby zwalić na Czeczenów


Nie zawsze wszystko się uda zamaskować - mimo najlepszego wykonania.
Klasyczny przykład - rajd na obóz jeniecki w Son Tay w Wietnamie (jeżeli
dobrze pamiętam - kryptonim Operacja Kingpin), akcja o bardzo wysokim
poziomie utajnienia. Przed wylotem do jednej z niewielu osób które
musiały wiedzieć o całości sprawy podszedł młody oficer i zapytał "czy
przypadkiem nie jest przygotowywany rajd na obóz jeniecki w Son Tay?"
Oczywiście natychmiast został dokładnie przemaglowany przez kontrwywiad
i okazało się że połączył w całość pokawałkowane informacje a reszty się
domyślił. Takie przypadki przyprawiają o ciężką nerwicę "bezpieczniaków"
na całym świecie.

Temat: Scenariusze i zasady gry
Witam!
Po wspólnej odprawie naszych drużyn biorących udział w manewrach oraz wstępnej konsultacji telefonicznej z kolegą Szpargałem prosimy o ustosunkowanie się do następujących spraw dotyczących organizacji jak i zasad gry:

1. Czy odległości HQ każdej ze stron do strefy rozłożenia baz polowych będą równe? ( powinny takie być )
2. Czy walizki z kodami i namiarami powinny znajdować się bezpośrednio przy flagach w bazach polowych? ( powinny być jak najbliżej flagi w zasięgu wzroku czyli "widzę flage i widzę walizkę" )
3. Czy namiary GPS w walizkach powinny mieć odpowiedniki w PUW 1965? ( powinny mieć )
4. Jeśli w bazie polowej znajduje się namiot drużyny np. w celu odpoczynku, przetarcia maski, spożywania posiłków lub napojów to niewolno strzelać do środka namiotów i nie wolno strzelać z namiotów do przeciwnika! W tym przypadku oczywistym jest że podczas momentu zdobycia flagi ( bazy ) przez druzynę przeciwną automatycznie wszystkie osoby znajdujące się w namiotach są jeńcami chyba że zdążą popełnić kolorową autodestrukcję!
5. Czy obóz jeniecki musi być w jednej z baz polowych, czy musi być jeden, czy jeńców trzeba pilnować, jaki jest sens formalny obozu jenieckiego?
6. Jeśli wolno transportować walizki z kodami, namiarami lub bombą między bazami polowymi a jednoznacznie z tym po całym określonym do gry terenie to jak długo można je transportować?! Np. 23h i 55min ?!

Proszę o komentaże w tych sprawach...Temat: Tannenberg - denkmal

Witam. W bliskiej odległości od mauseleum , ok 500 m ,o którym tu piszecie ( Hildenburga-jak źle napisałem to przepraszam, wiadomo o kogo chodzi ) mieścił sie niemiecki obóz jeniecki na powierzchni 4km2 przez który, w okresie 1939-45 przewineło sie blisko 650 tys jeńców wojennych z takich państw jak Francja, Belgia, Anglia, Polska, ZSRR i wielu innych. Nazwa obozu to STALAG I B Hohenstein ( nie wiem czy dobrze napisałem ) po polsku to Królikowo. W m. Sudwa miesci jest cmentarz wojenny ( trasa nr 7, po lewej stronie jadąc na Warszawe ) na którym jest pochowanych ok 55 tys zołnierzy włąśnie z tego obozu. Zdjecia ruin przedstawione na którymś z poprzednich postów moga właśnie pochodzic z ruin tego obozu a nie z samego Mausoleum. Dla zainteresowanych jestem w posiadaniu połowy nieśmiertelnika z tego obozu, na czyjąs prosbe moge wrzucic jego foto. Mam zamiar oddac ją ( tą połowę ) do muzeum w Olsztynku jak tylko znajde sie w okolicy.
Byłem tam osobiście, tutaj http://www.marienburg.pl/viewtopic.php?t=4677 stoi pomnik, a kilkaset metrów w pole stoją resztki obozu, pokazywał mi miejscowy rolnik, a Tannenberg Denkmal stoi o 180 stopni w drugą stronę i następne kikaset metrów dalej. W tym przypadku o pomyłce nie ma mowyTemat: OT? Masakra w Moskwie


|  co za jełop te obozy wymyślił?
| SJS

Zdaje się, że Kreml, na początku lat 90, gdy Polska domagała się
ostatecznego wyjaśnienia sprawy Katynia.
Sprawę "polskich obozów" stworzono jako swego rodzaju szantaż -
"odczepcie się od Katynia, bo my się doczepimy do was".


mozna poczytac np to
http://www.ksiegarnia.uni.torun.pl/karpus.html

co prawda zaden polski autor ( powyzszy rowniez )  nie napisze ze byly obozy
koncentracyjne , ale ten ostatni zdobywa sie o ile mnie pamiec nie myli na
nazwe "oboz jeniecki o zaostrzonym rygorze" , prawda ze brzmi o wiele lepiej
a ze rygory byly takie ze z wielu obozow nie wyszlo 100 % jencow to pikus
no i oczywiscie - nikt nikogo nie zabil , wszyscy zmarli to sie pochorowali
, z pewnoscia od tych frykasow ktorymi ich raczono
w koncu bolszewicka dzicz przywykla do wodki z kartoszkami , a w obozach
mieli wino i szyneczke to sie musieli pochorowac

bo przeciez tylko wredni Rosjanie maja prawo zle traktowac polskich jencow ,
natomiast Polacy odwrotnie - o nie nie , co zlego to nie my
z mojej strony EOT

Temat: Tannenberg - denkmal
Witam. W bliskiej odległości od mauseleum , ok 500 m ,o którym tu piszecie ( Hildenburga-jak źle napisałem to przepraszam, wiadomo o kogo chodzi ) mieścił sie niemiecki obóz jeniecki na powierzchni 4km2 przez który, w okresie 1939-45 przewineło sie blisko 650 tys jeńców wojennych z takich państw jak Francja, Belgia, Anglia, Polska, ZSRR i wielu innych. Nazwa obozu to STALAG I B Hohenstein ( nie wiem czy dobrze napisałem ) po polsku to Królikowo. W m. Sudwa miesci jest cmentarz wojenny ( trasa nr 7, po lewej stronie jadąc na Warszawe ) na którym jest pochowanych ok 55 tys zołnierzy włąśnie z tego obozu. Zdjecia ruin przedstawione na którymś z poprzednich postów moga właśnie pochodzic z ruin tego obozu a nie z samego Mausoleum. Dla zainteresowanych jestem w posiadaniu połowy nieśmiertelnika z tego obozu, na czyjąs prosbe moge wrzucic jego foto. Mam zamiar oddac ją ( tą połowę ) do muzeum w Olsztynku jak tylko znajde sie w okolicy.Temat: Konferencja - KL Warschau
Jakoś tak dziwnie nie widzę, w tym zestawie filmów wystąpień podważających ustalenia sędzi Trzcińskiej. M.in. mojego wystąpienia w dyskusji, w którym udowodniłem na podstawie zdjęć lotniczych i planów, że tzw. obóz na Kole to było miejskie osiedle wybudowane w latach 30 i przetrwało w tej postaci aż do sierpnia 1944, kiedy zostało spalone przez własowców. Pokazałem natomiast, że był obóz jeniecki na Forcie Bema. Więc jeśli był obóz w tym rejonie, to jedynie na Forcie Bema.
Zwrócie uwagę, że prof. Bojarski (film czesc 12), występujący po mnie, mówi już o Forcie Bema a nie obozie na Kole!
Po prostu jako poważny naukowiec, nie mógł podważyć faktów, które przedstawiłem i mówić o obozie na Kole!
Temat: manipulacja ???


terenie. palestyna nie jest centrum medialnym.


W latach 90-tych, w czasie konflitu w Yu, w GB była głośna afera.
Trafiła nawet do sądu, ale dziennikarze mieli lepszych prawników :-(

O co chodziło??? Już mówię. Wykonano fotografię faceta przebywającego
na terenie szkoły zaadaptowanej na obóz dla uchodźców. Dla uchodźców,
a więc taki, w którym dostaje się papu, łóżeczko i kołderkę. Co w tym
takiego dziwnego??? Ze szkołą sąsiadował magazyn rolny ogrodzony drutem
kolczastym. Fotograf wlazł na teren magazynu i zrobił fotę przez
owe druty kolczaste. Tymczasem ogrodzenie szkoły, czyli obozu dla
uchodźców było takie najzupełniej zwyczajne, na 1m wysokości.

Fota trafiła na pierwsze strony gazet z podpisem, że był to obóz
jeniecki/koncentracyjny.

Chciałem Wat tylko pokazać, jak łatwo jest zmanipulować opinią
publiczną - szczególnie łatwo, gdy jest ona podniecona jakimś
wydarzeniem i karmiona sensacją płynącą z eteru.

Pozdrawiam,

Temat: Mapa Pomorza Zachodniego z 1882 r.


Te zdjecia sa z miasta Zagan na Slasku.  Przy okazji, wie ktos co jest na
zdjeciu 149.jpg ? Wyglad na jakis oboz.


O ile wiem (moja żona pisze przce na ten temat) to obóz jeniecki dla
żołnieży alianckich. Do dzisiaj zostało tylko kilka gruzów i niewielkie
muzeum. Tak na marginesie to z tego obozu miała miejsce największa ucieczka
więźnów w czasie II wojny światowej, która zakończyła się powodzeniem.

Pozdrawiam
Andrzej

Temat: Grecy w Goerlitz przed 1945
Na te święta trochę czasu udało mi się wygospodarować by poszerzyć trochę Wikipedię.
obóz jeniecki w Goerlitz
zapraszam oczywiście do redagowania i rozbudowy hasła.

Dodano: Wto Mar 25, 2008 2:56 pm
czy ktoś wie co sie stało z Rosjanami, którzy byli w obozie przed Grekami? gdzie zostali przerzuceni?Temat: Pytania i odpowiedzi
@Karus - w sumie to nie słyszałem, żeby w Toruniu był w czasie I wojny światowej obóz dla ludności polskiej - ale nigdy o tym nie czytałem, to nie będę się upierał.
W drugiej wojnie światowej na Podgórzu (lewobrzeżna część miasta) był obóz jeniecki, natomiast po prawej stronie Wisły w Forcie VIII więzienie śledcze Gestapo, a w Forcie VII właśnie obóz koncentracyjny o ile się nie mylę.

Co do odpowiedzi na pytanie:
2 sierpnia 1914 r. twierdza była zaalarmowana, że Kozacy się zbliżają. Ludność wsi pogranicznych zaczęła uciekać do Torunia szukając schronienia. Obserwator Fortu I (jedyny fort pancerny twierdzy) zobaczyl kolumnę idącą od strony Rosji i zameldował, że nadciągają Kozacy i w ten sposób ostrzelano kolumnę cywilów... Tak podaje historia 61 Pułku Piechoty, który wtedy w Toruniu stacjonował. Ustnie przekazywana legenda mówi o tym, że rozwalono wówczas stodołę i zabito źrebaki, czy prosiaki. Ja wierzę historii pułkowej.

No to kolejna zagadka. Jak zapewne wiecie, barwy Prus to czarny i biały. Jednak flagi przy lancach miały odwrotny układ barw - biały u góry, czarny na dole. Dlaczego?Temat: Borne Sulinowo
Witam

Niedaleko Szczecinka (ok. 20 km) położone jest miasteczko Borne Sulinowo.
Powstało ono w latach 1933 - 38 jako garnizon i zaplecze dla nieodległego poligonu. Powstało także miasteczko Kłomino (Westwalenhof) w którym swój sztab miał generał (późniejszy feldmarszałek) von Paulus.

