obowiązki inspektora bhp

Strona Główna
Widzisz wiadomości wyszukane dla zapytania: obowiązki inspektora bhp
 
Temat: PORTAL KADROWY
Pracuję na etacie nauczyciela a w aneksie do umowy mam dopisane oprócz zwykłych obowiązków nauczyciel obowiązek inspektora bhp czy w takie sytuacjli liczy mi się to do stażu w służbie bhp.
W umowie napisane jest "z dni...... powierzam Panu oprócz obowiązków zawartych w umowie o pracę pełnienie obowiązków inspektora bhp w zakładzie pracy. Szkoła zatrudnia 40 pracowników więc osobnego etatu nie musi byćTemat: BHP na terenie kopalni
Mam pytanie bardziej może do ludzi z branży pełniących górniczej czy to kopalni odkrywkowych czy węgla kamiennego. Mianowicie chodzi mi sprawe pelnienia obowiazków BHP na terenach górniczym czy w takowych miejscach.
Uścislając zakład w którym pracuje jest społka (córka) kopalnianą. Główna siedziba w której przebywam jest poza terenem kopalni i zajmuje sie czym innym. Spółka ponadto posiada kilka odzdziałów na terenie kopalni odkrywkowej w których swiadczy usługi zewnetzrne dla kopalni:)
Interesuje mnie na jakich zasadach pelnimy tam obowiazki? Czy obowiazuje prawo gornicze na takich terenach i jak zdefiniowac teren zakładu górniczego w którym ma to obowiazywac????
Społka posiada oczywiscie zezwolenie do prowadzenia prac przez jej pracowników na tych terenach i na jakiej podstawie jest zdefiniowane.
Jaka role i na jakich zasadach wypelnia swe obowiazki inspektor BHP w tym przypadku??

Cięzko nie dac sie zwariowac w takich wypadkach ogolnie z zakresem obowiązków, i pelnienia czynnosci, powstaja niedomówiena, i niejasności.
Jak to powinno wygladac, moze ktos podpowie??

Temat: Okresowa analiza stanu BHP
W moim zakresie obowiązków inspektora BHP, pkt 3 ma nastepującą treść: "Sporządzanie i przedstawianie pracodawcy, co najmniej raz w roku okresowych analiz stanu bezpieczeństwa i higieny pracy zawierających propozycje przedsięwzięć technicznych i organizacyjnych mających na celu zapobieganie zagrożeniom życia i zdrowia pracowników oraz poprawę warunków pracy.
Czy ktoś juz cos takiego robił i może mi pomóc?
Będe serdecznie wdzięczny.Temat: Procedura postępowania przy wypadku w drodze do pracy
Witam,
Jak w temacie. Jaka jest procedura postępowania podczas wypadku w drodze do pracy:
1. protokół przesłuchania poszkodowanego
2. protokół przesłuchania świadka
3. karta wypadku w drodze do pracy
4. skierowanie do ZUS

Czy coś pominąłem z dokumentacji (obowiązków inspektora bhp)

Z góry dziękuję za odpowiedź.
Pozdr
MarcinTemat: INSPEKTOR BHP
Witam!
Ukończyłem Studia na politechnice o specjalności zarządzanie bezpieczeństwem pracy oraz studia podyplomowe (CIOP warszawa 2003r)
Mam pytanie czy w świetle obecnych przepisów bhp mogę pracowac jako inspektor bhp w zakładzie czy muszę robić dodatkowe kursy dla słuzby bhp lub certyfikaty np.inspektora bhp?
Z tego co pamiętam studia podyplomowe = kurs ważny 5 lat. Aha na wstepnej rozmowei zostałem zapytany o certyfikat potwierdzenia tychże kompetencji na 5lat czy jest to konieczne do pełnienia obowiązków?

Proszę o odpowiedz potrzebuje szybkiej pomocyTemat: Staż w służbach bhp


Jeżeli właściciel spożywczego sklepu osiedlowego powierzy pełnienie obowiązków bhp swojej pracownicy (absolwentki studiów podyplomowych) to czy ona po roku sprzedawania kartofli i cukru będzie specjalistą bhp tylko dlatego, że wypełniła jedną kartę szkolenia wstępnego swojej koleżanki?


A jesli nazwie ją inspektorem bhp, zatrudnionym na 1/2 etatu, zatrudniajac ją na drugie 1/2 etatu na stanowisku sprzedawcy, to "czy ona po roku sprzedawania kartofli i cukru będzie specjalistą bhp tylko dlatego, że wypełniła jedną kartę szkolenia wstępnego swojej koleżanki?" i tylko dlatego, że zatrudniono ją jako insp. bhp a nie "powierzono jej dodatkowo wykonywanie obowiązków służby bhp"?Temat: Rozdział X. Służba BHP
Witam Wszystkich,

Art.23711 Paragraf1. Kodeksu Pracy

Firma zatrudnia 17 osób

Jeżali pracodawca posiada pracownika, ktory ma kompetencje do prowadzenia BHP
(świadectwo szk. ukończenia tech.BHP) i ma chęci do wykonywania zadań Slużby BHP, czy ma obowiązek powierzyć zadania BHP w/w pracownikowi? Czy może, ale nie musi i zadania służby BHP zleca innej firmie z zewnątrz.

Ja iterpretuję ten zapis iż powinien zatrudnić pracownika na stanowisko inspektora BHP, lecz konsultant PIP ma inne zdanie w tym temacie.

(Pracownik- to moja osoba) Z gory dziękujęTemat: POMOCY!!!!!!!!!!!
eMKa napisał :
2. Jeżeli obowiazki służby bhp pracodawcva powierzył kierownikowi, mistrzowi, to przy takim ostrym stwierdzeniu też by nie mógł jako służba bhp szkolić swoich podwładnych.
Dlatego uważam, że stwierdzenie nie powinno być takie kategoryczne.


No eMKoski no zlituj się .... no wydziwiasz ....
No jak powierzy to człowiek będzie miał dwa angaże ......
Jeden: np mistrz zmiany , drugi inspektor bhp - i w chwili szkolenia stanowiskowego będzie występował jako mistrz i podpisywać będzie szkolenie jako mistrz .... a nie inspektor bhp
Udziwniasz i dzielisz zapałkę na czworo .....Temat: Szkolenie bhp-ppoż

Jeżeli jest to prof. zwycz. prawa pracy to jak nie ma inspektora bhp (najpewniej nie) to juz na okresówce z prawa pracy wykładać nie może
Jeśli ma przygotowanie dydaktyczne i metodyczne to może.
jeżeli od inspektora bhp wymagamy jakiegoś mitycznego i legendarnego już przygotowania dydaktycznego(do szkolenia okresowo) to jakim prawem strażak, madyk czy prawnik ma być z tego obowiązku zwolniony.
Troche przejaskrawiam, ale co tam... nie wolno mi.Temat: POMOCY!!!!!!!!!!!

No jak powierzy to człowiek będzie miał dwa angaże ......
Jeden: np mistrz zmiany , drugi inspektor bhp - i w chwili szkolenia stanowiskowego będzie występował jako mistrz i podpisywać będzie szkolenie jako mistrz .... a nie inspektor bhp
:


Hmm... zeciku... A widziałes jak wyglada obowiązująca karta szkolenia wstępnego?
Jesli pracodawca powierzy majstrowi obowiazki bhpowca i ten bedzie raz jako majster a raz jako bhpowiec szkolic nowego pracownika to na tej jednej karcie beda dwa jego podpisy.
Raz jako bhp - przy szkoleniu wstepnym, a drugi raz - przy instruktazu stanowiskowym. Ten sam podpis, dwie rozne pieczatki.... Albo i bez pieczatek...
Nie mowię, ze nie moze tak byc - bo moze.
I bedzie to zgodne z przepisami, ktore taką sytuację dopuszczają a w każdym razie jej przeciez nie wykluczają. Ale mi się to nie podoba i tyle:)
Tym niemniej........ proponuję, żebysmy faktycznie przestali już rozbijać to g.... na atomy;-)Temat: Szkolenie stanowiskowe dla Koordynatora BHP?
Stanowiskowe szkolenie musi. Może je przeprowadzić bezpośredni przełożony.

Jezeli w zakresie obowiązków będzie ze jest koordynatorem BHP oraz inspektorem bhp to pieczątka może być stara. Przynajmniej tak mi się wydajeTemat: wypadek samochodowy jako przedstawiciel handlowy
Witam,

Na początek kilka faktów:
1. Jestem zatrudniony jako przedstawiciel handlowy. W umowie o prace ma wpisane miejsce wykonywania pracy: teraz całego kraju. Użytkuję powierzony samochód służbowy. Siedziba firmy jest w innej miejscowości niż miejsce zamieszkania (odległość ok. 100km). Moje biuro to tzw. home office. Charakter wykonywanej pracy polega w większości czasu na podróżach samochodem służbowym. Sam reguluję czas pracy oraz planuję wyjazdy do kontrahentów.
2. Ok. tydzień temu, po odbyciu kilku spotkań służbowych w miejscowości, która odległa jest ok. 160km od miejsca zamieszkania, miałem wypadek drogowy nie z mojej winy. Miało to miejsce w drodze powrotnej do miejsca zamieszkania (ok. godz. 16), ok. 50 km od miejscowości, w której odbyły się spotkania. W jego wyniku doznałem obrażeń ciała (złamanie ręki, uraz kręgosłupa itd.). Byłem w szpitalu na obserwacji, aktualnie jestem w domu i mam przedłużone zwolnienie - w sumie 30dni.
3. Dzisiaj miałem spotkanie z Inspektorem BHP w siedzibie firmy. Na podstawie przesłuchania, stwierdził on, że jest to wypadek w drodze do domu a nie wypadek w pracy. W związku z powyższym nie przysługuje mi odszkodowanie powypadkowe z ZUS - jedynie 100% chorobowego.
Pytanie:
a) Czy inspektor BHP ma w ogóle prawa do oceny zdarzenia czy ocenia to ZUS na podstawie jego protokołu?
b) Czy ma rację w ocenie zdarzenia?
c) Czy pracodawca miał obowiązek przedstawić mi zagrożenia wynikające z ch-ru wykonywanej pracy?