W Kłominie również (a ściślej na wzgórzu zwanym Psią Górką) powstał w 1939 roku obóz jeniecki. W 1940 roku obóz dla szeregowych przerodził się w Oflag II D Gross Born. W obozie kwitło życie kulturalne, oświatowe i...sportowe. Tam w 1944 roku miała miejsce zorganizowana przez jeńców olimpiada.

W 1945 roku miejsce Niemców zajęła Armia Czerwona i utworzyła z tego miasta garnizon (formalnie "miejsce tymczasowego stacjonowania"). W mieście stacjonowali Rosjanie otaczając je absolutną tajemnicą.

21 października 1992 roku ostatni transport żołnierzy radzieckich opuścił Borne. 5 czerwca 1993 roku miasto oficjalnie wróciło do Polski.

Dzisiejsze Borne to cywilne miasteczko z czterema tysiącami mieszkańców, zamieszkane głównie przez Ślązaków, którzy za uzyskane odprawy zamieszkali w Bornem. W mieście znajduje się muzeum z pamiątkami po wojskach niemieckim i radzieckim, a także wcześniejszym (np. napoleońskim).Temat: Hart's War (2002).DVL.ShareReactor


| Nie ma. Ale chyba nie ma co narzekać. Mam ten film i
| twierdzę, że zegar w niczym nie przeszkadza. Film jest
| świetny.

ja po trailerach widze jakie amerykancy maja wyobrazenie o
obozach koncentracyjnych... nie wiem czy sie smiac czy
plakac

michus


Placz ale nad wlasna niewiedza :) To nie byl oboz
koncentracyjny, to byl oboz jeniecki. To delikatna roznica, ale
coz moze nie dla wszystkich. Inna sprawa ze pokazywali ruskich
po drugiej stronie plotu, i ruscy wygladali.... za dobrze. Z
tego co czytalem, w stalagach ruscy naprawde mieli kiepsko. W
tym filmie tego nie pokazali. Coz nie mieli takiego zamiaru ale
w tym wypadku w ogole nie powinni ich pokazywac.
A co do filmu, cholera nastepny po helikopter w ogniu przyklad
detej propagandy amerykanskiej. Chociaz nie , moze za ostro w
porownaniu do Pearl harbor i helikoptera to nie jest zly film.

Temat: Ostrzeżenie - Historyczne Bitwy - "Bzura 1939"

Czy odróżniasz obóz jeniecki od koncentracyjnego?


Dziwne bo ogólnie twierdzi się że były to obozy koncentracyjne a nie
jenieckie te wyglądają troszkę inaczej
przynajmniej według konwencji, ale patzrąc na Grenadę to konwencjami chyba
się tylko podcierają, to już zupełnie nie wiadomo co
A w berezie kartuskiej zgineło około 60 tys, ponoć z głodu, danych
dokładnych brak, cóż nie było u nas pruskiego porządku.
Rosjanie nie doliczyli się około 400 tys ludzi z wziętych do niewoli, albo
zgineli albo zwiali , albo po zwolnieniu nie wrócili.


A kogo Ruscy kochają?


A kogo kochają inni , za darmo ? chyba nikt i nikogo


Zaolzie zostało siłą nam zabrane w 1920 roku akurat wtedy gdy płomień
rewolucji niesiony do Europy zbliżał się do Warszawy - zapomniano cie tego
nauczyć? czy byłeś na wagarach jak o tym mówiono?


No kuna sląsk zabraliśmy komuś potem ktoś nam , pomorze tak samo, inflanty
tyż, ruś kijowską to już chyba pierwszy Bolcio, itd itd, każdy coś komuś
podprowadził, Amerykańce indianom, bardziej patrzyłbym na nieprzestrzeganie
traktatów, łamanie ich itd, ale te też zawierano by je łamać. A tak wogóle
jest jakiś którego nie nagięto i nie złamano? Masz jakiś przykład.

A wogóle to polityka to jedno wielkie szambo.
za 50 lat znowu AK bydzie tylko bee, AL tylko ahh, a prawda leży pośrodku,
są i byli ludzie i gnoje, po obu stronach.

NA rka

Świat bez polityków nie zginie, politycy bez świata tak.

Temat: Filmy
Stalag 17

Niemiecki obóz jeniecki. 630 amerykańskich sierżantów zebranych w kilkunastu barakach, co to za jeniec który nie próbuje ucieczki. Tyle tylko, że każda, nawet najlepiej przygotowana próba, każdy fakt z życia jeńców bardzo szybko przedostaje się do wiadomości Niemców. W baraku jest kapuś, tylko kto nim jest? Podejrzenie pada na J.J. Softona, jednego z więźniów, który jest w dobrej komitywie z Niemcami, prowadzi z nimi brudne interesy, za lepsze traktowanie i jedzenie jest w stanie sprzedać prawie wszystko. Gdy za którymś razem prawie zostaje zlinczowany, postanawia na własną rękę znaleźć donosiciela, którym okazuje się być...

No własnie, trzeba samemu zobaczyć, w sumie ta kwestia rozwiązuje się juz prawie w połowie filmu, jednak do ostatnich minut nie wiemy, jak zostanie wszystko rozegrane, bo gdy zabije się kapusia, to Niemcy rozstrzelają wszystkich co do jednego

Fajne, strawne, chwilami zabawne, polecam, choć jeśli chodzi o stronę czysto faktograficzną to obraz obozu i jeńców jest bardzo mocno naciągany, ale tu nie o to chodzi akurat

"Cierpię na bezsenność" - niemiecki komendant do jednego z więźniów
"A próbowałeś zażyć 40 tabletek na sen na raz?"Temat: Żydzi, Niemcy, Węgrzy,Włosi........... w Rykach

Zwracam się do Pana Cygana bo wydaje mi się, że Pan nam coś może powiedzieć. Chodzi mi o obóz jeniecki, który był na terenie obecnej OSI Ryki za czasów okupacji. Czy pan coś może nam powiedzieć na ten temat???

"Po likwidacji Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej „Obroża“(z terenu powiatu warszawskiego-Kampinos) jego żołnierzy przyprowadzono do majątku Przyłęk koło Garwolina.Następnie:

"wszystkich przybyłych ubiera się w mundury wojska niemieckiego. Stąd zostaje uformowany transport liczący 2200 ludzi. Polacy, Niemcy cywilni i wojskowi, Żydzi. Kolumnę marszową poprzedza patrol sowiecki uprzedzając napotkanych, że eskortuje zbrodniarzy wojennych, co wywołuje wrogie reakcje. W Rykach postój z noclegiem w barakach z robactwem. Następnie marsz do Dęblina, gdzie oczekują wagony na szerokim torze."

Tyle cytat.Potem już była Syberia.Na zdjęciu jeden z tamtych baraków przy skrzyżowaniu dzisiejszej Warszawskiej i Janiszewskiej[/quote]

A o Polakach, którzy nocowali w tym obozie tuż po wojnie można przeczytać na poniżej stronie:

http://ignaczewski.net/2007/08/14/sam-zdechniesz-wschodnie-wspomnienia/Temat: U.S.: Iraq not letting Red Cross visit POWs


Niesamowita nowość. Ponad tydzień temu Amerykanie odmówili _kilku_
organizacjom
wizytację obozów z irackimi jeńcami.


To ciekawe biorac pod uwage fakt, ze dzisiaj ekpia Czerwonego Krzyza
wizytowala amerykanski oboz jeniecki pod Umm Quasr.
PAK

Temat: Mapa Pomorza Zachodniego z 1882 r.Te zdjecia sa z miasta Zagan na Slasku.  Przy okazji, wie ktos co jest na
zdjeciu 149.jpg ? Wyglad na jakis oboz.


Cytuję
Oprócz zabytków warto zwiedzić Muzeum Martyrologii Alianckich Jeńców
Wojennych obrazujące martyrologię 300 tys. jeńców wojennych z 17 narodowości
w czasie II wojny światowej. Istniał tu obóz jeniecki Stalag VIII C oraz
Stalag Luft III skąd 24/25 marca 1944 roku miała miejsce brawurowa ucieczka
lotników alianckich (w oparciu o fakty nakręcony został film pt. "Wielka
ucieczka") (http://free.polbox.pl/l/luftstal/).
Stefan

Temat: Przeróbka
Zapewne nie obcy jest Wam żal, gdy nagle stwierdzacie,że nagle coś, obok czego przechodziliście obojętnie przez lata,nagle znika. To,że znika to cóż...takie czasy.Burzy się w Gdańsku niemało.Gorzej,że zabrakło czasu, by póki to stało, zrobić kilka zdjęć.
Ta myśl dopadła mnie gdy postanowiłem wreszcie obfotografować baraki u zbiegu ulic Przetocznej i Ku Ujsciu.Z wielu publikacji wynika,że najpierw w czasie I wojny był tam obóz jeniecki m.in dla jeńców rosyjskich,potem wykorzystano je tworząc w 1920 roku obóz dla przesiedlanych Żydów.W czasie drugiej wojny baraki wykorzystano tworząc w 1940 r.Gemeischaftslager Danzig-Troyl.Do opustoszałych baraków po wojnie wprowadziły się rodziny i jeszcze dosłownie parę lat temu kwitło tam zycie.Bywałem tam kilka razy - warunki były fatalne, ale ludzie mieszkali.Mam nadzieję,że choć dostali porządne mieszkania.W kazdym razie gdy poszedłem tam z aparatem - po barakach prawie nie ma śladu. Może ktoś zdażył tam zrobić zdjęcia- np z akcji wyburzania.To też historia Przeróbki.
Czy Zakład Karny ulokowano w naszej dzielnicy aby jakoś podtrzymać tradycję?Temat: Filmy
"The Great Escape" - II wojna swiatowa, Luftwaffe zbudowalo nowy oboz jeniecki dla alianckich pilotow, ktorzy sa rekordzistami w ucieczkach z... obozow. Trafia tam rowniez "Big X", najlepszy organizator ucieczek. Od razu staje sie dowodca wszystkich jencow i organizuje... ucieczke dla 250 wiezniow. Cala fabula krazy wokol tej "wielkiej ucieczki". Pojawia sie masa smiesznych scen, nieraz smialem sie w nieboglosy. Jest to jedna z nielicznych starych ekranizacji wojennych, ktora przypadla mi do gustu. Film oparty na faktach.Temat: Ewan McGregor, Kevin Spacey i Jeff Bridges gapią się na kozy
Ewan McGregor, Kevin Spacey i Jeff Bridges zagrają u boku George'a Clooneya w filmie "The Men Who Stare at Goats".

Obraz stanowi adaptację powieści Jona Ronsona. Książka opowiada historię amerykańskiej jednostki wojskowej zwanej First Earth Battalion, która miała być powołana do życia w latach 70.

Pomysłodawcą stworzenia oddziału był Jim Channon. Żołnierze batalionu mieli odwoływać się w "walce" do ideologii New Age. Zamiast broni palnej członkowie jednostki uzbrojeni byli w pozytywne wibracje, a ich zadaniem było wpływanie na serca i umysły wroga. W krytycznych sytuacjach oddział miał się uciekać do alternatywnej, nie niosącej śmierci broni. Użycie broni śmiercionośnej miało być ostatecznością.

Ewan McGregor wcieli się w postać Boba Wiltona, reportera, który postanawia opisać historię Lyna Cassady (Clooney), jednego z żołnierzy stosującego nietypowe techniki walki. Bridges zagra Billa Django, mentora Lyna, a Spacey - Larry'ego Hoopera, żołnierza prowadzącego obóz jeniecki w Iraku.

Grant Heslov wyreżyseruje film na podstawie scenariusza Petera Straughana.
[film.onet.pl
Temat: Plac Paderewskiego pod osiedle domków?
Czy tam był, czy nie był cmentarz, jest już rzeczą uboczną. Istotne jest to, że władze miasta same przyczyniły się do faktu, aby na tym skwerze postawić kamień z tablicą upamiętniającą, iż w tym miejscu znajdował się obóz jeniecki. Więc, miejsca martyrologii zawsze powinny być otoczone czcią. Jeśli już władzą Nysy tak bardzo chce budować domy dla VIP-ów i lekarzy, to niech odrestaurują kamienice przy Szopena, które swoją urodą straszą turystów i samych mieszkańców Nysy.Temat: Historyczne ciekawostki z naszego miasta

Zwracam się do Pana Cygana bo wydaje mi się, że Pan nam coś może powiedzieć. Chodzi mi o obóz jeniecki, który był na terenie obecnej OSI Ryki za czasów okupacji. Czy pan coś może nam powiedzieć na ten temat???
Też tak myślę ( o psie ). Ale napisałam jako ciekawostkę. Jednak ponoc na Warszawskiej, może nawet w tym duzym drewnianym domu, mieszkał bardzo dobry weterynarz (Żyd). Mój dziadek zawsze udawał się do niego jak miał jakis kłopot z koniem. Może to on był taki zdolny i wstawił tę koronkę ?Aż do lat 60-tych,między domem pp.Leszków a pp.Jarnickich, stał na ulicy Warszawskiej (kiedyś Św.Leonarda),równolegle do ulicy,dom drewniany pp.Ostałowskich z wysokim dachem i gankiem. Rosły przed nim dwa stare,wielkie jesiony.Od domu pp.Jarnickich,których dom stał nieco dalej od ulicy.było również wejście.

Przed wojną mieszkała w tym domu rodzina żydowska Konigsbergów: Konigsberg Izydor(pochodził z Tarnowa),przezywany „mamutem”, był weterynarzem i kierownikiem rzezni („szlachtuza”) w latach 1934-36.Jego żona Felicja (warszawianka)była bardzo znaną i lubianą w Rykach dentystką.Mieli dwóch synów:Waldemara i Józefa.
W domu mieszkały później kolejno rodziny m.in.Jędrychów,Zawadzkich, Grzybowskich i Mejerów


cygan dnia 08.12.2008 22:42, w całości zmieniany 2 razyTemat: Gdzie walczył Twój dziadek?
Mój dziadek był przed wojną zawodowym podoficerem (prawdopodobnie kapralem, albo plutonowym, nie zdążyłem go poznać i zapytać). We wrześniu walczył w składzie armii Łódź pod Piotrkowem. W czasie kontrataku zabił dwóch Niemców w walce na bagnety. Podobno to zdarzenie odcisnęło się bardzo mocno na jego psychice i do końca życia nie mógł zapomnieć twarzy jednego z nich. Potem obóz jeniecki, Niemcy zwolnili go w listopadzie, a potem życie na wsi do końca okupacji. Łapanki konfiskaty, 3 miesiące spędził na Majdanku jako zakładnik.
Inny dziadek trafił na roboty do Niemiec gdzieś pod Hamburg. Wspominał naloty ciągnące się dzień i noc.
Pradziadek z kolei walczył w wojnie polsko-boszewickiej, w kawalerii, podobno był świetnym strzelcem. Nic więcej nie udało mi się ustalić.Temat: FILMY WOJENNE - polecamy


"A Bridge too far"
O jeden most za daleko.

1977

"We wrześniu 1944 roku alianci, upojeni sukcesem inwazji na Normandię, rozpoczęli tajne przygotowania do operacji "Market Garden". Był to szalony plan szybkiego zakończenia wojny przez zaatakowanie Niemiec i całkowite zniszczenie zakładów przemysłu wojennego Trzeciej Rzeszy.""The bridge on the river Kwai"
Most na rzece Kwai.

1957

"Japoński obóz jeniecki w Birmie. Jeńcy mają zbudować most na ważnym strategicznie szlaku. Japończycy traktują ich w wyjątkowo okrutny sposób. Pułkownik Nicholson jest oficerem angielskim, który chce zachować swoją godność. Przekonuje jeńców aby ci zbudowali most z "angielską" precyzją. Most po ukończeniu zostaje zniszczony przez angielskich komandosów."Temat: Ciekawe miejsca,miejscowości,zabytki- Pomorza Zachodniego
Gizio,czy obilo Ci sie o ucho cos na temat nieistniejacego juz co prawda dworu w rejonie Bobolic( w kierunku na Chlebowo,ale troche dalej).W latach 60-siatch juz po nim niewiele zostalo,ale byl tam obok ponoc oboz jeniecki.Jedynie co ja pamietam to droga dojazdowa do tego dworu.Cos nisamowitego,Droga miala moze jakie 50m.dlugosci i byla wysadzona po obu stronach krzakami jasminu.Te krzaki wtedu juz byly takie wysokie jak drzewa i polaczyly sie ponad droga w tunel.Nigdy nie zapomne jak latem przejezdzalismy wozem konnym przez ten tunel a za nami sniezylo kwiatami jasminu.Ten zapach byl taki mocny ze sie w glowie krecilo jak po dobrej marysi hehe.
Ciekawe czy ten jasminowy tunel dalej istnieje?
PozdrowieniaTemat: Katyń Andrzeja Wajdy

Film zajmuje się zdecydowanie bardziej z atakiem ZSRR i następst ich ukupacji.

Problem w tym, że film NIC nie mówi o sowieckiej agresji - jest tylko jeden koleś krzyczący "Sowieci wkroczyli!" (zamiast dobitniej "Sowieci na nas napadli!"), a potem obóz (jeniecki? internowania?) i sowieccy strażnicy. ZERO wyjaśnienia, skąd się tam wzięli polscy żołnierze.

Jeszcze jedna sprawa: na batalistykę na początku filmu to i owszem, stac nas, tylko trzeba mieć pomysł. Można było całkiem zgrabnie pokazać początkowe walki ułanów z Niemcami, potem wejściew Sowietów i niewolę - nie zajęłoby to dużo czasu, a można by parę późniejszych dłużyzn i niepotrzebnych wątków wywalić. I wyszłoby to filmowi tylko na dobre.Temat: Literatura do Ostfrontu
Co do : Gerd-Helmut Komossa, Z Mazur Nad Ren
pierwszy przegląd w księgarni wykazał nast. konstrukcję tej książki:
-dzieciństwo w Prusach
-wojna
-obóz jeniecki
-po wojnie
-bezcenne rady dla potomnych
czyli chyba kolejna książka w stylu von Lucka czy Grossjohanna...sugeruję raczej nie kupować w ciemno, lepiej najpier wypożyczyć i przeczytać bo czuję w kościach iż pozycja ta nie jest warta tych 35-40 zł.
pozdrawiamTemat: NARODOWE SIŁY ZBROJNE
Na terenie Polski nie maiło prawa być jakichkolwiek oddziałow partyzantki sowieckiej. Oddziały regularnej armii to jeszcze od biedy tak - ale skad partyzanci.

Zresztą, kto jest partyzant sowiecki - zwykle albo agent NKWD, albo dezerter, czy zwykły rabuś. Zastanówmy sie nad kwestia aprowizacji owych oddziałow... czy nasi chłopi z sympatii do ZSRS dzielili się z dzielnymi wojakami swoimi skromnymi zapasami Musieli cos jesć, wiec po prostu "rekwirowali". Moim zdaniem było pewno tak: kradli kury po wsiach, baby molestowali, to chłopi skargi jęli słać do skargi do Brygady Świętokszyskiej. I co mieli zrobić - tolerować bandę uzbrojonego hultajstwa pod swoim bokiem? A jak już ich capnęli co mieli niby z nimi zrobić - utworzyć "obóz jeniecki"? A póścić nie sposób było, bo nie po to ich okrązyli, zeby zaraz wypuścić - realia wojenne były takie, że fizyczna likwidacja to była jedyna opcja.

Re Vinicjusz - tamto "dzieło" o NSZ to nie mojego autorstwa - jam na prawie pisał "Ochrona przed wymuszonym samooskarzeniem w Konstytucji USA"Temat: Suwalska BK - losy mojego Dziadka
Witaj dzięki za szybką reakcję, o zdjęciach i pamiątkach nic nie wiem, nie znam również stopnia, wiem że nazywał się Stanisław Mikołajczuk, mieszkał przed wojną w okolicach czyżewa k/małkinii ulodzony w Lubowiczu Wielkim, z opowieści wynikało że trochęczasu w wojsku spędził więc możliwe że był zawodowym wojakiem, walczył jak mawiał "pod kleebergiem" do ostatniej chwili, później był obóz jeniecki - który sprawdzę później jeśli istotne. Interesuje mnie przedewszystkim przyporządkowanie poszczególnych historyjek które pamietam do miejsc na mapie ,Temat: Tannenberg Denkmal
w poblizu pomnika/mauzoleum hindenburga znajdował sie jak zapewne wiecie oboz jeniecki "stalag 1b" w miejscu gdzie się znajdował radni chcą wybudować 1 z baraków na wzór tych, które tam istniały. W tym baraku miałoby powstać muzeum pamiatek znalezionych na tym terenie. Jeśli ktoś takowe posiada proszę o kontakt. Liczą się wszystkie rzeczy tam znalezione. Od guzików po rzeczy wartościowsze. Mój tel. 661-341-224 .
Temat: książki na jesień
kolejny Ballard, tym razem odejście od charakterystycznej dla niego dystopii

jest to taka dość sofciarska wersja tzw. literatury obozowej znanej z klasy maturalnej (no chyba że ktoś jeszcze tak wysoko nie dotarł ;p), więc na polskim czytelniku wrażenia specjalnie nie zrobi. Książka pokazuje japońską okupację Chin podczas II WŚ widzianą oczami najpierw 11- a potem 14-latka. Rezolutność małego Jima bywami dość zaskakująca, ale miało to na celu ukazanie tego, że: 1) człowiek potrafi się dostosować do każdej sytuacji, 2) wojna mocno zmienia (wypacza?) ludzi. Paradoksalnie okazuje się, że obóz jeniecki jest miejscem, w którym wszystko jest ułożone i gdzie jest bezpiecznie.
Temat: Całokształt wizji Wilkołaka
Dobre Bakus, naprawdę hehehe, a taki słyszeliście:
Obóz jeniecki, dzieci wystawiają rączki przez ogrodzenie i wołają
-Hans pobaw się z nami
-Nie!!!- odpowiada
-Ale prosimy
-No dobra...-Hans bierze kosę-...kosi, kosi łapci...Temat: Trailery
Co do rosomaka

Nareszcie zostanie wyjaśniona historia Logana, bo jak na razie to jest straszny burdel. Zawsze myślałem, że jego ostrza wysuwane z rąk to skutek uboczny szkieletu, którym go obdarzono.