Proszę o pomoc,

psipekTemat: służba BHP
Nie obrażaj się, ale właśnie z powodu takich pytań o podstawy funkcjonowania służby BHP jest tu na Forum najwięcej "złej atmosfery".
Dla ludzi, ktorzy kończą studia lub studia podyplomowe z zakresu bhp, powinno to być jasne. Jeżeli wykladowca nie umiał wytłumaczyć co i jak to należalo się zwrocić do kierownika studiow o poważniejsze potraktowanie Was.
Często to wygląda tak jak:
Mam prawo jazdy, lecz pomóżcie mi gdzie się włacza kierunkowskazy i czy muszę je właczać?
Prosta odpowiedź>
Jeżeli skończone masz studia( stacjoanrne lub podyplomowe) z zakresu bhp masz pełne prawo być zatrudniony/a jako służba bhp jako starszy inspektor bhp a z co najmniej rocznym stażem w slużbie bhp jako specjalista bhp. Do zadań służby bhp należy w ramach swoich podstawowych obowiązków prowadzenie "instruktażu ogólnego bhp" w ramach szkolenia wstepnego bhp.
Do roku od chwili zatrudnienia możesz/powinieneś odbyć swoje pierwsze szkolenie okresowe dla służby bhp. Kiedy powinieneś - kiedy program Twoich studiów nie zawierał pelnego programu zawartego w ramowych programach szkolenia okresowego służby bhp, lub od ukończenia Twoich studiów upłynęło juz 4 lata( 4lata + ten wlaśnie rok = 5 lat czyli minimalna częstotliwość szkoleń okresowych służbyn bhp).
Z Twojego postu wynika, że program studiów nie zawierał wiadpomości z zakresu szkolenia w dziedzinie bhp i powinno się skierować takiego pracownika służby bhp na pierwsze szkolenie okresowe do roku od rozpoczęcia pracy.
Pozdrowienia.Temat: znowu zmiany w bhp

Mam ukonczone studium policealne dzienne jako technik BHP i studia podyplomowe z bhp i osobiscie cenie sobie bardziej ludzi po studium, gdyz jest na nim wyzszy poziom niz na podyplomowkach.
Nie mam ochoty sluchac bzdur ze na jednej podyplomowce lepie na drugiej gorzej. Wszystkie maja ten sam beznadziejny program, bo co mozna sie w rok zaocznie nauczyc z bhp?? bez praktyk?? i byc z miejsca St. inspektorem, zdolnym do sprawowania samodzielnej pracy w komorce BHP, bez stażu


podyplomówka to nie podstawówka aby wciskać dzieciom wierszyki, rególki i lazać klepać na pamięć, tu się wskazuje tematy zagadnienia i wiele innych metod oraz narzędzi do pełnienia obowiązków służby BHP, po ukończeniu podyplomówki student powinien wiedzieć co gdzie jest i w odpowiednim momencie umieć z tego skorzystać
"Studia są adresowane do:

Osób z wyższym wykształceniem zajmujących się problematyką bezpieczeństwa i higieny pracy, pracujących lub planujących podjąć pracę w służbie bhp.
Cele studiów:

Podstawowym celem dydaktycznym studiów jest przygotowanie absolwentów do współczesnych wymogów pracy służby bhp i nabycia wiadomości niezbędnych do wykonywania tego zawodu w nowoczesnym przedsiębiorstwie lub instytucji. Ważnym celem jest zdobycie kwalifikacji dla osiągania poszczególnych szczebli awansu zawodowego w służbie BHP.

Świadectwo ukończenia studiów podyplomowych daje uprawnienia inspektora BHP w firmie i specjalisty z zewnątrz (umożliwia prowadzenie szkoleń i kursów BHP). "- to znależć można na stronce jednej z podyplomówekTemat: Staż w służbach bhp

Jeżeli xbodziohatex zatrudniony jest na 1/2 etatu w firmie która zatrudnia 30 osób na stanowisku księgowego to faktycznie nie powinien mu lecieć staż w służbie bhp.
Ale jeżeli jest zatrudniony na stanowisku księgowego - inspektora bhp to jak najbardziej staż w służbie bhp będzie leciał.
Aby być specjalistą ds bhp, trzeba być wcześniej przez rok inspektorem ds bhp! Czy jesteś zatrudniony na etacie inspektora ds bhp?


Jestem akurat na stanowisku inspektora i tym się zajmuję. Widzę, że jest to przede wszystkim kwestia nazwy stanowiska.... a co gdy np księgowy ma bhp wpisane jako część obowiązków wtedy nie liczy mu się staż???...dziwne trochę...Temat: szkolenia dla służb bhp i p.poż
Witam
O ile się dobrze orientuję 5 lat po ukończeniu studiów bhp nie trzeba robić szkolenia okresowego prac. sł. bhp.
Co do inspektora ppoż, pracodawca nie powinien Ci powierzać takich obowiązków, bo nie jest to w gestii bhp, a jak wiadomo służby bhp nie powinno się obciążać ...... itd.
Weź to ppoż na umowę-zlecenie, za dodatkowe wynagrodzenie.
No chyba że masz podział etatu pół-sprawy bhp, drugie pół sprawy ppoż.
(wiem ze w praktyce jest różnie)A jeszcze wraca sprawa uprawnień do pełn. obowiązków ppoż - trzeba mieć kurs inspektora/specjalisty ppoż

Pozdrawiam i ciekaw jestem innych zdań.Temat: Ochrona Przeciwpożarowa, usługi ppoż
Witam,

Zgadza się Albert, przepisy które weszły były (są) jednymi z najbardziej głupkowatych jakie widziałem. Ale przepis to przepis i z literą prawa się nie dyskutuje. Na szczęście absurd i niemożność spełnienia tego obowiązku doprowadziło do tego, że drogą sejmową próbują wyprostować ten błąd . Jestem bardzo ciekawy uzgodnień aktualnej zmiany z KGPSP, ponieważ zapis nie jest doskonały. Dużo kontrowersji w środowisku "strażackim" budzi zapis "do zwalczania pożarów" oraz, że szkolenia ppoż dotyczące ewakuacji i owego zwalczania pożarów będą zawarte w szkoleniu BHP. A przecież już od pewnego czasu, dąży się do rozdzielenia BHP i PPOŻ. Z tego co pamiętam od roku 2010 będzie obowiązywał zakaz łączenia tytułu bhp ppoż. Będzie albo inspektor bhp albo ppoż,a nie bhp ppoż jak to ma dzisiaj miejsce (zresztą PIP już na dzień dzisiejszy zakazał łączenia etatu pracownika BHP z żadnym innym) . Mało tego, w 2010 roku utracą uprawnienia wszyscy specjaliści, którzy zdobyli swój tytuł PPOŻ na kursie specjalistów. Specjalistą będzie mogła być tylko osoba która ukończy Szkołę Główną Służby Pożarniczej w Warszawie.
Nie trudno więc wywnioskować, że aktualne wyjaśnienie do nowelizacji przepisów cytuję "pracownicy wyznaczeni do wykonywania działań w zakresie zwalczania pożarów i ewakuacji pracowników, będą posiadali ukończone szkolenie w dziedzinie BHP ... itd" jest po prostu złe, bo przeczy idei wprowadzania zaplanowanych zmian.

Jestem bardzo bardzo ciekawy co z tego wyniknie. Cóż pożyjemy zobaczymy, będę informował o nowościach.Temat: wypadek ucznia


Odpowiem , że w moje firmie były już kontrole PIP , w szkołach również i jakoś nik nie zakwestionował tej formy organizajcji bhp . Inspektorzy PIP byli zadowoleni , że jest stały nadzór bhp na placówkami oświatowymi w tej formie . Również prawnicy nie mieli zastrzeżeń do zawartych przez Zarzad Oświaty umów na obługę bhp .

Miałem telefony z róznych miast , z pytaniami jak utworzyć podobne do Naszej służby bhp przy placówkach oświatowych ponieważ to się sprawdza.


Jasne, że może być, że się sprawdza. Nie mniej jednak sam powiedz czy jest zgodność z KP ?

Dziwi nas ogrom zajęć dla 2 osób. Należy dodać, że te 40 szkół ma różne położenie. Przypada na Was nawet większa liczba pracowników niż w "normalnym" zakładzie pracy (600 na etat) dochodzą uczniowe, którzy w innym przypadku nie występują.
Uważam, że nawet z tego punktu widzenia PIP powinni skorzystać z prawa zwiększenia wymiaru służby bhp - zakładając, ze nie będą wnikać w formę umowy i podległości.

w art. 23711 § 2 K.p. zdanie pierwsze brzmi: „Pracodawca – w przypadku braku kompetentnych pracowników – może powierzyć wykonywanie zadań służby bhp specjalistom spoza zakładu pracy.”

W Waszym przypadku nie ma pracodawca nawet wyboru sposobu, osoby czy formy zatrudnienia. Dostaje Was z "Urzędu"

Nie mamy nic do tego a do TWORU, który uczyniono nie zważając na obowiazujące przepisy. BĘDZIECIE MIEĆ wymówkę w razie wypadku ciężkiego czy też śmierlelnego ! niemożność dopełnienia obowiazków z uwagi na ich wymiar !Temat: struktura organizacyjna służby bhp

Podzielić zadania w komórce BHP powinien kierownik tej komórki bo po to jest w/g koncepcji jaką uzgodnił z pracodawcą.
Terytorialna to najgorsze z możliwych rozwiązanie.

I Ty kiedyś zostaniesz kierownikiem.


No i wyszlo ze terytorialnie to najgorsze rozwiazanie, ale najlepsze jakie znamy

Nie ma lepszego systemu. Inspektor bhp ma robic WSZYSTKO, i ma rowniez zastąpic KOLEGĘ gdy ten bedzie na urlopie/l4/szkoleniu etc.

Podział przez obowiazki jest ułomny z w/w punktu - bo nikt nikogo nie zastąpi, bo nie bedzie w temacie.

Podział przez obowiazki jest ułomny i szkodliwy jeszcze z innego aspektu - degraduje wiedzę bhpowca. W przypadku zmiany zakładu pracy bedzie mu o wiele trudniej potem pociągnąc całą działkę bhp. Wiec sami bhpowcy powinii byc za podziałe TERYTORIALNYM gdzie kazdy robi WSZYSTKO co do niego nalezy.

I tak tez jest u mnie.

WorkerTemat: Szkolenia.

1)czy st. inspektor bhp może prowadzić szkolenia okresowe dla kadry robotniczej i dla pracodawców również?

2) czy osoba zatrudniona przy innej pracy pełniąca funkcje służby bhp, posiadająca tytuł technika bhp może prowadzić szkolenia okresowe dla kadry robotniczej i dla pracodawców również?

netzah: szkolenie okresowe nie należy do obowiązków służby bhp.
W rozporządzeniu w sprawie szkolenia bhp jest napisane kto może być organizatorem szkolenia dla pracowników zatrudnionych na stanowiskach robotniczych, a kto organizatorem szkolenia dla pracodawców.Temat: bandyta z allegro !!!
Skoro jest inspektorem, to nie może świadczyć obsługi zewnętrznej i pisze wyraźnie o obsłudze wewnętrznej na zasadzie podpisanej umowy o pracę.
Na mój gust jest to ogłoszenie typu:
Szukam pracy na stanowisku inspektor BHP na cały etat (najchętniej!) lub część etatu w dowolnym miejscu na terenie Polski, ale nie będę pojawiał się w pracy, będę kontaktował sie z moim pracodawcą tylko i wyłącznie przez telefon lub internet. Jeżeli znajdzie sie taki chętny (głupi), to niech weźmie udział w licytacji i zapłaci więcej niż cena minimalna. Jednocześnie zaznaczam, że nie będę wykonywał wszystkich obowiązków służby bhp wynikających z rozporządzenia o służbie BHP, a tylko te wymienione przeze mnie - inne obowiązki to za dodatkową opłatą.
Temat: Starszy inspektor d/s BHP
Witam wszystkich!

Na ostatnich zajęciach poprosiłam wykładowcę od prawa pracy o odpowiedź na pytania, które zadawałam tu na forum w pierwszym poscie... Dowiedziałam się, że "...ustawodawca popełnił błąd ustanawiąjąc, ze zadania służby bhp można powierzać tylko SPECJALISTOM z zewnątrz, ponieważ jeśli STARSZY INSPEKTOR może pełnić takie obowiązki w dużych i bardzo dużych zakładach pracy, o różnych specjalnościach i zagrożeniach, to dlaczego nie może tego robić również np. w małych firmach na zasadzie umowy cywilno- prawnej..." Jednoznacznie odpowiedział mi, że Starszy inspektor moze pełnic zadania bhp-owca np. w kilku firmach na umowę zlecenie, nie musi posiadac tytułu specjalisty. (Oczywiście jeśli sam czuje się na siłach).
Pozdrawiam!Temat: Szukają spec. bhp w Kaliszu
SPECJALISTA DS. BHP
w Oddziale Nestlé w Kaliszu

Poznaj zakres obowiązków:

* Zapewnienie właściwej kontroli w zakresie przestrzegania przepisów BHP
* Zapobieganie zagrożeniom występującym w procesie pracy
* Prowadzenie okresowych ocen i analiz stanu bezpieczeństwa pracy
* Prowadzenie dokumentacji związanej z ryzykiem zawodowym
* Udział w opracowywaniu planów modernizacji i rozwoju fabryki
* Kontrolowanie stanowisk pracy w zakresie bezpieczeństwa pracy
* Współpraca z jednostkami organizacyjnymi fabryki w kształtowaniu bezpiecznych warunków pracy

Od kandydatów oczekujemy:

* Wykształcenia wyższego technicznego
* Posiadania uprawnień inspektora BHP
* Dobrej znajomości języka angielskiego w mowie i piśmie
* Praktycznej znajomości obsługi komputera MS Office
* Dobrej organizacji pracy
* Motywacji i inicjatywy
* Wysokich umiejętności interpersonalnych i komunikacyjnych

Oferujemy

* Możliwość zdobycia doświadczenia w dynamicznym środowisku międzynarodowej firmy
* Bardzo dobra atmosferę pracy
* Możliwość przystąpienia do Pracowniczego Programu Emerytalnego

Zainteresowane osoby prosimy o przesyłanie CV i listu motywacyjnego wraz z aktualnym zdjęciem do 12 września 2008 na adres: rekrutacja@pl.nestle.com Prosimy o wpisanie w temacie wiadomości „Kalisz - Specjalista ds. BHP”.

Prosimy o dołączenie zgody na przetwarzanie danych osobowych. Zastrzegamy sobie prawo kontaktu tylko z wybranymi kandydatami.Temat: Kask
Musze wtrącić swoje trzy grosze
Rozumiem właścicieli ZUL-i że LP mało płacą za prace i dlatego nie ma pieniędzy na systematyczna wymianę odzieży czy sprzętu ochrony osobistejale:
- co znaczy wydany 1000 PLN na ubranie i sprzęt ochrony osobistej, gdy przy zaistnieniu wypadku (odpukać w niemalowane) inspekcja i prokuratura stwierdzi, że jedną z przyczyn wypadku był brak sprawnej techniczniei użytkowo odzieży czy sprzętu ochrony osobistej - wyłożone pieniadze w porównaniu do kary nie będą nawet jej procentem;
- zgodnie z przepisami BHP obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie pracownikowi odzieży i sprzetu BHP;
- w przypadku kasków jakiekolwiek mechaniczne uszkodzenie również dyskwalifikuje go z dalszego uzywania;
Zaraz usłyszę że się czepiam ale wychodzę z założenia że na BHP nie można oszczędzać. Niby przez całe lata nic się nie dzieje ale wystarczy jeden wypadek i wtedy jet ogromny problem.
Co prawda odejdę od leśnictwa ale przykład na fakcie: wypadek śmiertelny, pracodawca zawiadomił prokuraturę i PIP, przyjechali zdążył jeszcze na gorąco złożyć zeznania i pojechał do domu. Na powtórne przesłuchanie już niestety nie pojechał - tak bardzo się tym przejął że zmarł
Nie mówię że to czeka każdego z pracodawców - wypadek śmiertelny czy własna śmierć z przejęcia - ale lepiej spać spokojnie wiedząc że zrobiło się wszystko aby zapewnić pracownikom bezpieczeństwo.
Jeśli natomiast inspektor bardzo się czepia to zawsze można anonimowo zadzwonić do PIP czy tam podjechać i spytać się jak to właściwie jest i jakie są do tego przepisy. Nie trzeba zaraz wychodzić z założenia że oni (PIP) tylko kontroluja - oni też doradzają.Temat: Nowelizacja ustawu w zakresie ochrony P-POż

Nie będzie strażaka w każdej firmie
08.05.09
Sejm przegłosował zmiany, które zdejmą z firm absurdalny obowiązek. Chodzi o obowiązującą od 18 stycznia nowelę kodeksu pracy, która zobowiązała każdego pracodawcę do zatrudnienia strażaka zajmującego się ochroną przeciwpożarową w firmie.

W efekcie przegłosowanych wczoraj w Sejmie zmian przedsiębiorcy niedługo nie będą już musieli obawiać się kar ze strony Inspekcji Pracy za niewypełnienie tego obowiązku.
Jedyna poprawka, która została przyjęta w ostatniej fazie prac nad nowelą, przewiduje, że w podmiotach zatrudniających wyłącznie młodocianych lub niepełnosprawnych pracowników sam właściciel, po odpowiednim przeszkoleniu bhp i przeciwpożarowym, mógłby pełnić funkcję strażaka w firmie.
Akceptacji posłów nie uzyskała natomiast zmiana przewidująca podobne rozwiązania dla właścicieli firm zatrudniających do 20 osób. Została uznana za niezgodną z prawem unijnym i orzecznictwem ETS.

Źródło: Rzeczpospolita


Ale porażka intelektualna. :/

Zamiast wprowadzić możliwość zleceń tak jak w przypadku inspektorów bhp, dla małych zakładów pracy, to wylewają dziecko z kompielą i tworzą absurdy prawne, bo i tak właściciel obiektu bedzie miał obowiązki wynikające z ustawy o ochronie ppoż.

P_Osły.

pozdr.
WorkerTemat: Brak BHP w firmie !
Witam
Znów zwracam się do grona Koleżanek i Kolegów doświadczonych w bojach o radę.

Czy kiedyś ktoś z Was, miał przypadek że w firmie są zatrudnione osoby (ponad 6 miesięcy) nie posiadające szkolenia wstępnego ?

Na dobrą sprawę firma (istniejąca prawie 2 lata) jest czysta pod względem BHP. Nie ma praktycznie żadnej dokumentacji oraz osoby posiadające uprawnienia do tego by sprawować obowiązki BHP.

Ja miałbym pomóc im nadrobić stracony czas.

Oczywiście nie ma mowy o podpisaniu dokumentów z wcześniejszą datą.

Czy kontrola inspektorów pracy zakończy się pociągnięciem do odpowiedzialności prawnej pracodawcy, który wcześniej nie dopilnował (zaniedbał) spraw BHP, jednakże świadom swych uchybień chce je naprawić ?

Dziękuję z góry za Wasze odpowiedziTemat: Kierownik szkolenia
Podczas omawiania zagadnień z zakresu ochrony ppoż podczas szkolenia wstępnego nie trzeba mieć uprawnień inspektora, wystarczy aktualne szkolenie bhp do przeprowadzenia tego szkolenia. Jednak szkolenie okresowe to inna para kaloszy - nie wchodzi w zakres obowiązków służby bhp, mało tego - istnieje konkretny zapis nakazujący, aby wykładowcy mieli odpowiednie kwalifikacje. Dlatego do omawiania zagadnień z zakresu ppoż w ramach szkolenia okresowego potrzebny jest strażak, lub osoba z aktualnym kursem dla inspektorów bhp.Temat: Szkolenie pracodawcy przez firmę zewnętrzną
witam!
mam pytanie z tożsamej problematyki.
Mam przeprowadzać szkolenia okresowe w firmie w której pracuje jako specjalista ds bhp na pełen etat. Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie służby bhp nie mogę być obciążona zadaniami innymi aniżeli wymienione.
Pytanie moje odnosi się zarówno do szkoleń okresowych bhp jak i objęciu obowiązków inspektora p.poz. . Ponieważ w zakresie obowiązków nie mogę mieć ww zadań, umowa zlecenie w tym przypadku jest nieco bezsensowna (musiała by mieć charakter stały comiesięczny...) co w takim przypadku zrobić? zawrzeć dodatkowa umowę?
proszę o pomoc jak pozostali rozwiązują takie "problemy"
z góry dziękuje za pomocTemat: SZKOLENIA PRZECIWPOŻAROWE DLA FIRM
Albert mam do Ciebie pytanie i proszę o konkretną odpowiedź :) Podaj proszę podstawę prawną, na którą się powołujesz pisząc że osoby prowadzące działalność zarejestrowaną w domach (mieszkaniach) nie mają obowiązku zatrudniania inspektora p.poż. Czy jeżeli mam firmę budowlaną, którą zarejestrowałem w swoim mieszkaniu, zatrudniam 30 osób przy pracach na wysokości to też nie muszę mieć inspektora p.poż., bhp? Pozdrawiam serdecznie :)
Do Jadzi: Jeżeli nie zatrudniasz nikogo to nie jesteś pracodawcą, a skoro nie jesteś pracodawcą to obowiązuje Cię prawo działalności gospodarczej, a nie obowiązuje kodeks pracy więc tym samym nie musisz zatrudniać inspektora bhp, p.poż. :)Temat: jeszcze raz szkolenia BHP

A zapytam się tak?

Czy inspektor bhp mający tyt. technika bhp może przeprowadzać szkolenia wstępne ogólne w zakładzie pracy w którym jest zatrudniony na umowę o pracę ?

No dodajmu mu uprawnienia pedagogiczne żeby wątpliwości były mniejsze.


powiem więcej ma obowiazek nawetTemat: Kierownik szkolenia

Jednak szkolenie okresowe to inna para kaloszy - nie wchodzi w zakres obowiązków służby bhp, mało tego - istnieje konkretny zapis nakazujący, aby wykładowcy mieli odpowiednie kwalifikacje. Dlatego do omawiania zagadnień z zakresu ppoż w ramach szkolenia okresowego potrzebny jest strażak, lub osoba z aktualnym kursem dla inspektorów bhp.
Zadna inna para. Ta sama.
Jeśli byłoby tak jak piszesz to po jaką cho..rę uczą nas w technikach czy na studiach o ochronie ppoż i o U pomocy przedmedycznej Czy nie p oto aby przekazywać tą wiedzę na szkoleniach z zakresu bhp

I jeszcze jeden głos w dyskusji.
http://www.atest.com.pl/article.php?id=aa0712_1Temat: BHN - Obsługa BHP, PPOŻ. Poznań
BHN - Pełna obsługa firm w zakresie obowiązków służby BHP oraz inspektora i specjalisty PPOŻ. Poznań.

Obsługa również w języku ANGIELSKIM.

Zapraszam do zapoznania się z ofertą firmy pod adresem: Usługi BHP i PPOŻ Poznań WielkopolskieTemat: Starszy inspektor d/s BHP
Nie jestem takim doświadczonym behapowcem jak moi przedmówcy, ale przy kilku ostatnich kontrolach inspektorzy zawsze pytali na jakich zasadach działa w zakładzie służba bhp i jakie uprawnienia posiada pracownik wykonujący obowiązki tej służby. Być może działo się tak dlatego, że jestem behapowcem zatrudnionym przy innej pracy. Art. 237 11 par. 1 - zakład do 100 pracowników.Temat: Inne czynności wykonywane na SKP
No panowie przygotowywać sie do nowych obowiązków -na kogo trafi niech się chwali

Strażak w każdej firmie

Przymus zatrudnienia specjalisty od pożaru uderzy w małe firmy - akcentuje "Gazeta Prawna", nawiązując do nowych obowiązków bhp w Kodeksie Pracy.

Już od 18 stycznia każdy pracodawca - nawet taki, który zatrudnia tylko jedną osobę - musi wyznaczyć pracownika odpowiedzialnego za ochronę przeciwpożarową, ewakuację i udzielenie pierwszej pomocy.
Jak zauważa gazeta, problem w tym, iż zgodnie z przepisami o ochronie p.poż., taka osoba musi posiadać odpowiednie kwalifikacje: co najmniej średnie wykształcenie oraz ukończone szkolenie na inspektora ochrony przeciwpożarowej. Kosztuje ono obecnie 1,2 tys. zł. Oznacza to, że firmy, zmuszone sprostać nowym wymogom, poniosą ogromne koszty. A za nieprzestrzeganie przepisów dotyczących bhp grozi im kara do 30 tys. zł.
Kierowany przez Jolantę Fedak resort pracy, który był inicjatorem zmian, potwierdził w piśmie do "GP", że firmy muszą zatrudniać odpowiednio przeszkolone osoby.

Link do źródła: http://biznes.onet.pl/0,1892071,wiadomosci.htmlTemat: jak zaczac prace bhp??


2. Zatrudnić siebie jako inspektora BHP - moja firma, wolno mi zatrudnić,

Chyba nie bałdzo...