Jeśli połączyć obie wersje bajki (X-Man i X-Man evolution) dodać do tego pierwszą część filmowych X-Men'ów to mamy mega burdel. Sporo rzeczy się miesza i nasuwa (jak np jego udział w II Wojnie Światowej: w XM:E razem z kapitanem Ameryką ratuje obóz jeniecki z rąk nazistów i przy okazji ratuje Magneto) Wszędzie jest wskazana, że miał kontakty z Tarczą. A teraz jak oglądam zwiastun i widzę jak śmiga podczas wojny secesyjnej to już w ogóle extra uber pr0 mutated skillzTemat: Siemianowice Śl. - 25.04.09 - DM IMPOSSIBLE NIGHT 3 -CLUB 80
Moje odczucia po imprezie nieco mieszane niestety
Organizacyjnie brawo dla Rangersa i FC NI, dobry pomysl z setlista, przynajmniej uniknelismy powtarzajacych sie numerow, na specjalne zyczenie dostalismy nawet Tora!Tora!Tora!
Lokal nawet ok, sporo miejsca, bez specjalnego tloku na parkiecie, sprawni i szybcy barmani zdecydowanie na plus.
Z minusow: poczatkowo mialam nieodparte wrazenie ze lokal przypomina jakis oboz jeniecki, pierwszy raz spotkalam sie z zakazem wychodzenia z lokalu, calkowita nowosc jak dla mnie, a panowie na bramce nie byli sklonni do negocjacji, potem odczucie niesmaku i niecheci do panow bramkarzy tylko sie poglabialo, a to ze w czapce wejsc nie mozna, ze do ogrodka w nocy tez nie wpuszczaja, chlopaki rozbierac sie nie moga (to akurat nie wiem komu przeszkadza?) przeciez to standard na kazdym zlocie, ale totalnym przegieciem ze strony ochrony bylo juz rzucenie jednego z naszych na glebe w momencie jak poszlismy tylko zobaczyc jak wyglada imprezka na gorze,czyli to dicho cale, przegiecie totalne, niby dwie sale, dwa parkiety, a na gorze byla po prostu zupelnie inna impreza, mogli wiec od razu powiedziec ze mamy tam nie wchodzic a nie wywalac nas w sposob brutalny!!!
Konczac: powaznie bede sie zastanawiac nad kolejna, jesli taka bedzie, impreza w siemianowicach.
Konczac: dziekuje oczywiscie calej mojej ekipe za swietna zabawe na beforze w czasie zlotu, po zlocie, to dzieki Wam chce sie jezdzic na imprezy:*
(zaraz zabieram sie za wysylanie fotek na maila:)Temat: angielscy jeńcy w fabryce papieru w Tychach-Czułowie
Obóz jeniecki był w Łaziskach niedaleko dworca kolejowego. Przetrzymywani tam byli angielscy lotnicy zestrzeleni podczas nalotów na Górny Śląsk. Moja babcia wychowywała się w tej okolicy i pamięta, że niektóre Polki zapoznały się z tymi lotnikami i po wojnie jedna czy dwie wyjechały do Anglii z dzieckiem na ręku

Pozdrawiam
d007Temat: Sygnatura na włoskim M33
O BB49 można napisać jeszcze parę zdań:
1. Jest to hełm produkcji wojennej.
2. Czerep w rozmiarze średnim.
3. Na terenie Polski pozostaje najprawdopodobniej od wojny jako relikt po jeńcach włoskich. Bardzo możliwe, że pochodzi z Częstochowy, gdzie był obóz jeniecki. Częstochowa była prawdziwym "zagłębiem" hełmów włoskich.
4.BB49 były na pewno używane w WP, ale nie tylko, zachowane egzemplarze można łatwo klasyfikować na podstawie koloru lakieru na jaki je przemalowano po wojnie, ewentualnie wg zachowanych emblematów.
Podsumowując, BB49 to ciekawy hełm, z ładną legendą. Polecam każdemu BB49, pozdrawiam.
Temat: Filmy Wojenne
Jak już mówimy o wojnie i japoncach,to ja polecam "Imperium Słonca" Stevena Spielberga.Film w sumie przeszedl bez echa,kasa w niego włożona się nie zwróciła,a krytycy równo pojechali ten film...ja nie rozumiem czemu,może dlatego,ze film jest utrzymany w takim naiwnym stylu kina familijnego.Jest to wojna,jest obóz jeniecki,ale okrucienstwa na lekarstwo,jest za to bohaterska postawa brytoli i cwany ( ) dzieciach.Mnie się ten film fajnie oglądało za kazdym razem,w fajnych klimatach jest utrzymany.
Jako ciekawostka,to rolę cwanego dzieciaka gra młodziutki Christian Bale (American Psycho,nowy Batman).Temat: Waffen SS
Napiszę tak, czy niesprawdzone? Nie wiem, to są relacje żołnierzy amerykańskiej 90. DP, która walczyła ramię w ramię z Polakami pod Chamboise. Oficjalną i publiczną relację na ten temat można znaleźć z wydanej w Polsce książce "Obywatele w mundurach" Ambrose'a. Jest to relacja kpt. Laughlina E. Waters'a z z kompanii G 2. batalionu 359. PP 90. DP, który miał wybudować tymczasowy obóz jeniecki. W skrócie wielkim. Od Polaków dostał informację, że ma szykować miejsce dla ok. 2 tys. jeńców. W końcu dociera do niego poski konwój z jeńcami, w liczbie 200. Na pytanie wystosowane do dowódcy eskorty, gdzie reszta, nasz oficer stwierdził, że resztę zastrzeliliśmy. Oczywiście jeszcze około 750 jeńców zostało przekazanych innej przypadkowej kompanii 90. DP ale i tak brakuje ok. 1000 jeńców.
Umówmy się jednak, że nie dyskutujemy na ten temat, bo nieodmiennie prowadzi to do awantur. Ja wiem, że są pewne relacje naocznych świadków tych zdarzeń ale za ich życia nikt tego nie opublikuje w Polsce.Temat: Waffen SS

Napiszę tak, czy niesprawdzone? Nie wiem, to są relacje żołnierzy amerykańskiej 90. DP, która walczyła ramię w ramię z Polakami pod Chamboise. Oficjalną i publiczną relację na ten temat można znaleźć z wydanej w Polsce książce "Obywatele w mundurach" Ambrose'a. Jest to relacja kpt. Laughlina E. Waters'a z z kompanii G 2. batalionu 359. PP 90. DP, który miał wybudować tymczasowy obóz jeniecki. W skrócie wielkim. Od Polaków dostał informację, że ma szykować miejsce dla ok. 2 tys. jeńców. W końcu dociera do niego poski konwój z jeńcami, w liczbie 200. Na pytanie wystosowane do dowódcy eskorty, gdzie reszta, nasz oficer stwierdził, że resztę zastrzeliliśmy. Oczywiście jeszcze około 750 jeńców zostało przekazanych innej przypadkowej kompanii 90. DP ale i tak brakuje ok. 1000 jeńców.
Umówmy się jednak, że nie dyskutujemy na ten temat, bo nieodmiennie prowadzi to do awantur. Ja wiem, że są pewne relacje naocznych świadków tych zdarzeń ale za ich życia nikt tego nie opublikuje w Polsce.

No i?
Skoro walczyli za zbrodniczą Trzecią Rzeszę, to byli kryminalistami. I dobrze, że Polacy ich rozstrzelali. Bo ich wszystkich trzeba było wystrzelać jak psy.Temat: Nieobecności
Więc tak.
Nie ma mnie przez tydzień ale prawdopodobnie uda mi się coś niecoś odpisać w ciągu tygodnia (mam nadzieję). Jeśli tak się nie stanie
- Wszystkie moje sesje zostają "zamrożone". Czekajcie aż wrócę.
- Do sesji BLACKa (Neuroshima). Proszę nie zabijaj mnie jeśli nie będzie to konieczne, przesledzę wszystkie posty i jak najszybciej wrócę do sesji (jeśli chcesz to bardzo byłbym ci wdzięczny jeśli poprowadizłbyś trochę moją postać)
- Sesje Hey(a)!: Ostatni Bohaterowie - proszę o nie zabijanie mnie (jak możesz to poprowadź trochę moją postać ktoś); w Psach i Kotach już uzgodniliśmy, że jestem na urlopie
- Sesja wilk w owczej skórze: Już uzgodniliśmy, że mogę zginąć
- Sliders: To już też zostało uzgodnione
- STALKER: Jeśli można to proszę o nie zabijanie mnie
- Sesje PvP - tu mogę zginąć.
- Obóz Jeniecki Gishera: Tutaj też proszę o nie zabijanie mnie.Temat: DN 2008 wojska radzieckie

"'Zgodnie z konwencją genewską upraszam aby w przypadku wzięciu do niewoli więźnia nakarmić i dobrze napoić :twisted: ""

ok,

:)[/quote]

Prosze o pózniejsze podanie, drogą sms lub inną podać namiary na obóz jeniecki w celu weryfikacji czy
postanowienia genewskie są przestrzegane ;)

Kontrole przeprowadzę na ochotnika :)Temat: Polacy po obydwu stronach...
6 lat temu napisałem artykuł o pochodzącym z Wisły na Śląsku Cieszyńskim góralu (rocznik 1909), który podczas wojny miał dosyć poplątane losy. Otóż w 1939 roku był podoficerem kompanii wzmocnienia Straży Granicznej na odzyskanym Zaolziu. Twierdził nawet, że przeszedł na drugą stronę granicy i ukradł Niemcom karabin maszynowy. Brał udział w odsieczy, która rankiem 24 sierpnia ruszyła na pomoc do stacji kolejowej w Jabłonkowie (Przełęcz Jabłonkowska), gdzie Abwehra wywołała falstart II wojny światowej. Po 1 wrześna w odwrocie. Krótka niemiecka niewola ("wracajcie do domu", czekolada i papierosy na drogę).
Później volkslista i nieprzymusowy wyjazd do pracy w Niemczech. Następnie wcielenie do Wehrmachtu (379 batalion grenadierów). Brał udział w usuwaniu skutków alianckich nalotów dywanowych. Następnie służba w Normandii, w pobliżu Hawru.
W czerwcu 1944 roku już był w amerykańskiej niewoli. Obóz jeniecki w Szkocji i przydział do II Korpusu, gdzie trafił w listopadzie 1944 roku. Wziął udział w walkach jako żołnierz 10 batalionu strzelców 4 Wołyńskiej Brygady Piechoty 5 KDP. Pewnego razu atakująca jego oddział kompania strzelców górskich wpadła w zasadzkę. Ocalało tylko 6 Niemców.
Nie wrócił z Zachodu do Polski i wybrał emigrację w Wielkiej Brytanii. Wrócił dopiero w 1989 roku.
Podobne były losy wielu Ślązaków. Po wojnie zdarzało się, że w jednym zakładzie, na tym samym dziale, pracowali zarówno zdobywcy, jak i obrońcy Monte Cassino.Temat: Warhammer - Artefakt - Tu gramy!

Otworzył oczy, jednak przymkną je, by biel nie kuła go w oczy. Popatrzył na zabandażowane rany torsie, po czym uradowany pomyślał:
Na Asuryana, dziw że w ogóle żyję! Chyba powinienem częściej chodzić do świątyni... Jednak po chwili naszła go refleksja.
-
Zaraz, zaraz, a może ja nie żyję? Oparł się na łokciach, po czym rozejrzał się po sali.

To raczej nie wygląda na obóz jeniecki tych dzikusów - pomyślał zrezygnowany.

Eh, i po co mi to było! Trzeba było zwiać przy pierwszej lepszej okazji, a nie ganiać za jakimś opętanym kurduplem! - wyrzucił sobie w myślach, po czym gwałtownie wrócił do pozycji leżącej, co okupił niemałym bólem kręgosłupa.Temat: Polscy jeńcy wojenni


Interesuje mnie kwestia losów i traktowania Polaków, którzy dostali się w
czasie II wojny światowej do niewoli niemieckiej (a moze i włoskiej jezeli
takie były przypadki?). O ile jest troche materiałów na temat jeńców z
Września, o tyle nie mam zupełnie pojęcia o polskich żołnierzach wziętych
do niwoli na froncie wschodnim, w Afryce, Włoszech, froncie zachodnim. Jak
ich traktowano, jakie mieli prawa? Istotne jest dla mnie zwłaszcza, czy
np. polskich żołnierzy na Wschodzie traktowano tak samo jak żołnierzy
rosyjskich, czy też mieli lepsze warunki niewoli?


Tak na marginesie wspomne o filmie, ktory obejrzalem kilka dni temu pt:
"Wojna Harta". Pokazany jest tam wlasnie oboz jeniecki dla (przynajmniej
tylko o tych mowa) zolnierzy i oficerow z USA. Warunki przedstawione nie
byly raczej ponizajace i straszne, ale na ile to prawa, a na ile fikcja czy
wizja ludzi z Hollywood?

Michał

Temat: Tak dla rozdraznienia


W miare jednolicie ubrani, noszacy bron otwarcie, znany
lancuch dowodzenia...
Gdzie jest dla nic oboz jeniecki, tak z ciekawosci spytam...
:-


No jak to gdzie, u Allaha po prawicy. I tak przeciez hamburgery dobijaja
rannych, jencow nie bedzie.

P.T.

Temat: Tak dla rozdraznienia


Sadr przebywa od wtorku w Nadzafie, swietym miescie
szyickim w polskiej strefie stabilizacyjnej.
Jego domu chronia dziesiatki czarno ubranych
milicjantów z Armii Mahdiego.


W miare jednolicie ubrani, noszacy bron otwarcie, znany
lancuch dowodzenia...
Gdzie jest dla nic oboz jeniecki, tak z ciekawosci spytam...
:-

Michal

Temat: Palestynczycy zniszczyli pierwszy od 20 lat izraelski czolg


| A skad wiezniowe mieli ladunki wybuchowe?
Ukradli z zakladow w ktorych pracowali. Juz nie pamietam dokladnie co
to byly za zaklady - czy cos zbrojeniowego czy moze kamieniolom.
Jezeli Cie to interesuje to znajde zrodla o tym powstaniu (wlasciwie
buncie)


Jasne. Byly straty wsrod zalogi?


| KL Jaworzno.
To byl podoboz jakiegos duzego KL czy samodzielna jednostka?


Filia Auschwitz. Kolo kopalni wegla kamiennego (Jan Kanty, za PRL
Komuna Paryska). Podobno 60,000 Zydow i 18,000 ofiar po wojnie (te
liczby moga byc wyzsze lub nizsze). Ewakuowany i przejety przez NKWD
w styczniu 1945.

Poza tym byl oboz jeniecki dla Brytyjczykow, dzielnica Szczakowa.

Temat: Jeńcy radzieccy we wrześniu 1939


To dla kogo byly te masy niepodjetego sprzetu w magazynach ? Dla
krasnoludków?


To są mity. Pozatym Plan mobilizacyjny "W" jest dokumentem znanym, choć jego
lektura to troche jak czytanie ksiązki telefonicznej i niewielu sie na to
zdecydowało. W mob. powszechnej mobilizowano śladowe ilości oddziałów bojowych.
Za to masa tam takich jednostek jak: pluton kolei wąskotorowej nr XX i polowa
pracownia dentystyczna nr XX i obóz jeniecki nr XX.

Pozatym znaczna częśc zaplecza armii i państwa Polskiego byla


po _lewej_ stronie wymienionych przez ciebie rzek. I w tym był problem.


Został częściowo rozwiązany. W zachodnich okręgach korpusów nie przewidywano
poważniejszych działań mob. poza mob alarmową. Wszystko co miało być
zmobilizowane później było w centum i na wschodzie.

pbp

Temat: Lagry
Czy wiecie coś albo macie może zdjęcia okolic VII Dworu z czasów kiedy był tam jakiś obóz jeniecki? I z czasów budowy domów przy obecnej Al. Wojska Polskiego?
Mieszkańcy tamtych okolic nadal mówią na te górki w lesie nad osiedlem "lagry" i podobno obok szkoły są resztki jakiegoś baraku.Temat: Ksiązki
Król szczurów"- James Clavell - to zdecydownie moja ulubiona ksiazka - tematyka: japonski oboz jeniecki dla Amerykanow..
Po przeczytaniu chyba wszystkich ksiazek Whartona dopiero stwierdzilam, ze jest nudny Moje ulubione z jego tworczosci: "Spoznieni kochankowie" I "W ksiezycowa jasna noc" - to autor, ktorego znac warto.
John Grisham - trillery prawnicze, wszytkie pisane identycznym stylem, nie mozna sie oderwac. ("Firma", Sprawa Kramerow, Raport Pelikana)
A zdecydownie ukochany autor to JOHN IRVING, najbardziej chyba znana jego ksiazka (byl tez film) - "Swiat wg Garpa", reszta tez swietna: "Regulamin tloczni win", "Modlitwa za Owena", "Czwarta reka", "Malzenstwo wagi polsredniej" etc - wszytskie ok 500 stron - to dla milosnikow czytania
Swietne biografie: "Piekny umysl" - biografia Johna Nasha i "Karol Gustaw Jung" - jak sama nazwa wskazuje .
Ksiazki to temat rzeka dla mnie, a Sarah sprawial mi tym topickiem wyrazna przyjemnoscTemat: Więzienie na Anielewicza - zdjęcia lotnicze
Witam Wszystkich

| Witam!
|
| Gesiowka jako calosc zdaje sie jednak nie istniala - i powinienes to
| jako hmmmmm... "nasz-wasz" :)) - wiedziec doskonale: zostala wysadzona w
| powietrze przez Teutonow bodajze w czasie popowstaniowym...
Przez Teutonow zostal wyszdzony Pawiak
| Ale istnial w jej miejscu po "oswobodzeniu" przez Czerwona Holote oboz
| jeniecki dla Szwabow, ktorzy dzielnie porzadkowali gruzy po robocie
| swoich kolegow - pozniej przejety zostal przez NKWD/UB na "potrzeby
| zwalczania kontrewolucji"... Dlatgo wtedy trafiali tam i Polacy...
| Zlikwidowany w koncu (?) lat 40-tych...
| Pozdrawiam Darek

Gesiowka istniala na terenie (mniej wiecej) dzisiejszej
Anielewicza,Karmelicka, JPII, Lewartowskiego ( ale blizej Anielewicza.

Zostala calkowicie zlikwidowana w momencie gdy zaczeto przebijac trase NS
czyli Marchlewskiego i stawiac pierwsze domy pomiedzy Marchlewskiego i
Karmelicka.
Moi rodzice i ja mieszkali od zawsze na Dzikiej (tej starej Dzikiej), wiec
duzo spraw i ludzi z Muranowa i Powazek pamietam.

Temat: Więzienie na Anielewicza - zdjęcia lotnicze

Witam!

Gesiowka jako calosc zdaje sie jednak nie istniala - i powinienes to
jako hmmmmm... "nasz-wasz" :)) - wiedziec doskonale: zostala wysadzona w
powietrze przez Teutonow bodajze w czasie popowstaniowym...
Ale istnial w jej miejscu po "oswobodzeniu" przez Czerwona Holote oboz
jeniecki dla Szwabow, ktorzy dzielnie porzadkowali gruzy po robocie
swoich kolegow - pozniej przejety zostal przez NKWD/UB na "potrzeby
zwalczania kontrewolucji"... Dlatgo wtedy trafiali tam i Polacy...
Zlikwidowany w koncu (?) lat 40-tych...


WITAM
.Oj cos mi sie wydaje ze to trwalo troche dluzej
poczatki lat 50-tych.

No i dalej jestem ciekaw dlaczego nasze spoleczenstwo nie upomni sie o


chocby jakas tablice pamiantkowa

Pozdrawiam Darek

Temat: 4 miliony żołnierzy Armii Czerwonej czeka na pochowanie (link,pl)

ponadto rozwodzenie się z udawanym przerażeniem nad tym że na terenach
byłego ZSRR 4 miliony żołnierzy nie zostało pochowane w sytuacji gdy w
Polsce też tysiące leżą bezimiennie w lasach to wstyd poprostu


szurum burum, nakrzyczeć i co?
problem polega na tym, że my Polacy nawet po 65 latach szukamy gdzie leżą
zamordowani przez NKWD i nie możemy się najpierw do Sowietów a teraz od
Rosjan doprosić gdzie ich szukać
Akowcy też dbali o swoich poległych, nie znajdziesz przypadku, żeby nie
pochowali jeśli wiadomo było gdzie szukać
problem polega na tych żołnierzach co szli jako Sowieci - bo przecież Putin
nic o Polakach nie wspomniał a więc I i II Armię WP uważa za wojsko
Sowieckie
Jak zauważyłeś powtarza się liczba 600 tysięcy poległych na ziemiach
polskich - których? tych dzisiejszych czy tych przedwojennych?
leży ich prawdopodobnie więcej ale większość z nich to jeńcy wojenni zmarli
w niewoli a nie polegli w walkach to po co Sowietom tacy żołnierze? po co
budować dla nich cmentarze? po co przypominać największą klęskę?
na Świętym Krzyżu był obóz jeniecki, około 10 tysięcy ich tam było, wybuchła
zaraza, Niemcy wycofali się poza ogrodzenie i strzelali do każdego co się do
ogrodzenia zbliżał, tak i nikt nie przeżył, pochowano ich w zbiorowej mogile
ale po wojnie władze robiły to co Moskwa kazała wszak z ich nadania tu
byli - nie wolno nic mówić o jeńcach i ich losach więc tam jak byłem w 1959
roku to tylko śmietnik był i czasami ktoś świeczkę zapalił, już w około 1966
to zaczęto porządkować a dziś? a nie wiem co tam jest i jak
SJS
Temat: Wietnamczycy terrorystami?


Chyba wczoraj  Belgia  zaproponowała podanie definicji terroryzmu w  UE .
To

wojskową.  A w takiej  akcji  mamy  do czynienia z  żołnierzami ( tyle, że
bez
munduru ) a nie  terrorystami.  To była pod względem  militarnym  genialna
akcja.  Szkoda, że dotknęła tylu niewinnych  ofiar.  Ale takie są wojny.
Śmierć "wali" na oślep.

                             Pozdrawiam  Arek


Podczas powstania warszawskiego walczący bezmundurowi żołnierze zabiegali o
uznanie ich za żołnierzy, albowiem cywilom groziła kara śmierci za walkę z
bronią w ręce, natomiast żołnierzom groził obóz jeniecki.
Teraz pewnie sytuacja się odwraca - terroryści nie chcą być uznani za
wojskowych, bo (przynajmniej w Europie) grozi im (jako cywilom) kara
dożywocia, zaś przed trybunałem wojskowym chyba grozi im kara ś. za sabotaż.
Akcję nazwano wojskową, ale żadne państwo nie wywołało wojny, żadne nie
przyznaje się do "bojowników"... Jest to pierwszy przypadek tak wielkiego
aktu ter., do którego nikt się nie przyznaje. Zwykle ktoś wysuwał żądania
(zwolnienie kolegów, szmal), a teraz NIC i nie ma NIKOGO... To jeszcze nie
jest wojna. Jaka jest definicja
wojny? Może należy wprowadzić nową?
Mirnal

Temat: Dla kogo pracował kpt. Kloss?


Sprawa trochę nietypowa...
Każdy widział chyba serial "Stawka większa niż życie" i podziwiał
wyczyny przystojnego kpt. Klossa. I teraz mam taką zagwozdkę: dla kogo -
jakiej organizacji - pracował ów agent? NKWD, Razwiedupru, AK, MI6 czy
jeszcze kogoś?
Ze swej strony zdradzę, że postawiłem (flaszkę) na Razwiedupr...


Wedle filmu pracowal dla ruskich. Sposob wykorzystania go w ostatnich
odcinkach (oboz jeniecki) sugerowalby NKWD, lub wspolprace Smierszy z
Razwieduprem.
Wykonal wyrok "w imieniu Rzeczypospolitej", a ze nie ma slowa o rzadzie
londynskim, mozna wnioskowac, ze byl zwyklym bandyta.
Temat: Selekcja - co wy na to?| Na cholerę ci to? Lepiej  połaź sobie samemu parę dni i nocy po lesie,
| zamiast się takimi pokazówkami dla TV podniecać.
    Ale tam można z kimś rywalizować, nie? A w lesie to najwyżej dziki
przyprawisz o zawał.