Zapomniałem dodać, że mam podyplomówkę i 3 lata pracy w BHP na zasadzie powierzenia dodatkowych obowiązków. Nie mam tego na umowie o pracę wobec czego brakuje mi przepisowego roku pracy aby rozpocząć działalność.

Więc kombinuję i dużo czytam.Temat: Szkolenia.
1) a więc jakie warunki musi spełniać pracodawca by mógł zgodnie z przepisami być organizatorem szkolenie, jeśli chce by na tym szkoleniu wykładał mu np st.inspektor bhp?

2) czemu jak napisała Paweł_K nie można pełnić swoich obowiązków służby bhp i zarazem być zleceniobiorcą ?Temat: Szkolenia.

1) a więc jakie warunki musi spełniać pracodawca by mógł zgodnie z przepisami być organizatorem szkolenie, jeśli chce by na tym szkoleniu wykładał mu np st.inspektor bhp?

2) czemu jak napisała Paweł_K nie można pełnić swoich obowiązków służby bhp i zarazem być zleceniobiorcą ?


1. Musi zapewnic to, czego od niego wymaga przepis (poczytaj). I wtedy - bez problemów może byc organizatorem.
2. Dlaczego nie mozna? Mozna. Przeciez Pawel napisal, ze tak wlasnie robi. Chyba zle zrozumiales?Temat: Zawał
I mam problem...
Przejełam obowiązki po "bardzo dokładnym inspektorze bhp".
Od roku leży zgłoszenie wypadku pracownika.Człowiek podczas wykonywania obowiązków służbowych w delegacji, miał zawał.
Wiemy, że zawały nie należą do prostych wypadków.Mój jest na tyle ciekawy, że:
1. Przeleżał po zgłoszeniu (na piśmie),
2. Są spisane oświadczenia poszkodowanego i jednego świadka, które wskazują, że poszkodowany pod wspływem wysokiego stresu już przed wyjazdem w delegacje odczuwał ból w klatce piersiowej.Praca, którą wykonywał miała związek z dużą odpowiedzialnością (pracownik umysłowy).Przed wyjazdem w ważna delegację, miał mnóstwo spraw służbowych do ogarnięcia.
Mam problem, ponieważ z jednej strony zdaję sobie sprawę, że jest problem z ustaleniem w tym przypadku zdarzenia nagłego- kilka dni wcześniej występowały bóle i stany duszności.
Z drugiej strony, pracownik za chwilę wystąpi do sądu za niedotrzymanie terminu i brak informacji o przebiegu postępowania wypadkowego.
Szkoda mi człowieka, ponieważ wiem ile zrobił dla firmy, ile musiał przejść sytuacji stresowych.Teraz nie jest zdolny do pracy, którą wykonywał.
Może macie pomysły jak wybrnąć? Może jeszcze raz z nim rozmawiać i spisać oświadczenie?
PozdrawiamTemat: Czy każdy wypadek ucznia wymaga całej dokuamntacji?

W ocenie NIK przyczyną ww. uchybień był niewłaściwy podział obowiązków, według którego rejestr wypadków prowadzony był przez sekretarza Szkoły, a protokoły
powypadkowe sporządzane były przez zespół w składzie: inspektor bhp (przewodniczący zespołu) i pedagog szkolny.


Hmm..i co w tym złego ? Rozporządzenie mówi, że rejestr prowadzi Dyrektor. Ten Dytektor robi to rękoma sekretarza, i co

Zespół niezgodny ?
Pytam jaki powinien być prawidłowy podział obowiazków

Fakt jednak pozostaje faktem, że często nie wypełnia się starannie rejestrów i jak nie wiadomo co wpisać to nie wpisują nic.

Jedno co wynika z tego pisemka to fakt, że każdy wypadek wymaga dokumentacji.Temat: Co PO dzisiaj spieprzyło?
Strażak w każdej firmie
(PAP, ak/07.01.2009, godz. 06:21)

Przymus zatrudnienia specjalisty od pożaru uderzy w małe firmy - akcentuje "Gazeta Prawna", nawiązując do nowych obowiązków bhp w Kodeksie Pracy.

Już od 18 stycznia każdy pracodawca - nawet taki, który zatrudnia tylko jedną osobę - musi wyznaczyć pracownika odpowiedzialnego za ochronę przeciwpożarową, ewakuację i udzielenie pierwszej pomocy.

Jak zauważa gazeta, problem w tym, iż zgodnie z przepisami o ochronie p.poż., taka osoba musi posiadać odpowiednie kwalifikacje: co najmniej średnie wykształcenie oraz ukończone szkolenie na inspektora ochrony przeciwpożarowej. Kosztuje ono obecnie 1,2 tys. zł. Oznacza to, że firmy, zmuszone sprostać nowym wymogom, poniosą ogromne koszty. A za nieprzestrzeganie przepisów dotyczących bhp grozi im kara do 30 tys. zł.

Kierowany przez Jolantę Fedak resort pracy, który był inicjatorem zmian, potwierdził w piśmie do "GP", że firmy muszą zatrudniać odpowiednio przeszkolone osoby.

O tym więcej w dzisiejszym wydaniu "Gazety Prawnej".

Czy PO chce nas czyli małe firmy zamordować?!!!Temat: jaki etat dla inspektora BHP?
Witam, nurtuje mnie kwestia obowiązku posiadania specjalisty BHP i PPOŻ w firmie.
Czy ktoś z Panstwa orientuje się na jakiej zasadzie należy zatrudniać taką osobę?
Może wystarczy zatrudnić na stałę osobę z uprawnieniami, ale tylko na część etatu- np. na 1/8? Proszę o informację.Temat: szkolenie okresowe
Mugley- uzyskanie prawa do bycia "kimś" nie zawsze bywa że się nim jest. Można być głównym specjalistą a być zatrudnionym na stanowisku inspektora bo taki etat jest w danej organizacji wolny. Z tymi szkoleniami to też jest inaczej . Służba bhp ma tylko obowiązek przeprowadzania instruktażu ogólnego. W rozporzadzeniu o służbie bhp jest jeszcze zapios czego tam służbie nie możnaTemat: Wózek widłowy
"Specjalista" powinien znać reguły ortograficzne w języku polskim! Porządkowe- bo porządek a nie porzątek.
A co do tematu- u nas w zakładzie operator wpisuje godzinę i minutę pobrania wózka w karcie eksploatacyjnej. Gdy kończy daną pracę wpisuje godzinę i minuty. To daje pełny wgląd.
Pozostawienie kluczyka w stacyjce jest poważnym uchybieniem obowiązków operatora, karanym u nas upomnieniem.Maciek pewnie zostałeś ukarany? Szukasz rozgrzeszenia w przepisach?
Nie buntuj się i więcej tak nie rób. Nie wiadomo kto usiądzie na ten wózek, gdy zostawisz kluczyk w stacyjce. Świrów nie brakuje! Wyjmuj ten kluczyk i będziesz miał spokój.
Ustawy zostaw w spokoju. Ci , którzy je popełniają nie są operatorami, ani inspektorami BHP. Ich to nie dotyczy. Nikt im nie wjedzie bezpańsko zostawionym wózkiem w biurko.
To powinna przewidywać instrukcja bhp.Temat: dokumentowanie szkoleń wstępnych
Proszę o pomoc czy przeprowadzając szkolenia wstępne mam obowiązek (będąc inspektorem bhp w zakładzie pracy) prowadzenia dziennika zajęć, protokołów przebiegu egzaminów i rejestru wydanych zaświadczeń zgodnie z rozporządzeniem:

§ 5. pkt 6
właściwy przebieg szkolenia oraz prowadzenie dokumentacji w postaci programów szkolenia, dzienników zajęć, protokołów przebiegu egzaminów i rejestru wydanych zaświadczeń"

Przyznaję, że prowadząc instruktaż ogólny mam przygotowane programy szkolenia dla stanowisk pracy oraz sporządzam karty szkolenia wstępnego które są przechowywane w aktach pracownika ale nic po za tym.Temat: Świebodzin Nie dbali o bezpieczeństwo; zginął pracownik
Artykuł pochodzi ze strony gazetalubuska.pl

"Do pięciu lat więzienia grozi dwóm pracownikom jednego z zakładów na terenie powiatu świebodzińskigo. Prokuratura oskarżyła ich o niedopełnienie obowiązków w zakresie bezpieczeństwa pracy. Według śledczych, doprowadziło to do śmierci pracownika obsługującego wózek widłowy.

Przeciwko mistrzowi działu rozkroju i kierownikowi tego działu został skierowany do sądu akt oskarżenia - poinformowano dziś w zielonogórskiej prokuraturze okręgowej. Tragiczny wypadek miał miejsce we wrześniu ub. roku.

Zdaniem prokuratorów, bezpośredni przełożeni ofiary nie nadzorowali jej pracy, nie przeszkolili jej w zakresie obsługi wózka widłowego. Podobnie rzecz się miała w stosunku do pozostałych pracowników.

Do tragedii doszło podczas załadunku tzw. sztapli. Pracownik próbując dokonać kolejnego załadunku płyt został przez nie przygnieciony. Zmarł na skutek zmiażdżenia głowy.

Okoliczności wypadku badała służba BHP, inspektorzy Inspekcji Pracy i prokuratura. Z ustaleń wynika, że gdyby pracownicy zakładu byli odpowiednio przeszkoleni, do tragedii mogłoby nie dojść."Temat: co na pieczątce

Dz.U. z 1997 nr 109 poz. 704 - i później zmiany:
http://isip.sejm.gov.pl/s...1090704&type=12


Nio ok ale jeżeli mam w firmie powierzone inne obowiązki to czy mogę mieć angaż starszy inspektor d/s bhp i ochrony środowiska? Pomóż proszeTemat: Absurdy pracy w lasach
W moim NL-ctwie Kalendarz Leśnika traktowany jest jak relikwia kontrolowany na każdym kroku.W każdym dniu muszę wpisać ile godzin pracowałem,mam wpisane wszystkie kontrole z podpisami kontrolujących.
Przynajmniej raz w miesiącu każdy leśniczy ma obowiązek sprawdzić izrobić wpis podleśniczemu.Nawet inspektor BHP chciał mieć do nich wgląd czy są notatki na ZUL-e.Temat: Służba bhp

Witam Państwa i proszę o pomoc. Zajmuje sie kadrami, nowych dyrektor polecil mi powołać komisje bhp. Czytając Kodeks Pracy wydawało mi sie że przy takim małym zakładzie ( 36 pracowników) wystarczy powołac słuzbe bhp np. 1 osobę o odpowiednich kwalifikacjach, a komisja pow. 250 pracowników . Oczywiście polecenie dyrektora wykonam ale chciałabym wiedzieć jak to właściwie jest????
Witam - Ula, masz w zupełności rację. Przy tak małym zatrudnieniu (36 pracowników) nie ma sensu tworzyć Komisji BHP jak również służby BHP. W takich właśnie przypadkach można obowiązki (zadania) służby bhp powierzyć dodatkowo pracownikowi zatrudnionemu przy innej pracy lub zlecić wykonywanie zadań służby bhp specjalistom spoza zakładu pracy. Jednakże należy przy tym pamiętać ażeby osoby te (w obydwu przypadkach) posiadały odpowiednie (wymagane) kwalifikacje w tym zakresie. Natomiast Komisję BHP tworzy się przy zatrudnieniu powyżej 250 pracowników. W skład takiej Komisji wchodzi między innymi Zakładowy Społeczny Inspektor Pracy, przedstawiciel organizacji związkowej, lekarz zakładowy (z Medycyny Pracy) itd. Może sie mylę ale przy tak małym zatrudnieniu to chyba nawet nie macie organizacji związkowej i swojego lekarza zakładowego , który za darmo na posiedzenia komisji nie przyjdzie.
Uważam, że należałoby przed realizacją polecenia, zapoznać pana dyrektora z postanowieniem Art. 237.11 oraz 237.13 i 237.13a Kp ażeby wytłumaczyć, że to nie ma sensu . Ponadto w trybie natychmiastowym wysłać nowego pana dyrektora na szkolenie BHP dla pracodawców - tam się dowie, że jego polecenie jest błędne .
Powodzenia - Andrzej.Temat: słuzba bhp

do mojego zakresu obowiązków należy:
- przeprowadzanie bieżących kontroli warunków pracy,
- sporządzanie co najmniej raz w roku okresowych analiz stanu bhp oraz ppoż,
- udział w opracowywaniu planów i modernizacji, dot. poprawy stanu bhp i ppoż
- udział w ustalaniu okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy,
- prowadzenie rejestrów, kompletowanie i przechowywanie dokumentów dot. wypadków przy pracy, stwierdzonych chorób zawodowych,
- współdziałanie ze społeczną inspekcją pracy oraz zakładowymi organizacjami związkowy mi w zakresie bhp i ppoz,
- opracowywanie wewnętrznych zarządzeń regulaminów dot. bhp
- organizowanie szkoleń pracowników w zakresie bhp oraz prowadzenie obowiązującej
dokumentacji
- inicjowanie i rozwijanie rożnych form popularyzacji zagadnień bhp
- nadzorowanie spraw dotyczących przeglądów

Porównaj swój zakres z zakresem działania słuzby bhp wynikajacym z Rozporzadzenia Rady Ministrów w sprawie służby bhp - większość Twoich zadan zostało prawdopodobnie z tego RRM przepisane (nie analizowałem dokładnie).
Pozdrawiam
ps. dzięki za pomoc
Temat: Przedstawiciele Pracodawcy w Komisji BHP
Art.237[12] par. 1 Pracodawca zatrudniający więcej niż 250 ptracowników powołuje komisję bhp, jako swój organ doradczy i opinio0dawczy. W skład komisji wchodzą w równej liczbie przedstawiciele pracodawcy, w tym pracownicy służby bhp i lekarz sprawujący profilaktyczną opiekę zdrowotną nad pracownikami, oraz przedstawiciele pracowników, w tym społeczny inspektor pracy.
par. 2 Przewodniczącym komisji bhp jest pracodawca lub osoba przez niego upoważniona, a wiceprzewodniczącym - społeczny inspektor pracy lub przedstawiciel pracowników.
Dlatego też pozwoliłem sobie zadać pytanie w poprzednim moim poście odnośnie wyboru na SIPa pracownika służby bhp. Mało prawdopodobieństwo ale może się być - problem istnieje. Zdaję sobie sprawę z rozporzadzenia o służbie bhp (wraz ze zmianą) - jak jest podporządkowana oraz że nie można obarczać ją dodatkowymi obowiązkami. Jednak te dodatkowe obowiązki SIP nie nakładałby pracodawca a przyjmowałby od związków zawodowych do których ma prawo należeć i wykonywać zobowiązania statutowe. Kto podejmie ten temat?[/code][/quote]Temat: Audytor wewnetrzny z bhp?? jakie wymagania??
PN-N-18001. Wymagania

4.4.1
Najwyższe kierownictwo organizacji powinno wyznaczyć swojego przedstawiciela, który niezależnie od innych obowiązków powinien mieć określony zakres zadań, uprawnień i odpowiedzialności aby:

a) zapenić, że system zarządzania bhp jest ustanowiony, wdrożony i utrzymywany zgodnie z ustalonymi wymaganiami
b) przedstawiać najwyższemu kierownictwu sprawozdania dotyczące funkcjonowania systemu zarządzania bhp w celu dokonania przeglądu będącego podstawą jego doskonalenia

PN-N-18001. Wytyczne

4.4.1.
monitorowanie funkcjonowania systemu zarządzania bhp - pełnomocnik najwyższego kierownictwa ds. systemu zarządzania
dokumentowanie systemu zarządzania bhp - pełnomocnik najwyższego kierownictwa ds. systemu zarządzania

W moim rozumieniu pracownik służby bhp ( logicznie patrzac o najwyzszej randze w zakladzie z bhp czyli minimum st. inspektor), który przejdzie kurs 3 dniowy z audytu wewnetrznego 18001 zakonczony certyfikatem moze byc pełnomocnikiem dyrektora naczelnego ds. bhp i zostac audytorem w zakladzie?

Być moze sie myle, jesli tak prosze o poprawke:)
pozdrawiam.Temat: jest staż czy też nie?
Przykro mi, ale wedlug mnie rozporzadzenie okresla jasno zasady, i zgodnie z nim musialbys byc zatrudniowny chociaż na część etatu jako inspektor lub starszy inspektor.
Ja wcale nie jestem w lepszej sytuacji, bo ma miedzy innymi poltora roku przepracowane w dziale bhp jako referent ds. bhp wykonujac typowo zadania bhp. mialem po prostu zatrudnienie niezgodne z roporzadzeniem a wykonywalem obowiazki sluzby bhp i wiesz co? Nic ;/
Pytasz kto sprawdza? prokurator przy wypadku ciezkim lub smiertelnym moze sprawdzic, rowniez np. inspekcja pracy. W pracy bhp-owca sa duze obostrzenia prawne kiedy mozna pozwac bhpowca pod sad. Chcesz probowac nielegalnie, mozesz, ale roznie sie moze skonczyc.pozdr.
na twoim miejscu zlapalbym sobie 1/2 etatu w bhp gdzies i grzecznie roczek przepracowal.Temat: Tworzenie służby BHP

Jednakże mój pracodawca twierdzi, że BHP zajmuje mi ¾ etatu a pozostałe czynności ¼ etatu.
Witam - Marcin", w rozporządzeniu o służbie bhp jest również zapis, że pracownika służby bhp nie wolno obciążać innymi obowiązkami. Nie mniej jednak tak jak podałeś wyżej od 100 do 600 pracowników może być behapowiec na część etatu i twój pracodawca może to wykorzystać ale pod warunkiem, że faktycznie utworzy dwa oddzielne etaty tzn. zawrze z tobą dwie umowy o pracę. Jedną na 3/4 etatu na prowadzenie spraw bhp i drugą na 1/4 etatu na pozostałe sprawy np. zaopatrzenie. Zawarcie z tobą w/w dwóch umów będzie zgodne z prawem i ani PIP ani też sąd tego nie podważą. Natomiast dodanie tobie (behapowcowi) dodatkowych czynności poza bhp - jest łamaniem prawa i możesz zgłosić ten fakt do PIP lub do sądu - tyle tylko czy wówczas pracodawca całkowicie nie podziękuje ci za pracę.
Ażeby wybrnąć z tego obronna ręką należałoby w bardzo delikatny sposób porozmawiać z pracodawcą na ten temat i pokazać mu zapis o powyższym zakazie oraz drugi zapis, który mówi, że PIP może nakazać zatrudnienie pracownika służby bhp np. na cały etat. W innym przypadku poczekać, a może nawet przyśpieszyć kontrole PIP i wówczas sam inspektor pracy po sprawdzeniu dokumentów utworzonej służby bhp wyda nakaz lub wystąpienie ażeby zatrudnić behapowca na całym etacie.
Marcin - takie jest życie, które nie jest łatwe ale musisz tą sprawę dokładnie przemyśleć i przeanalizować, co najbardziej ci się opłaca.
Życzę powodzenia - AndrzejTemat: ZAŚWIADCZENIE- PRACODAWCY PROSZĘ O WZÓR PILNE!!!

Witam wszystkich
Jestem w kropce. Po kontroli PIP Inspektor pracy nie złożył żadnego wniosku o złe zaświadczenie ukończenia kursu bhp okresowego dla Pracodawców. Natomiast na jednej z budów w Wa-wie bhp-owiec zakwestionował druk i zabronił firmie rozpocząć roboty budowlane do momentu okazania przez pracodawcę odpowiedniego druku o ukończeniu szkolenia okresowego bhp dla pracodawców. Moja prośba o pomoc Proszę o aktualny wzór druku szkolenia okresowego bhp dla pracodawców a jednocześnie gratulacja dla bhp-owca który zdaje się być ważniejszy niż Inspektor Pracy Z góry serdecznie dziękuję

Inspektor PIP mógł nie widzieć konkretnego zaświadczenia więc nie zakwestionował tego dokumentu. Nie oznacza to jednak, że od momentu kontroli PIP dokument który nie jest zgodny ze wzorem "nabiera mocy prawnej". Po prostu był dokument niewłaściwy którego nie wyłapał PIP, a wyłapał behapowiec.
To nie jest wywyższanie się nad inspektora PIP, lecz rzetelne wykonywanie swoich obowiązków przez behapowca.Temat: słuzba bhp
do mojego zakresu obowiązków należy:
- przeprowadzanie bieżących kontroli warunków pracy,
- sporządzanie co najmniej raz w roku okresowych analiz stanu bhp oraz ppoż,
- udział w opracowywaniu planów i modernizacji, dot. poprawy stanu bhp i ppoż
- udział w ustalaniu okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy,
- prowadzenie rejestrów, kompletowanie i przechowywanie dokumentów dot. wypadków przy pracy, stwierdzonych chorób zawodowych,
- współdziałanie ze społeczną inspekcją pracy oraz zakładowymi organizacjami związkowy mi w zakresie bhp i ppoz,
- opracowywanie wewnętrznych zarządzeń regulaminów dot. bhp
- organizowanie szkoleń pracowników w zakresie bhp oraz prowadzenie obowiązującej
dokumentacji
- inicjowanie i rozwijanie rożnych form popularyzacji zagadnień bhp
- nadzorowanie spraw dotyczących przeglądów

ps. dzięki za pomocTemat: szkolenie okresowe

Znam rozporzadzenie dot. szkoleń i parę jego interpretacji, ale...
Chciałbym zorientować się jak dużo osób robi szkolenia okresowe samodzielnie (jednoosobowo, bez pomocy pożarników, medyków, prawników) w obsługiwanych firmach. Teorię znamy a jak jest z praktyką Licze na całe mnóstwo komentarzy.

Witam - W swoim zakładzie pracy szkolenia bhp organizuję sam. Przy czym nie wszystkie zajęcia są prowadzone przeze mnie, np. pierwszą pomoc prowadzi pielęgniarka z medycyny pracy, sprawy dot. technicznego bhp na stanowiskach pracy - prowadzi inspektor techniczny. Sprawy obowiązków pracodawcy i pracownika w zakresie bhp, przyczyn i okoliczności zaistniałych w zakładzie wypadków przy pracy, świadczenia powypadkowe, czynniki szkodliwe, uciążliwe i niebezpieczne w tym ryzyko zawodowe, zagadnienia dot. szkoleń bhp, itd. oraz sprawy ochrony ppoż. prowadzę sam.
Tak więc mimo, że jestem długoletnim pracownikiem służby bhp i posiadam niezbędne kwalifikacje do prowadzenia wszystkich zajęć, to unikam jednoosobowego prowadzenia szkoleń bhp.Temat: komisja bhp
Tak jest Cezarku.
Jednak pytanie brzmiało:

1- czy lekarz jest przedstawicielem pracodawcy?
Utrzymuję że lakarz jest przedstawicielem lekarza.
I gdyby próbować dokonywać podziałów to z:

Art. 23712. [Komisja bhp] § 1. Pracodawca zatrudniający więcej niż 250 pracowników powołuje komisję bezpieczeństwa i higieny pracy, zwaną dalej “komisją bhp”, jako swój organ doradczy i opiniodawczy. W skład komisji bhp wchodzą w równej liczbie przedstawiciele pracodawcy, w tym pracownicy służby bhp i lekarz sprawujący profilaktyczną opiekę zdrowotną nad pracownikami, oraz przedstawiciele pracowników, w tym społeczny inspektor pracy.
KP rzeczywiście lokuje służbę BHP i lekarza po stronie pracodawcy
bo:

Rozdział VI. Profilaktyczna ochrona zdrowia Należy do obowiązków pracodawcy

jednak
USTAWA z 27 czerwca 1997 r. o służbie medycyny pracy. (t. jedn. Dz.U. z 2004 r. Nr 125, poz. 1317)


Art. 3 [Niezależność od pracodawców] Osoby realizujące zadania służby medycyny pracy przy wykonywaniu czynności zawodowych są niezależne od pracodawców, pracowników i ich przedstawicieli oraz innych podmiotów, na których zlecenie realizują zadania tej służby.