No i będąc sam człowiek nie wyciśnie z siebie tyle, ile da rade pod presją z
zewnątrz.


przyprawisz o zawał. Znacznie IMO ciekawiej pojechać na coś takiego
http://www.kawidek.republika.pl/listopad2002.htm, pytanie tylko co taka
impreza jest warta :o)

    REMOV


Troche strasznie i niepokojąco brzmi nazwa tej imprezy"Gułag", fotka oraz
przede wszystkim cytat: "Jest to selekcja wykorzystująca już nabyte
umiejętności w zakresie [..] przetrwania w trudnych warunkach ograniczonej
wolności, dochowania tajemnicy i wytrzymania przesłuchań" !!! Oj bedą mieli
używanie panowie instruktorzy. Z tekstów wynika, że ta impreza to głównie
zabawa w obóz jeniecki. Ciekawy pomysł mają goście ze znanego od lat Ranger
Survival Club, ale ja bym raczej w takie klimaty nie wchodził, ciekawe czy
zgłoszą się jacyś kandydaci na jeńców.
-AdAm

Temat: Więzienie na Anielewicza - zdjęcia lotnicze


Przeprszam wszystkich za opóźnienie ale człowiek który miał mi wczoraj
zdjęcia dostarczyć zawiódł i będę je miał dopiero w piątek albo (co
gorsza w poniedziałek). Wszystkicjh zainteresowanych przepraszam ale
niestety sam nie mam mozliwości wyciągnięcia tego materiału z
archiwum. Postaram się załatwić cała sprawę najszybciej jak się da.

Z drugiej strony znalazłem pośredni dowód na to że Gęsiówka działała
po wojnie. Przypadkiem. W niedawno wydanej książce "To były knajpy"
Wiesława Wiernickiego (swoją drogą polecam bo to głownie o knajpach
warszawskich) jest informacja że jeden z restauratorów powojennych
zaliczył aresztowanie i półtoramiesięczny pobyt na Gęsiówce.

Zdrówko

begin  Twój_Outlook_głupieje.vbs
Maciek 'Babcia' Dobosz
Warszawski Klub Paintballowy "Ranger"
N.A.S.K. Nieudolny Administrator Sieci Komputerowej
http://paintball.info.pl/


Witam!

Gesiowka jako calosc zdaje sie jednak nie istniala - i powinienes to
jako hmmmmm... "nasz-wasz" :)) - wiedziec doskonale: zostala wysadzona w
powietrze przez Teutonow bodajze w czasie popowstaniowym...
Ale istnial w jej miejscu po "oswobodzeniu" przez Czerwona Holote oboz
jeniecki dla Szwabow, ktorzy dzielnie porzadkowali gruzy po robocie
swoich kolegow - pozniej przejety zostal przez NKWD/UB na "potrzeby
zwalczania kontrewolucji"... Dlatgo wtedy trafiali tam i Polacy...
Zlikwidowany w koncu (?) lat 40-tych...

Uklony

kpawlak

Temat: Selekcja - co wy na to?


No i będąc sam człowiek nie wyciśnie z siebie tyle, ile da rade pod
presją z zewnątrz.


    W sumie to zależy od człowieka, ale obecność innych mobilizuje.. "Co,
Ty - REMOV nie przeskoczysz?!" :o)


Troche strasznie i niepokojąco brzmi nazwa tej imprezy"Gułag", fotka oraz
przede wszystkim cytat: "Jest to selekcja wykorzystująca już nabyte
umiejętności w zakresie [..] przetrwania w trudnych warunkach
ograniczonej
wolności, dochowania tajemnicy i wytrzymania przesłuchań" !!!


    Dlatego brzmi ciekawie.


Oj bedą mieli używanie panowie instruktorzy. Z tekstów wynika, że ta
impreza to głównie zabawa w obóz jeniecki.


    Dokładnie. A wiesz, jak to jest z wkurzonymi jeńcami... :o)


Ciekawy pomysł mają goście ze znanego od lat Ranger Survival
Club, ale ja bym raczej w takie klimaty nie wchodził, ciekawe czy
zgłoszą się jacyś kandydaci na jeńców.


    W sumie to nawet zastanawiałem się czy się nie wybrać, ale coś znacznie
milszego i sympatyczniejszego wypełni wtedy mój czas ;oP Znajomi długo się
decydowali, ale ostatecznie jednego nie puściła żona ("Ileż można szlajać
się po poligonach! Od pięciu weekendów Cię nie ma w domu! Dziecko zapomina
jak tatuś wygląda!") i chyba ma w tym czasie chyba jakieś zawody w BJJ czy
czymś podobnym, a ostatniemu samemu się nie chciało jechać. A chcieliśmy
zrobić podkop... :oDDD

    REMOV

Temat: Czerwiec 56 - ktos sie wybiera? + dyskusja o polityce
Wiesz im nie będzie wstyd nigdy. Nawet w roku 2031, kiedy to dogorywający kaczor jeden lub drugi będzie rozwiazywał "problemy" gospodarcze RP numer 27 takie jak: inwigilacja prawicowej opozycji do prawicowego rządu w roku 1992, rola WSI w latach 90-tych, kulisy wprowadzenia stanu wojennego w 1981, obóz jeniecki i wcielenia dziadków polityków innych partii do Wermachtu podczas wwII, donosy o podpisawniu lojalki, której przecież nie ma, i tp. Wówczas i tak wszystko będzie wina innych. Nawet gdyby "trzeba było wprowadzić stan wojenny dla dobra Polski i tego dobrego rządu" to to też byłoby winą innych. Ale mnie to na szczęście nie bedzie dotyczyć. I myslę nikogo, kto ma wykształcenie, a już nie ma ochoty siedzień w tym nic nie wartym bagienku. Polska za 10 lat? średnia wieku populacji 55 lat, nędza aż gwiżdży, nie ma kto zarabiać na "oszczędne państwo" ani na emerytury. Większość młodych spada juz stąd po liceum - w końcu w UE studia są drogie, ale dostępność stypendiów nieporwnywalna.Temat: Lagry

Czy wiecie coś albo macie może zdjęcia okolic VII Dworu z czasów kiedy był tam jakiś obóz jeniecki? I z czasów budowy domów przy obecnej Al. Wojska Polskiego?
Mieszkańcy tamtych okolic nadal mówią na te górki w lesie nad osiedlem "lagry" i podobno obok szkoły są resztki jakiegoś baraku.


W kwestii lagrów. Polecam Twej uwadze listy panów Jarzębowskiego i Sienkiewicza zamieszczone w numerach 1/2004 i 2/2004 "30 dni"Temat: Jency
Wyciągasz z kontekstu. Napisałem że GDYBY było niksie morale wojsk (prawie 0) to by żołnieże uciekali. Na Westwrplatte ludzie mieli akurat morale i walczyli do końca. I ja napisałem przykładowo ile by miało zwiać - trzeba by było zrobić jakis realny procent z tego ile by zwiało podczas wielkiego natarcia.

EDIT: No załamujesz mnie człowieku. Piszesz że nie zgadzasz się z pomysłem dezercji ale kończysz pisząc o dobrym pomyśle dezercji...


Po prostu im nizsze tym dezercja wieksza.

Ciekawe co ja napisałem an ten temat kilka postów wyżej..

Jednak powracając. jeńcy wg mnie good idea lecz wymaga sprawnego pomysły i dośc prostego. Wkońcu po co istnieje suwak "Przestrzeganie prawa wojennego" oraz "Propaganda"?
Zreszta trzeba pamiętac że jeńcy próbowali uciekac i to by wpływało na partyzantke gdyz sama ludnośc "pomagała" by im w ucieczce.
Myśle że dobrym pomysłem byłbaby mozliwośc wzniesienia konstrukcji "Obóz jeniecki" bądx ustawieniu talowych na terytorium kraju gdzie jeńcy byliby automatycznie przewożeni .Temat: S.E.T.Y.

Bo się umundorwali w tych setach. To taka forumowa Preussisch Sturm Gruppe. Zaczęło się od nazi-setów, potem będą łapanki, a na końcu niepokorni wylądują w podforum "Obóz Jeniecki", a wcześniej przesłuchani.
*wyobraża sobie siebie całą w siniakach po przesłuchaniu*
Jak mogę dorosnąc?

dlaczego wszędzie są te szwabskie akcenty? D: niech się przebiorą za policjantów z Miami xDD
Temat: Jaki to utwór literacki?
Powiesc oparta na wlasnych przezyciach pisarza z okresu II wojny swiatowej .
Jest rok 1945 , oboz jeniecki - przebywa w nim kilkutysieczna grupa wiezniow alianckich - jeden z nich nie akceptuje twardych warunkow obozowego zycia i dzieki odwadze , sprytowi i przebieglosci potrafi funkcjonowac nie jak wiezien a czlowiek wolny, ktoremu na niczym nie zbywa. Jest zarazem podziwiany i znienawidzony przez wspolwiezniow .

Ufff , tez prosta zagadka mam nadzieje ...Temat: OFFTOPIC - dyskusja o niczym i wszystkim.
Ehhh, brak słów. Jak ktoś zasługuje, żeby go opierdolić to powinno się to zrobić. Poprzednie roczniki nie zaczynały pieprzyć jak potłuczone na forum ZANIM nie dowiedziały się co i jak. Reagowały na ostrzeżenia mod'ów (no może nie zawsze). A przede wszystkim wiedziały gdzie ich miejsce i nie udawały, że wszystko wiedzą.

Życzę wszystkim nowym, żeby przeżyli tą szkołę (żeby było jasne - nie uważam kopca za jakiś obóz jeniecki).Temat: Pomózmy chronić Drawieński PN

Cytat:
Zdecydowanie nie jestem za "unaturalnianiem" w miejscach gdzie jest ono bezsensowne...

a gdzie te miejsca sa bezsensowne?
z Puszcza Białowiesk? nie bede polemizował!
Ja z Malopolski.


wiekszoc drzewostanów P. białowieskiej to jednak drzewostany sztuczne, a slady działalnosci człowieka nosi nawet tzw. rezerwat scisły (w czasie I Wojny ?wiatowej w samym jego srodku był obóz jeniecki - to miejsce jest zauwazalne do dzi)Temat: Kobiety w walce

No właśnie, piszesz o przegranej, wąskiej podfrakcji antyhitlerowskiej. Opozycja przegrała i nigdy nie była duża, a Hitler niby to wiedział, niby nie wiedział o klęsce i szalał. Patetycznie postanowił umrzeć w Berlinie, ale to raczej bł przypływ paranoicznego strachu i chorobliwej bierności. Byly projekty "Twierdzy Alpejskiej", były plany partyzantki, i Niemcy byli na to w pełni gotowi. Ale ci którzy pozostali przy życiu pojmowali swoją misję jako walkę z potencjalnym przeciwnikiem całego śwaita - Armią Czerwoną, dlatego próbowali się poddawac zachodnim aliantom, po to by by przejść później na ich stronę w obronie Vaterlandu (co się jednak ostatecznie nie zdarzyło).
Idealny przykładem "woli walki" był Himmler, który uciekał przebrany w mundur żandarma. Ten sam, który opowiadał o Rasie Panów i walce do końca. Na wieść o tym spora ilość najbardziej fanatycznych SSmanów popełniła samobójstwo. Ludność niemiecka była od dawna zmęczona wojną, a weterani frontu wschodniego, i ich dowódcy mieli zwyczajnie dość. Nie chceli wojny z Rosją, chcieli po prostu poddać sie ludziom cywilizowanym - co byś wolał - sowieckie łagry, czy może aliancki obóz jeniecki? Szkoda, że nie wiedzieli, że Francuzi będą wykorzystywać ich do rozminowywania terenu. Znane są przypadki, że Niemcy podczas odwrotu "wieźli" ze sobą całe szpitale, i tłumy cywilów - nikt nie chciał wpaść w łapska mściwych i niewyżytych sowietów.
Temat: Ulubiona książka
"Wiedźmin" Sapkowskiego, tak opowiadania jak i sama saga. Głównie cenię cięte teksty bohaterów. "LOtR" i "Hobbit" Tolkiena też są świetne, a i humoru nie brak. "Król Szczurów" to raczej pozycja spoza tych klimatów, (druga wojna, obóz jeniecki w Japonii) ale warte poczytania. Wszystkie mnie wciągnęły, mimo, iż na początku niechętnie je czytałem. Polecam.Temat: S.E.T.Y.