PozdrawiamTemat: nauczyciel Bhp-owcem w szkole a staż w służbie BHP


Wychodzi na to, że jeżeli pracodawca sam dobrowolnie z własnej inicjatywy powierzy wykonywanie obowiązków (zadań) służby bhp swojemu pracownikowi to nie ma służby bhp, a jeśli zrobi to samo bo wykonuje nakaz utworzenia służby wydany przez inspektora PIP to wtedy ma służbę bhp.


Nie. Jesli tylko powierzy wykonywanie zadan, to nie wykona Nakazu.
Jesli Nakazano utworzyc sluzbe bhp tzn. nakazano zatrudnic na etat (lub jego czesc).Temat: BHpowiec na umowe zlecenie
Ja wiem, że życie a przepisy to dwie różne kwestie.
Nie tylko ZUS, ale i PIP nie będzie się za bardzo czepiał jeżeli ktoś będzie robił dobrą robotę (nawet niezgodnie z przepisami) jeżeli nie będzie to ze szkodą dla pracowników. Nie jest winą behapowców, że Ustawodawca wydając przepisy nie jest zbyt dobrze zorientowany odnośnie rzeczywistych skutków wprowadzenia tych przepisów.
Jednak Kodeks określa jednoznacznie kiedy można powierzyć obowiązki służby bhp specjaliście spoza zakładu pracy, a rozporządzenie jednoznacznie określa wymagania kwalifikacyjne takiej osoby.
W razie wypadku śmiertelnego bardzo istotne jest czy w zakładzie prawidłowo działała służba bhp. Jej brak jest okolicznością bardzo obciążająca pracodawcę.
Michał Anioł: w rozporządzeniu w sprawie szkolenia w dziedzinie bhp par 10 ust. 2 pisze, że instruktaż ogólny prowadzi:
- pracownik służby bhp, albo
- pracownik wykonująca zadania tej służby, albo
- pracownik wyznaczony...
Jako kto prowadzisz szkolenie wstępne?
- pracownik służby bhp i czyli zatrudniony na etat,
- pracownik wykonująca zadania tej służby, czyli specjalista spoza zakładu pracy (specjalista a nie inspektor)
- pracownik wyznaczony... - czyli tez zatrudniony na etat
Ponawiam pytanie: Jako kto prowadzisz szkolenie wstępne?
PS Wiem, że tym wpisem gmeram jak kijem w mrowisku.Temat: Szanujcie się BHP-owcy
SZANOWNI Behapowcy.
Jeżeli sami się nie będziemy szanowaća w zasadzie nie będziemy umieli odpowiednio sprzedać swoja wiedzę to niedługo będziemy pracować harytatywnie.
Dlaczego tak piszę pokrótce omówię. Otóż jedna z firm zagranicznych we Wrocławiu poszukiwała inspektora dsBHP i P.poż .Uzyskawszy taką udałem się na rozmowę do dyrektora przedstawiając swoja propozycję w oparciou o zarządzenie co do zakresu obowiązków insp. BHP i P.poż. W trakcie rozmowy oświadczyłem , że szkolenie okresowe nie wchodzi w zakres usługi czyli krótko mówiąc te szkolenia sa dodatkowo płatne. Zaznaczem , że firma zatrudnia ponad 120 osób. Po kilku dniach uzyskałem odpowiedź negatywną z uwagi na fakt iż znalazł się ochotnik który za kwotę 900zł/mieś. będzie dosłownie robił wszystkow tym szkolenia okresowe BHP i P.Poż.Co jeszcze zobowiązał się do wykonania tego nie wiem ale juz z tej informacji widać , że Facet nie ceni swoich umiejętności oraz wiedzę a ponadto zaniża płace nie tylko sobie lecz i innym BHP-owcom.
Może być jeszcze inna alternatywa , że nie umie nic tylko pływa co jest jeszcze gorsze bo podrywa nam autorytet. Ewentualność nastepna to do tej pory wogóle nie pracował jao BHP-owieć i przyjął wszelkie warunki jakie mu zaproponowano za wynagrodzenie nawet mniej niżsrednia krajowa. Tak czy inaczej facet sam sra we własne gniazdo a zarazem i w nasze. Jak można tak nisko się cenić i nie szanować nabytych umiejętności o ile je facet masz. jakie zdanie wtej sprawie maja inni uczestnicy forum ? Będę ciekaw Waszych opini.
PozdrawiamTemat: BEZPIECZNE I HIG WARUNKI PRACY DLA ZLECENIOBIORCÓW
"Zgodnie z art. 304 § 1 kodeksu pracy pracodawca jest obowiązany zapewnić bezpieczne i higieniczne warunki pracy, o których mowa w art. 207 § 2 kodeksu pracy, osobom fizycznym wykonującym pracę na innej podstawie niż stosunek pracy w zakładzie pracy lub w miejscu wyznaczonym przez pracodawcę. Chodzi tutaj zatem o obowiązek chronienia zdrowia i życia osób wykonujących pracę na innej podstawie niż stosunek pracy, przy odpowiednim wykorzystaniu osiągnięć nauki i techniki. W szczególności pracodawca jest obowiązany:
1) organizować pracę w sposób zapewniający bezpieczne i higieniczne warunki pracy,
2) zapewniać przestrzeganie w zakładzie pracy przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, wydawać polecenia usunięcia uchybień w tym zakresie oraz kontrolować wykonanie tych poleceń,
3) zapewniać wykonanie nakazów, wystąpień, decyzji i zarządzeń wydawanych przez organy nadzoru nad warunkami pracy,
4) zapewniać wykonanie zaleceń społecznego inspektora pracy (art. 207 § 2 kodeksu pracy).
Można zatem najogólniej stwierdzić, że zakres powinności pracodawców wobec osób fizycznych świadczących pracę na innej podstawie niż stosunek pracy pokrywa się w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy z jego obowiązkami wobec pracowników (por. W. Sanetra w: J. Iwulski, W. Sanetra, „Kodeks pracy. Komentarze” Warszawa 1999 r. str. 786)."
Czy z analizy pogróbionego tekstu nie wynika, że zleceniodawca ma obowiązek zapewnić szkolenie z zakresu bhp i badania profilaktyczne zleceniobiorców? zakres powinności pokrywa sie z obowiązkami wobec pracowników. A pracowników trzeba kierować na badania, szkolić z zakresu bhp i oceniać dla nich ryzyko zawodowe.Temat: Obowiązek zatrudnienia specjalisty bhp - prosze o pomoc
Grażka, w tej chwiliobowiązują przepisy,ktore narzucają pracodawcy (każdemu!!!) obowiązek utworzenia służby bhp. Niekoniecznie zatrudnienia, ale utworzenia lub w określonych okolicznościach, pracodawca może sam pełnić taką funkcję po ukończeniu szkolenia. Przed zmianą przepisów służba bhp musiała być tworzona przy zatrudnianiu powyżej 10 osób. W tej chwili wystarczy jedna osoba i to na pół etatu, żeby Inspektor Pracy zapytał o taką służbę lub o uprawnienia pracodawcy.
Tworzenie służby bhp, to nie zawsze zatrudnianie. Można zastosować np. umowę zlecenie lub też powierzyć te zadania specjalistycznej firmie.
Zobacz art. Art. 237 11 kp
Więc tak do końca nie wiem o co chodziło Twojemu szefowi. O zatrudnienie czy utworzenie?? Piszesz "zatrudnienie", ale niektórzy niesłusznie mylą te dwa pojęcia.

PozdrawiamTemat: Szkolenie bhp-ppoż
niektórzy (wydawnictwo Forum chyba też) twierdzą, ze nawet przy szkoleniu wstępnym ogólnym do tematu ochrony ppoż. powinniśmy brać strażaka albo inspektora ppoż. Ja zapytałem o to "mojego" Inspektora pracy i otrzymałem odpowiedź, że "szkolenie wstepne ogólne (instruktaż ogólny) w dziedzinie bhp może prowadzić służba bhp, bez względu na zagadnienia ujęte w programie szkolenia, pod warunkiem posiadania zasobu wiedzy i umiejętności zapewniających własciwą realizację programu instruktażu".
W żadnym akcie prawnym nie ma (zapisanego wprost i dosłownie) obowiazku szkolenia pracowników z zakresu ppoż.Temat: a co ze wstępnym ppoż?

Według mojej wiedzy:

1. Szkolenie wstępne ma część p. poż
2. Szkolenie okresowe ma część p. poż
3. Nie ma przepisu, jak w przypadku szkoleń z zakresu bhp odnośnie ramowego programu i wzoru zaświadczenia ze szkolenia p. poż, częstotliwości powtarzania itp
4. Istnieje od kilku lat obowiązek tworzenia IBP, tam należy zapisać zasady zapoznawania pracowników z zasadami ochrony przeciwpożarowej w danym budynku (dobrze też załączyć wzór dokumentu, który ma potwierdzać takie zapoznanie i wskazać osobe/y do przeprtowadzania takiego szkolenia, częstotliwość szkolenia itp). Zatwierdzona przez pracodawcę IBP stanie się prawem wewnątrzzakładowym i wówczas będzie wszystko i jasne i zgodne z prawem powszechnie obowiązującym.


Ja mam taką samą wiedzę. Jeśli w IBP wpiszemy, że zapoznanie pracowników w przepisami ppoż. ma miejsce w ramach szkolenia wstępnego ogólnego i poźniej jest aktualizowane w ramach szkoleń okresowych to wtedy potrzebny jest do tych szkoleń inspektor ppoż. Ale jeśli to zapoznanie z ppoż zorganizujemy w innej formie (zawsze przy udziale inspektora ppoż) to do szkoelń z zakresu bhp nie potrzeba inspektora ppoż.Temat: Nowe propozycje zmian BHP!!!
no pewnie że tak!
po pierwsze - nie jest potrzebna aż tak rozległa wiedza, więc kurs inspektora to przesada
po drugie - koszty.......... kurs inspektora z masą niepotrzebnych dla tych osób wiadomości ponad 2000 zł z wszystkimi dodatkami wokół.......... szkolenie lub (zgodnie z nomenklaturą) seminarium - koszt będzie około 100 zł (załóżmy), a wiedza podana dokładnie do potrzeb związanych z tym zakresem obowiązków!
po trzecie - wystarczy, że wprowadzi się zmianę do rozporządzenia w sprawie szkoleń bhp i rozszerzy zakres szkolenia kierowników i powiąże to z potrzebnymi kwalifikacjami - nie mylić z uprawnieniami inspektoraTemat: Karty Klasyfikacji Stref Zagrożonych Wybuchem
Aniu - wybacz ale o takim stworze jak technolog bhp, ppoż i ..... - nie słyszałem. W służbie BHP występują inspektorzy i specjaliści. Podobnie jest w ochronie przeciwpożarowej. Natomiast jeśli chodzi o fazę projektowania i uzgodnień, to do tego są rzeczoznawcy bhp. Jeśli jest to firma, która posiada konstruktorów, technologów produkcji itp. to na nich również spoczywa obowiązek projektowania i opracowywania procesów produkcyjnych uwzględniając przepisy i zasady bhp, ppoż, ergonomii i ochrony środowiska - nie są to jednak behapowcy. W związku z tym w jakiej Ty firmie pracujesz? - jeśli nie jest to tajemnicą.
Pozdrawiam AndrzejTemat: Nowe przepisy P-poż

Witam - nie zupełnie. Co prawda pracownika służby bhp nie można obciążać dodatkowymi obowiązkami ale przecież może być zatrudnionym np. na 3/4 etatu jako behapowiec i 1/4 etatu jako inspektor ppoż.

Jeśli skończyłeś taki kurs na inspektora ppoż i jesteś specjalistą bhp to jasne, że możesz...wswojej wypowiedzi miałem na myśli "zwykłego BHP-owca bez żadnych uprawnień ppoż.
Temat: wypadek przy pracy
Cytuję za http://www.specjalistadsb...&idd=123&a=View

U pracodawcy, u którego nie ma obowiązku tworzenia służby bhp, w skład zespołu powypadkowego wchodzi pracodawca lub pracownik zatrudniony przy innej pracy, któremu pracodawca powierzył wykonywanie zadań służby bhp, albo specjalista spoza zakładu pracy.

Gdy w firmie nie ma społecznego inspektora pracy...
Natomiast u pracodawcy, u którego nie działa społeczna inspekcja pracy, w skład zespołu powypadkowego, zamiast społecznego inspektora pracy, wchodzi przedstawiciel pracowników posiadający aktualne zaświadczenie o ukończeniu szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy.

Uwaga!
Jeżeli w zakładzie pracy zatrudnionych jest niewielu pracowników i nie można utworzyć 2-osobowego zespołu powypadkowego, okoliczności i przyczyny wypadku powinien ustalać zespół powypadkowy, w którego skład wchodzi:

1) pracodawca,
2) specjalista spoza zakładu pracy.

pozdrawiamTemat: Kiedy przedawnienie wypadku?

Oto chodzi Panie Grzemar....
No to masz odpowiedz:

§ 3. (1) Okoliczności i przyczyny wypadków ustala, powoływany przez pracodawcę, zespół powypadkowy, w którego skład wchodzi pracownik służby bezpieczeństwa i higieny pracy oraz społeczny inspektor pracy.
§ 4. 1. (2) U pracodawcy, który zgodnie z art. 23711 § 1 Kodeksu pracy nie ma obowiązku tworzenia służby bezpieczeństwa i higieny pracy, w skład zespołu powypadkowego, zamiast pracownika służby bezpieczeństwa i higieny pracy, wchodzi pracodawca lub pracownik zatrudniony przy innej pracy, któremu pracodawca powierzył wykonywanie zadań służby bhp, albo specjalista spoza zakładu pracy.
4. (5) U pracodawcy, u którego nie działa społeczna inspekcja pracy, w skład zespołu powypadkowego, zamiast społecznego inspektora pracy, jako członek zespołu wchodzi przedstawiciel pracowników posiadający aktualne zaświadczenie o ukończeniu szkolenia w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy, zgodnie z przepisami dotyczącymi szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy.
§ 5. Jeżeli pracodawca nie może dopełnić obowiązku utworzenia zespołu powypadkowego w składzie dwuosobowym, określonym w § 3 i 4, ze względu na małą liczbę zatrudnionych pracowników, okoliczności i przyczyny wypadku ustala zespół powypadkowy, w którego skład wchodzi pracodawca oraz specjalista spoza zakładu pracy.Temat: Nowe przepisy P-poż

Teraz - albo pracodawca wyśle na szkolenie któregoś ze swoich dotychczasowych pracowników i dołozy mu pracy albo zatrudni na cały lub część etatu samodzielnego "pozarowca"....;)
Witam - oby nie skończyło się na tym, że zostanie wniesiona poprawka do rozporządzenia o służbie bhp i dopiszą nam to do obowiązków - no pod warunkiem nabycia uprawnień. Np. w moim przypadku zakład kilka lat temu wysłał mnie na taki kurs dla inspektorów ochrony ppoż i dopisano mi te czynności do moich obowiązków. Jednakże na skutek protestu wszystkich behapowców z naszej firmy PIP wydał nakaz ażeby pracowników służby bhp nie obciążać dodatkowymi czynnościami bo jest to sprzeczne z prawem - no i nam to ppoż zabrano. Teraz wpadli na pomysł ażeby zrobić to legalnie tzn dodać bardzo małą część etatu wraz z obowiązkami - kwalifikacje przecież posiadamy bo wszyscy byliśmy na takim kursie.Temat: Nowe propozycje zmian BHP!!!

no pewnie że tak!
po pierwsze - nie jest potrzebna aż tak rozległa wiedza, więc kurs inspektora to przesada
po drugie - koszty.......... kurs inspektora z masą niepotrzebnych dla tych osób wiadomości ponad 2000 zł z wszystkimi dodatkami wokół.......... szkolenie lub (zgodnie z nomenklaturą) seminarium - koszt będzie około 100 zł (załóżmy), a wiedza podana dokładnie do potrzeb związanych z tym zakresem obowiązków!
po trzecie - wystarczy, że wprowadzi się zmianę do rozporządzenia w sprawie szkoleń bhp i rozszerzy zakres szkolenia kierowników i powiąże to z potrzebnymi kwalifikacjami - nie mylić z uprawnieniami inspektora

a inspektor czy specjalista Ppoż tak czy siak bedzie potrzebny w każdej firmie bo przepisy Ppoż. to nakazują.Temat: [18-01-2009] Wchodzą w życie nowe, "niewykonalne" przepisy bhp
Dziś wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy. Przewidują one, że w każdej firmie pracodawca będzie musiał wyznaczyć pracowników odpowiedzialnych za udzielanie pierwszej pomocy i ewakuację w razie pożaru. Do końca stycznia jednak inspektorzy pracy nie będą sprawdzać czy firmy zatrudniają inspektorów ochrony przeciwpożarowej.

Jak zaznaczyła rzeczniczka Państwowej Inspekcji Pracy Danuta Rutkowska, pracodawcy mają zbyt mało czasu na wdrożenie nowych przepisów. Są także wątpliwości dotyczące pracodawców zatrudniających na przykład jednego pracownika. Nie wiadomo jak kontrolować właściciela sklepu, u którego pracuje jedna sprzedawczyni nie posiadającą średniego wykształcenia - podkreśla rzeczniczka PIP. Dodaje, że przepisy nakładają na inspektorów ochrony przeciwpożarowej obowiązek posiadania co najmniej średniego wykształcenia.

Nowe przepisy krytykują też pracodawcy twierdząc, że są one niewykonalne. Zdaniem Zbigniewa Gajewskiego z Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan wymagają one jak najszybszej zmiany.

Organizacje przedsiębiorców skierowały do ministerstwa pracy pismo w tej sprawie. Nad poprawą tego przepisu pracuje też sejmowa komisja Przyjazne Państwo.Temat: Pytanie odnośnie odpowiedzialności karnej za BHP w zakładzie
Przyznam sie, że jestem starym behapowcem ale pierwszy raz słyszę o ukaraniu mandatem behapowca przez inspektora PIP. Znam natomiast przypadki ukarania behapowca przez pracodawcę, gdy z kontroli PIP wynikało iż behapowiec nie wypełniał swoich obowiązków wynikających z rozporządzenia o służbie bhp, np. nie prowadził rejestru wpp, tolerował łamanie przepisów bhp itp. Nie mniej jednak mandat otrzymał pracodawca a nie behapowiec.Temat: oświadczenie o przeciwwskazaniach do pracy
Dzięki Aniele.
Cytujesz:
"Państwowa Inspekcja Pracy przyznaje jednak, że przepisy nie rozstrzygają, jak ten obowiązek pracodawca ma wypełnić (stanowisko Departamentu Prawnego Głównego Inspektoratu Pracy z lipca 2007 r., GNP/426/4560-364/07/PE - DF z 27 lipca br.). GIP uważa, że wszystko zależy od rodzaju pracy. Jeżeli zagrożenia związane z warunkami pracy lub jej przebiegiem są na tyle duże, że nawet do doraźnego wykonywania tych prac lub przebywania w tych warunkach były dopuszczane wyłącznie osoby fizyczne z odpowiednim stanem zdrowia i przeszkoleniem bhp, to pracodawca lub inny podmiot organizujący pracę może wymagać od osoby, z którą zawiera umowę cywilną (będącą podstawą wykonywania pracy np. przez samozatrudniającego), aby poddał się badaniu lekarskiemu lub szkoleniu w zakresie bhp. "
Czyli sam pracodawca, czy agencja kierująca pracownika do danej firmy ma decydować, czy wymagać od pracownika zaświadczenia o braku przeciwwskazań do wykonywania danej pracy? Na stanowisku telemarketera nie ma dużych zagrożeń zawodowych. Ocena ryzyka zawodowego, która została przygotowana na potrzeby tego stanowiska określa owe zagrożenia w stopniu małym, dopuszczalnym, nie wymagającym stosowania środków przeciwdziałających tymże zagrożeniom. Każdy z pracowników przyjmowanych na stanowisko telemarketerskie podpisuje oświadczenie o zapoznaniu się z oceną ryzyka na zajmowanym stanowisku. Ostatnia inspekcja PIP sprawdzała te oświadczenia i nie miała żadnych zastrzeżeń.Temat: Nowelizacja dot p.poż niebawem

Jak wspomniałem Ustawa o ochronie ppoż obowiązywała już wcześniej i nic w tej materii się nie zmienia.

Z tego co wiem jeśli chodzi o szkolenie okresowe i wyłożenie tematyki związanej z ochroną przeciwpożarową powinien ten moduł wyłożyć np inspektor ppoż (w innym wypadku szkolenie może być zakwestionowane przez straż pożarną)


Nie zgodze się z Toba, nic PSP do szkolen okresowych bhp, nie sa instytucja która kontroluje sposob i jakosc wypelnienia kodeksu pracy i aktow wykonawczych wydanych na jego podstawie.

Natomiast, na pewno prewentysci z PSP mogą pytac włąściciela obiektu/najemce/zarzadce o wypełnianie obowiazków z art.4 ustawy o ochronie ppoż. I za nie wypełnienie obowiązków - wystosowywać odpowiednie sankcje.

Nic im jednak do szkoleń okresowych bhp. Nie są właściwym urzedem do kontroli w/w materii

pozdrawiam.

WorkerTemat: poraz kolejny pytanie o szkolenie okresowe

No to jak w końcu możemy być wykładowcami na zajęciach z bhp i prowadzić wykłady z bhp oraz z pozostałych tematów między innymi z ochrony ppoż., oraz pierwszej pomocy. Będąc uczestnikiem szkoleń okresowych ( dla kwitu) stwierdzam,że wykładowcy więcej ode mnie nie wiedzą. Ja również korzystam z materiałów ODDK, FORUM, WIEDZA i PRAKTYKA, sądzę, że materiały ma dobrze przygotowane i opracowane. Uczestnicy szkoleń wyrażają się pozytywnie( również na piśmie).
Pytanie gdzie jest zapis o konieczności kończenia kursów okresowych z zagadnień, ppoż,oraz z pierwszej pomocy. Ukończyłem przed laty kurs ratowników drogowych oraz dla inspektorów ochrony ppoż., dalej prowadzę samokształcenie po przez czytanie i uczestniczenie w kursach specjalistycznych np. u Pana Jurka Karczewskiego.
Proszę podawajcie podstawę prawną, jeśli udzielacie odpowiedzi,że coś trzeba posiadać.
Marek


Moim zdaniem zawsze możesz być wykładowcą w zakładzie pracy w którym pełnisz obowiazki służby bhp.
Nic nie wiem o przypadkach by ktokolwiek zakwestionował takie szkolenia za to znam sporo przykładów że takie szkoelnia są prowadzone.Temat: SIP-owiec

Poczytaj dobrze o zadaniach SIP i zmuś go do ich realizacji - z zastrzeżeniem iż obowiązki SIP są społeczne i powinny być w zasadzie wykonywane po pracy. Np. poświęć się i zrób przeglądy bhp po pracy, daj mu do domu prace domowe (akceptacja w opracowaniu ryzyka, instrukcji, itp.) 1 miesiąc i spuści z tonu (chyba że jest naprawdę tak dobry). Wówczas wyślij go do pracowników, aby wyegzekwował od nich przestrzeganie przepisów bhp - po miesiącu ONI sami go zmienią.
Od kiedy to Pracownik słuzby bhp wydaje polecenia Społecznemu Inspektorowi Pracy albo go zmieniaTemat: O co pytać przy wyborze firmy
Nie wszystkie firmy budujące domy z drewa czy o konstrukcji drewnianiej podejmują się budowy fundamentów. Wówczas trzeba zlecać je innym firmom. W takim przypadku ważnym jest by firma stawiająca domu odbierała fundament od podwykonawcy. Wówczas uniknie się ewentualnych pretensji że fundamenty są nie tak wykonane.