Ja Was przestaję przez nie rozróżniac :'D
Bo się umundorwali w tych setach. To taka forumowa Preussisch Sturm Gruppe. Zaczęło się od nazi-setów, potem będą łapanki, a na końcu niepokorni wylądują w podforum "Obóz Jeniecki", a wcześniej przesłuchani.Temat: Zgadnij gdzie to było!!!!!!! :]
W czasie I wojny światowej w Nysie był obóz jeniecki; byli tam również Rosjanie. To im zapewne kazano wykuć ten pomnik poświęcony żołnierzom niemieckim poległym być może w walce z Rosjanami. Do wykucia napisu z tyłu pomnika, a więc w miejscu "niehonorowym" także Rosjan zmuszono. Taka forma odwetu i upokorzenia...
Ps. To są jak zwykle moje przypuszczenia. Czy logiczne?

[ Dodano: 2008-02-10, 20:50 ]Temat: Most na rzece Kwai/The Bridge on the River Kwai (1957)
------------------------------------------------------------Data premiery: 1957-10-02 (Świat)

Produkcja: USA, Wielka Brytania
Gatunek: Dramat, Przygodowy, Wojenny

Reżyseria: David Lean
Scenariusz: Carl Foreman, Michael Wilson
Zdjęcia: Jack Hildyard
Muzyka: Malcolm ArnoldJapoński obóz jeniecki w Birmie. Jeńcy mają zbudować most na ważnym strategicznie szlaku. Japończycy traktują ich w wyjątkowo okrutny sposób. Pułkownik Nicholson jest oficerem angielskim, który chce zachować swoją godność. Przekonuje jeńców aby ci zbudowali most z "angielską" precyzją. Most po ukończeniu zostaje zniszczony przez angielskim komandosów. Z filmu zawsze pamięta się główną melodię.William Holden: Komandor Shears
Jack Hawkins: Major Warden
Alec Guinness: Pułkownik Nicholson
Sessue Hayakawa: Pułkownik Saito
James Donald: Major Clipton
Geoffrey Horne: Porucznik Joyce
André Morell: Pułkownik Green
Peter Williams: Kapitan Reeves
John Boxer: Major Hughes
Percy Herbert: Szeregowy Grogan
Ann Sears: Pielęgniarska w syjamskim szpitalu
Harold Goodwin: Szeregowy Baker
Henry Okawa: Kapitan Kanematsu
Keiichiro Katsumoto: Porucznik Miura
M.R.B. Chakrabandhu: Yai

------------------------------------------------------------Temat: Skarby Gniezna

Ostatnio znalazłem również info., że pod Gnieznem widziano lądujących FallschirmJager

Nigdy o tym nie słyszałem. Ale nie wykluczone.

Wiem za to, że w Jankowie Dolnym Niemcy z jaiiś powodów przebywali bardziej niż gdzie indziej... Miejscowi opowiadają rózne rzeczy ciekawe. Wiadomo, że był tam prowizoryczny obóz jeniecki (głónie Rosjan) o którym niewiele się mówi. Jeńcy wzmacniali miedzy innymi nasyp kolejowy, który służy do dziś. Wielu z nich posłużył jako miejsce ostaniego spoczynku...
Temat: Zgadnij gdzie to było!!!!!!! :]
Dotychczasowe ustalenia wydają się być bardzo interesujące. Skoro ustaliliśmy, że w Nysie w czasie I wojny światowej znajdował się obóz jeniecki dla rosyjskich oficerów(znamy jego dokładnie miejsce i posiadamy fotografie), to logicznym jest że istniała potrzeba pochowania tych, kótrzy nie przeżyli. Wszak Niemcy zrobili tak z Francuzami, a zapoczątkowało to powstanie Cmentarza Jerozolimskiego we Friedrichstadcie. Ciekawy jestem innej rzeczy(nawiasem mówiąc po drugiej stronie ulicy Mieczysława I istniał również niewielki cmentarz, który został zniszczony, tylko po to aby postawić w tym miejscu garaże-sic!). Jeżeli już przyjmujemy, że rosyjscy jeńcy zostali tam pochowani, to dalej nie znamy miejsca tego pochówku, a napisy na pozostałych nielicznych grobach wskazują wręcz, że takich grobów tam nie było. A może jest prawdą opowieść, jakoby pod cmentarzem znajdował się system korytarzy w postaci świecznika? A może te korytarze wykorzystano na katakumby? Egzemplifikacją podobnych rozwiązań jest pobliski cmentarz jerozolimski. Tam bowiem bez większego problemu można wejść pod jego "spód" takim właśnie korytarzem...
Dołączam plan cmentarza z roku 1930.

[ Dodano: 2008-02-11, 22:53 ]Temat: Pytanie historyczne
Jest czy nie jest za słaby o parę dżuli nie ma nic do rzeczy.
Przestrzelenia czaszki kaci też się nie obawiali bo każda z ofiar miała ranę wylotową od pocisku.
Nawet są procentowe badania gdzie i jak ...
Przerażające jest jedynie owo "zmechanizowanie" samej zbrodni.
W KL Oświęcim niejaki Gererd Palitzsch pełniący role kata zastrzelił tysiące osób z broni na nabój 22. jako że była bardzo cicha.

I pytanie jaki film Rosjanie nakręcą nam w odpowiedzi na "Katyń'?
"Obóz jeniecki 1920"?
Bo odpowiedź na pewno będzie, na ekrany wchodzi przecież film pt: "1612".Temat: Debata polityczna.
Niestety ale Katyń Wajdy jest mocno zakłamany. Nie dość, że tak naprawdę opowiada o rodzinach, a sama zbrodnia jest lekko pokazana na samym końcu, to jeszcze w sposób niedopuszczalny pokazał moment przemarszu naszych wojsk. Z tego obrazu można odnieść wrażenie, ze nasze wojska to był biwak, jakieś dzieci, zony, wałówka i dobytek. W rzeczywistości tak to nie wyglądało...

Ponadto ewidentnie brakuje sceny w której nasi żołnierze dostają sie w kleszcze dwóch systemów totalitarnych. O taką scenę aż sie prosiło...

No i ostatnia sprawa, brakuje jasno sprecyzowanego przekazu, że Stalin sam osobiście nakazał mord Polskich oficerów. Obóz jeniecki tez jest pokazany za prosto. To było piekło na ziemi, a nie zwykła posiadówka za drutami.

Ale i tak mam nadzieję, ze wygra, przynajmniej choc dowiedzą sie, ze takie coś było... a to najważniejsze.Temat: Grecy w Goerlitz przed 1945
Dwa fragmenty:

Jako biuro dla korpus przekazano szkołę Reichenberger [Reichenberger schule]. Oficerowie stołowali się w dwóch kasynach (Tivoli i Handelskammerhaus). Żołnierze jedzenie otrzymywali z własnej kuchni, które również sami przyrządzali według rodzimych przepisów. Przydziały były identyczne jak dla niemieckich żołnierzy. Kuchnia urządzona była z rozmachem, w której znajdowały się 42 kotły i podzielona była na magazyn, miejsce wydawania posiłków dla żołnierzy oraz kompletnie wyposażoną masarnie i wędzarnie. Mimo ogromnych braków węgla w latach 1916 – 19 grecka kuchnia zawsze otrzymywała go tyle ile potrzebowała.
[...]
Obóz, w którym zakwaterowani byli żołnierze IV korpusu ściśle przylegał do miasta tuż przy niemieckich koszarach. Oddalony był od dworca na Mojsie o 3450 m. od dworca w Jędrzychowicach o 2550 m. a od dworca Görlitz 3600 m. Szpital obozowy oddalony był od greckiego obozu o około 1000 m. Sam obóz (bez szpitala) zajmował teren około 28 hektarów a wcześniej służył jako obóz jeniecki. Przed przybyciem Greków obóz kompletnie zmieniono i odnowiono. Oficerowie z ministerstwa wojny oraz dowództwo [Genaralkommando???] po wizytacji obozu zarządziło szereg poprawek dotyczących oświetlenia, ogrzewania, toalet itp. Oficerowie greccy sami jednak mieszkali w mieście.

___________
cdn...Temat: Czy odcinek Zittau - Liberec przebiega przez teren Polski ???


Tak przy okazji. Co to za obiekt na północ od Porajów z bocznicą
kolejową? Napis  głosi, że szpital. Tyle, że wobec faktu, ze ta bocznica
ma połączenie tylko i  wyłącznie do "exterytorialnej" linii coś nie za
bardzo wierzę, by węgiel wozili  do kotłownie przez Niemcy czy Czechy.


Obecnie jest to Wojewódzki Szpital Psychiatryczny powstały w miejscu
rozpoczętej w roku 1930 budowy garnizonu. W roku 1944 obiekt przejęły
zakłady "Zittwerke" (listek figowy firmy "Junkers Flugzeug- und Motorenwerke
AG"). W tymże czasie wybudowano bocznicę - miejscem jej odgałęzienia od
Reichsbahnstrecke Zittau - Reichenberg (Liberec) był Haltepunkt Großporitsch
(dzisiaj: Porajów). W połowie maja 1945 bolszewicy urządzili tam obóz
jeniecki (do października), a w 1959 władze polskie - hotel robotniczy dla
pracowników budujących kompleks energetyczny Turów.

Temat: Gnojewo - obóz jeniecki
Gnojewo - obóz jeniecki

Mam pytanko. Czy prawdą jest iż okolicach Gnojewa podaczas IIWŚ, gdy budowano sławna 'berlinke", istniał jakiś obóz? słyszałem że miescił sie tam obóz jeniecki-jencow wykorzystywano do budowy drogi. Czy jest to prawdą?Temat: Barkniewko - obóz jeniecki.
Witam.

Poszukuje lokalizacji obozu jenieckiego w nieistniejącym Barkniewku dawne niemieckie Barkenbrugge. Czy ktoś mi pomoże?Temat: Play 03/08
hihi. widzisz nie znasz realiow, a narzekasz. takie obozy byly dla zolnierzy z frontu zachodniego. normalnie dostawali paczki, wpuszczano obserwatorow i w ogole. to oboz jeniecki, a nie koncentracyjny.Temat: Modelarstwo propaguje nazim !!!
No , wybacz tbr , to Anglicy na swoich wodnosamolotach mogli ratować swoich pilotów , a Niemcy nie ? A po tej kontroli , to co , obóz jeniecki ?Temat: Quiz Historyczny część III
Sławny obóz jeniecki - zamek Colditz/Niemcy?Temat: S.E.T.Y.

Zaczęło się od nazi-setów, potem będą łapanki, a na końcu niepokorni wylądują w podforum "Obóz Jeniecki", a wcześniej przesłuchani. zapomniałeś o 'żydach' w 'niszczarce' xD

Roxiee, może jakieś ramki ^^''?Temat: Ksiązki na TAK! :-)
Polecam - "Zołnierze Widma" Hampton Sides. Dobra książka - żywo napisana.
Klimat wojny na Filipinach, walk o Luzon, atak rangersów na obóz jeniecki - Cabanatuan.Temat: PLL LOT i inni przewoznicy ...

Z tego co pamietam, to na miejscu terazniejszego lotniska byl oboz jeniecki Changi.

no wlasnie... dobrze pamietasz.... ogladales to na wlasne oczy jeszcze?
Temat: A ci mężczyźni nas deprawują :>
Jens Nagel- opiekun Zeithein- obóz jeniecki w Saksonii
Temat: Książki jeszcze nie ma - protest jest :-)
Wiem, że to... kurna... nikogo nie interesuje, ale Pieśń o żołnierzach z Westerplatte to dzieło Gałczyńskiego. Lata wojny. Obóz jeniecki

J. Święch Literatura polska w latach II Wojny Światowej
Temat: Fort Chrzanów 3.04.2005 ?!
Padre w Tobie nadzieja :D jak przyprowadzisz 200 osób na Fort to bedziesz mistrzem, ale juz nawet mam pomysł na scenariusz :] moglibyśmy wtedy zrobić obóz jeniecki a konkretnie powstanie więźniów ;) hihi marzenia pozdroTemat: PLL LOT i inni przewoznicy ...
Z tego co pamietam, to na miejscu terazniejszego lotniska byl oboz jeniecki Changi.
Faktem pozostaje, ze to lotnisko nie przypomina zadnego innego na swiecie i jak to napisal autor artykulu , stanowi klase samo dla siebie.Temat: Quiz Historyczny część IV
Podpułkownik Armi Stanów Zjednoczonych, przeformował batalion artylerii brzegowej w oddział, który dokonał śmiałego rajdu na obóz jeniecki, zabijając 523 żołnierzy wroga i uwalniając 511 więźniów. O kogo chodzi?Temat: Play 03/08
Prisoner of War to ciekawa gra, jednakże z kanciastą grafiką i z kiepskim klimatem. Obóz jeniecki z trzema posiłkami dziennie i bez żadnego stawiania pod murem? Gra mogłaby równie dobrze nazywać się Deutschland Hotel.Temat: cóż to takiego
W Świetoszowie był obóz jeniecki dla szeregowych i podoficerów , nosił oznaczenie VIII okręgu, ale czy takie znak był wykonany z alu?Temat: Ślady II Wojny Światowej w Twoim mieście....
Niemiecki Obóz Jeniecki – E535 / Stalag VIII B na terenie Milowic....

http://www.milowice.com.pl/?p=274Temat: Historyczne ciekawostki z naszego miasta
Zwracam się do Pana Cygana bo wydaje mi się, że Pan nam coś może powiedzieć. Chodzi mi o obóz jeniecki, który był na terenie obecnej OSI Ryki za czasów okupacji. Czy pan coś może nam powiedzieć na ten temat???Temat: Um Kassar sie broni


Plonk, dupo.


Kurcze oboz jeniecki sie powieksza. Pewno sie komendant zapatrzyl na wojne w
Iraku. Zazdrosci ze maja nowych obozowiczow to i nie chce byc gorszy :D
Temat: Pogawędki ogólne
Obóz jeniecki powinien być dostępny dla jeńców przez 24 godziny
- jeniec wpada i siedzi tyle ile potrzeba jego kolegom czasu na odbicie
- każdy jeniec co godzinę generuje dodatkowe pkt.Temat: jency bolszewiccy (dlugie)


Swietnie. Wiec moze bedziesz w stanie odpowiedziec na moje poprzednie
pytania. Nie jestem teraz  w stanie dotrzec do tej ksiazki.


Pytan niestety nie pamietam - ksiazke bardziej przewertowalem
niz przeczytalem - jednakze juz ta pobierzna lektura wskazuje
raczej na rzetelna prace - naukowa, a nie paranaukowa.

Dane ksiazki (dwie czesci):
TYTUL Tuchola : obóz jenców i internowanych 1914-1923
OZN._ODP. oprac. Zbigniew Karpus, Waldemar Rezmer ; Uniwersytet Mikolaja
Kopernika, Rada Ochrony Pamieci Walk i Meczenstwa
ADRES_WYDAW. Torun : UMK , 1997
OPIS_FIZ. LXXXVIII, 236 s., [16] s. tabl., [1] k. tabl. zloz. : faks., fot.,
mapa, 1 pl. ; 24 cm
SERIA Obozy Jenców i Internowanych na Ziemiach Polskich 1914-1924 ; t. 1
UWAGA-OPIS Streszcz. ang., ros.
ISBN 83-231-0847-1
HASLO_PRZEDM Obóz dla internowanych Tuchola
HASLO_PRZEDM Obóz jeniecki Tuchel
HASLO_PRZEDM Obóz jeniecki Tuchola
UKD 94(438).078/.081-058.566(=161.1):94(47+57)
NR_BBN 16421/98

TYTUL Tuchola : obóz jenców i internowanych 1914-1923.Cz. 2,Choroby zakazne
i walka z nimi (1920-1922)
OZN._ODP. oprac. Zbigniew Karpus, Waldemar Rezmer ; wspólpr. Krzysztof
Klawon ; Uniwersytet Mikolaja Kopernika, Rada Ochrony Pamieci Walk i
Meczenstwa
ADRES_WYDAW. Torun : UMK , 1998
OPIS_FIZ. LXXIII, 158 s., [25] s. tabl., [5] k. tabl. zloz. : faks., fot. (w
tym. kolor.), mapy, pl., 1 portr ; 24 cm
SERIA Obozy Jenców i Internowanych na Ziemiach Polskich 1914-1924 ; t. 1
UWAGA-OPIS Streszcz. ang., ros., ukr.
ISBN 83-231-0965-6
POWOLANIE Pocz. poz. 16421/98
HASLO_PRZEDM Obóz jeniecki Tuchola - zródla
HASLO_PRZEDM Obóz dla internowanych Tuchola - zródla
HASLO_PRZEDM Choroby zakazne - historia - zagadnienia - Polska - 1918-1939
r. - zródla
HASLO_PRZEDM Jency wojenni - higiena - Ukraina - 1918-1939 r. - zródla
HASLO_PRZEDM Jency wojenni - higiena - ZSRR - 1917-1941 r. - zródla
UKD 94(438).081:94(47+57)-058.566:616.9:614.4](093)
NR_BBN 5866/99

Temat: Polska chce przypomnieć "świadectwo historii"

Gmina Górowo Iławeckie (Warmińsko-mazurskie) chce przywrócić pamięć o największym obozie jenieckim w Prusach Wschodnich Stalag I A Stablack, przez który w czasie II wojny światowej przewinęło się 650 tys. jeńców z Polski, Rosji, Francji, Belgii, Anglii i Włoch.
- Chcemy postawić pomnik i zorganizować we wrześniu uroczystości rocznicowe z udziałem byłych więźniów, ich rodzin oraz przedstawicieli tych krajów, których żołnierze byli tu więzieni - powiedziała wójt gminy Górowo Iławeckie, Bożena Olszewska- Świtaj.

Obóz jeniecki Stalag I A Stablack został założony na początku września 1939 roku, a ,jego pierwszymi więźniami byli obrońcy Westerplatte z majorem Henrykiem Sucharskim. Więzieni tu byli także obrońcy Dunkierki, których listy pisane do bliskich, a nigdy nie wysłane, odnaleziono niedawno ukryte w butelkach pod podłogą jednego z budynków na terenie gminy. Wójt Górowa Iławeckiego powiedziała że z pomocą ambasady Belgii ustalono współczesne adresy autorów tych listów i ich bliskich. - Zamierzamy ich do nas zaprosić - powiedziała Olszewska-Świtaj.

Stalag I A Stablack działał do 1944 roku. Po wojnie jego część mieszkalna i cmentarz, na którym grzebano jeńców, znalazła się po rosyjskiej stronie granicy. Budynki, w których mieściło się komando obozu, znajdują się dziś w miejscowości Kamińsk i należą do administracji miejscowego zakładu karnego.

- Potomkowie jeńców tego obozu od kilku lat przyjeżdżają do Kamińska, bo wjazd na teren Rosji z powodu wiz jest nieco skomplikowany. Składają tu hołd bliskim. Ci ludzie potrzebują miejsca, gdzie będą mogli się zadumać, a my ze swojej strony powinniśmy przywrócić zbiorowej pamięci fakt istnienia obozu Stalag I A Stablack - zauważyła wójt.

Wsparcie finansowe w organizacji wrześniowej imprezy dla gminy Górowo Iławeckie zaoferował już samorząd województwa. - Takie miejsca trzeba i należy przywracać zbiorowej pamięci. Ludzie powinni wiedzieć, że na terenie b. Prus Wschodnich także istniały obozy jenieckie, w których ginęli ludzie - powiedział przewodniczący sejmiku, Julian Osiecki.


Pierwsze słyszę o tej inicjatywie, ale pomysł ciekawy i kolejna atrakcja dla regionu!

http://wiadomosci.onet.pl/1945085,11,item.htmlTemat: Ciekawe miejsca,miejscowości,zabytki- Pomorza Zachodniego
Serwo

Mam nową propozycję.Proponuje dział jak w temacie opisujący ciekawe miejsca z punktu historycznego jak i turystycznego.Mam nadzieje,że przyjmnie się on i forumowicze będą opisywać ciekawe miejsca z naszego regionu warte odwiedzenia.Jako,że zproponowałem ten temat więc i ja zacznę.

Jako,że ostatnio odwiedziłem Czarne,a więc o Czarnym będzie mowa.
CZARNE-miasto leżące nad rzeką Czernicą.Niewielki ośrodek usługowo-przemysłowy.Duży zakład karny.Czarne liczy około 6-7 tys mieszkańców.
Z HISTORII MIASTA-Okoliczne tereny należały do Pomorza Gdańskiego.W 1308 opanowali je Krzyżacy,którzy w latach 1395-1403 wznieśli tu zamek.Obok zamku istniała już wcześniej osada,która przywilejem wielkiego mistrza Konrada von Jungingena w 1395r.otrzymała prawa miejskie.Od istniejącej w niej kuźni nowo powstałe miasto nazwano Hammerstein.Rok1433 to wojny krzyżacko-polskie.w tym też roku pod Czarnem stacjonowały wojska hysko -polskie,które pociągneły na oblężenie Chojnic.W 1466 Czarne włączono do Polski.W czasie wojny polsko-szwedzkiej w 1627 zajeli je Szwedzi.Zostali jednak osaczeni przez hetmana Koniecpolskiego i rozgromieni w bitwie pod miastem.W 1659 znów Czarne zajmują Szwedzi.Po pierwszym rozbiorze Czarne przechodzi pod władanie Prus.W latach 1885 na południe od miasta utworzono poligon,a w trzy lata później doprowadzono połączenie kolejowe z Szczecinkiem i Człuchowem.W 1933 na skraju poligonu utworzono jeden z pierwszych obozów koncentracyjnych,a w 1939 na jego miejscu utworzono obóz jeniecki.Czarne zdobyto 26 lutego 1945.Po wojnie zmieniono dawną nazwę Hamersztyn na Czarne.
ZABYTKI-miasto zachowało średniwieczny układ urbanistyczny z prostokątnym rynkiem.Na tyłach wschodniej pierzeji rynkowej,przy ulicy Kościelnej barokowy kościół pw.Wniebowzięcia NMP wzniesiony w 1757r.Przy ulicy Zamkowej,nad Czernicą znajdował się dawniej zamek wzniesiony przez krzyżaków w latach 1395-1403.W 1850 na dziedzińcu zamkowym zbudowano pałac eklektyczny stojący do dnia dzisiejszego.Na skwerze przy dworcu czołg-pomnik poświęcony żołnierzom polskim poległym na pomorzu w 1945.Przy murach zakładu karnego ciekawy pomnik poświęcony poległym żołnierzom(mieszkańcom Hammerstein)z pierwszej wojny światowej i cmentarz.W lesie za miastem na południe od szosy do Szczecinka,na terenie dawnego obozu jenieckiego pomnik ku czci ofiar Stalagu IIb Hammerstein.
6km na północny wschód od miasta,w lesie w nadleśnictwie Czarne"Rezerwat Cisowy"-jedno z największych w Polsce stanowisk cisa.
Strona 1 z 2 • Wyszukano 142 wypowiedzi • 1, 2
 
 
Podobne strony
 
 
   
Copyright 2006 Sitename.com. Designed by Web Page Templates