Lepiej kiedy kierownika budowy daje firma wykonawcza, a inwestor zatrudnia inspektora nadzoru inwestorskiego. W końcu to kierownik odpowiada za roboty na budowie, za bhp na budowie itp., a jak ma za to wszystko odpowiadać kiedy firma wykonawcza mu nie podlega i nie ma wpływu na wiele spraw przy realizacji budowy. Rolą inspektora nadzoru jest kontrola robót wykonawczych prowadzonych pod nadzorem kierownika budowy. W żadnym przypadku nie wolno łączyć obu funkcji.
Przy okazji - funkcja kierownika budowy jest obowiązkowa na kazdej budowie; Inspektora nadzoru można, ale nie ma obowiązku zatrudniać.Temat: służba bhp + dodatkowy etat
Ja jestem zatrudniony na stanowisku specjalisty ds bhp i kadr na jedno umowę o pracę i mam ujęte obowiązki w jednym zakresie obowiązków. Słyszałem sprzeczne opinie na ten temat, pewnie bezpieczniej jest wyodrębnić oba stanowiska. Na kontroli PIP mi nie kwestionował takiego rozwiązania. No ale może innym razem inny inspektor...Temat: praca,praca,praca

ja od dluzszego czasu szukam pracownika i rzygac mi sie chce na slowo "pracownik" "BHP" "inspekcja pracy" "obowiazki pracownika" "obowiazki pracodawcy". Punkt widzenia zalezy od punktu siedzenia. A dla tych, ktorzy wiecznie narzekaja ze maja kiepska prace, od dluzszego czasu nie moga znalezc pracu, maja slabe zarobki, zle godziny poracy itp itd mam tylko jedna rade: zakladajcie wlasne firmy!!! zatrudniajcie innych, niech oni na Was pracuja!!!! przciez przedsiebiorcy zarabiaja najwiecej i do tego nic nie robia!!! Wtedy dopiero zobaczymy ile kto jest warty... Pozdrawiam

szef nic nie robi i ma kaseTemat: Nowe przepisy P-poż

Pracownik służby BHP nie bedzie mógł pełnić tej funkcji,
Witam - nie zupełnie. Co prawda pracownika służby bhp nie można obciążać dodatkowymi obowiązkami ale przecież może być zatrudnionym np. na 3/4 etatu jako behapowiec i 1/4 etatu jako inspektor ppoż.
Temat: podmiot zewnętrzny

jest obowiązek pow. 100 osób miec służbe bhp - nie specjalistę spoza zakładu pracy. Takie jest stanowisko GIP - gdyby ktoś chciał wyślę i tyle. A ponadto jak ktoś tu słusznie zauważył insp. pracy ma prawo dać nakaz utworzenia/powiększenia.

a czy inspektor pracy ma prawo decydowac w jakiej formie prawnej (umowa cywilno prawna, zlecenie, etat) zakład pracy ma stworzyć służbę BHP ?Temat: PIP
Art 283 Kodeksu pracy:
Kto, będąc odpowiedzialnym za stan BHPy w zakładzie pracy albo kierując pracownikami, nie przestrzega przepisów lub zasad BHP, podlega karze grzywny.
Tej samej karze podlega, kto wbrew obowiązkowi nie zawiadamia w terminie 30 dni właściwego inspektora pracy i właściwego państwowego inspektora sanitarnego o miejscu, rodzaju, zakresie prowadzonej działalności, jak również o zmianie miejsca, rodzaju i zakresu prowadzonej działalności oraz o zmianie technologii, jeżeli zmiana technologii może powodować zwiększenie zagrożenia dla zdrowia pracowników,Temat: Kto przeprowadza instruktaż ogólny pracownika służby BHP?
Danusia ... hmm... tak sobie myślę, że może być sytuacja iż Prezes (zarządu) ma umowę o pracę ! więc nie powinien byc zwolniony z obowiazku odbywania szkolenia wstępnego.
Co do szkolenia służby bhp to idąc tropem zwolnienia z innych szkoleń można przyjąć, że osoba posiadająca kwalifikacje minimum inspektora posiada zakres informacji i wiedzy programowej instruktażu ogólnego.
Jednak pytanie pozostaje: Czy możemy w tym przypadku nadinterpretować i dopowiadać prawo ?
Z okresowym jest jasność.
5. Ze szkolenia okresowego, o którym mowa w ust. 4, może być zwolniona osoba, która:
1) przedłoży aktualne zaświadczenie o odbyciu w tym okresie u innego pracodawcy wymaganego szkolenia okresowego;
2) odbyła w tym okresie szkolenie okresowe wymagane dla osoby zatrudnionej na stanowisku należącym do innej grupy stanowisk, jeżeli jego program uwzględnia zakres tematyczny wymagany programem szkolenia okresowego obowiązującego na nowym stanowisku pracy.

B. znasz odpowiedź czy czyjąś interpretację ?
__________________________________
Eva stanę w obronie Ewanii. Zwracanie się do innych po imieniu, co uczyniła Ewania (Ewa) nie należy do złośliwosci. Wydaje się naturalnym "znając" kogoś, wypowiedzieć bez zastanowienia imię tej osoby. Masz jej to za złe Elu ? a tak właśnie to wygląda z boku.

pozdrawiam serdecznie
Monika JoannaTemat: Prace odbierane przez kierownika budowy
Czytam wszystkie odpowiedzi i widzę, że mylicie pojęcia- kierownik budowy to
człowiek z uprawnieniami wykonawczymi, który powinien byc tam cały czas-
najczęściej jest to uprawniony majster i on jest odpowiedzialny za całośc
budowy- przestrzeganie BHP, prowadzenie dziennika budowy, wpisywanie
wykonanych prac itd- on odpowiada a gdy go nie ma odpowiada Inwestor ( za
wypadki też)!!! za to, że go nie ma. Zwyczajowo jest to wykonawca. Odrębną
funkcją jest inspektor nadzoru - to on z ramienia inwestora, działając w
jego imieniu kontroluje wykonawcę a uwagi wpisuje w dzienniku budowy, może
dokonywać odbioru poszczególnych prac bo inwestor sie na tym nie zna. PRZY
MAŁYCH BUDOWACH INSPEKTOR NADZORU NIE JEST WYMAGANY PRAWEM BUDOWLANYM ale
warto takiego mieć, i to dobrego, żeby wykonawca nie robił "wody z mózgu"
korzystając z niewiedzy inwestora. Poza tym projektant ma także PRAWNY
OBOWIĄZEK PROWADZENIA NADZORU AUTORSKIEGO ale nie bezpłatnie- tylko jeśli
kupiono "gotowy" projekt to najczęściej- szukaj wiatru w polu!!!

Tak to wygląda zgodnie z przepisami

Witam,

 Jakie niezbędne prace powinny być odebrane przez kierownika budowy i
wpisane w dziennik budowy ? Odnoszę wrażenie że mój kierownik (rozliczany
od wizyty) chciałby odbierać nawet każdą cegłę w ścianie...

   Pozdrawiam

           Darek

--
Archiwum listy dyskusyjnej pl-misc-budowanie
http://www.newsgate.pl/archiwum/pl-misc-budowanie/


Temat: szkolenie podstawowe
Prosze udzielcie mi odpowiedzi
nie moge znaleźć odpowiedzi na nastepujące pytanie:

Czy jeśli ukończyłem policealne studium i jestem inspektorem do spraw BHP
to czy moge przeprowadzac szkolenia podstawowe w szkole?
jestem nauczycielem i jednoczesnie inspektorem

wyczytalem, ze powinno sie zrobic to do 6 miesiecy (troche po czasie)
co zrobić - przeprowadzic szkolenie ?
czy w ramach moich obowiązków jest przeprowadzenie takiego szkolenia?
czy ja ponosze odpowiedzialność czy tez kadrowa i pani dyrektorTemat: kto powinien prowadzić kartoteki/ewidencje ubrań roboczych?
Kilka lat temu wyliczałam ekwiwalenty za używanie odzieży 700 osobom (co miesiąc!) i prowadziłam badania okresowe ... Miałam samodzielne stanowisko, praca w terenie obejmującym dwa województwa ... Trafiła się kontrola PIP. Pan inspektor wszedł w kontakt z kadrami, bo chciał sprawdzić badania okresowe. Został odesłany do mnie (u nas BHP to prowadzi!) I tak po nitce do kłębka, i po rozmowie PIPowca ze mną skończyło się obciążanie zadaniami nie wchodzącymi w zakres obowiązków służby BHP. To prawdopodobnie jest jedyny sposób na zdyscyplinowanie pracodawcyTemat: praca,praca,praca
ja od dluzszego czasu szukam pracownika i rzygac mi sie chce na slowo "pracownik" "BHP" "inspekcja pracy" "obowiazki pracownika" "obowiazki pracodawcy". Punkt widzenia zalezy od punktu siedzenia. A dla tych, ktorzy wiecznie narzekaja ze maja kiepska prace, od dluzszego czasu nie moga znalezc pracu, maja slabe zarobki, zle godziny poracy itp itd mam tylko jedna rade: zakladajcie wlasne firmy!!! zatrudniajcie innych, niech oni na Was pracuja!!!! przciez przedsiebiorcy zarabiaja najwiecej i do tego nic nie robia!!! Wtedy dopiero zobaczymy ile kto jest warty... PozdrawiamTemat: wypadek w drodze do pracy czy wypadek w pracy??
Wiosna faktycznie zawitała nawet do mojej wsi Na razie na tyle mi słoneczko nie odpalmiło, żeby nie czytać uważnie Waszych odpowiedzi. Skoro pracownik BHP uznał z góry, że wypadek nie był wypadkiem przy pracy, a wypadkiem w drodze z pracy, to nie czuł się w obowiązku informować o tym zdarzeniu społecznego inspektora. Ot i cała historyja
Firma w której pracuję liczy sobie ponad 800 pracowników i nawet nie zdajecie sobie sprawy, co niektórzy z nich potrafią wymyślić. Trzeba być gotowym na wszystkoTemat: Niebezpieczny ZUGiL
Jesli ktoś z Was miał szkolenie z BHP to powinien wiedzieć że każdy pracownik który zauważył zdarzenie ma obowiązek zgłosić ten fakt przełożonemu osoby poszkodowanej. Pracodawca zaś jest zobowiązany powiadomić o wypadku inspektora pracy oraz prokuratora tak więc nic nie moze być zatajone.Temat: Leśniczy nie musi
Skupmy się na leśniczym i stronie prawnej...

Zapisy w umowach nie dają prawa do niewpuszczania przez leśniczego całej brygady z powodu naruszenia BHP

Nie jestem inspektorem PIP, nie mam takich uprawnień. Dzwonię do kierownika ZUL, a jak brak zrozumienia i reakcji to piszę notatkę do nadleśnego.

Pomijam zdarzenia związane z zagrożeniem życia, ale czy ja mam obowiązek bić się z bygadą, bo dwóch jest bez rekawic, a trzeci ma kask bez atestu

( to sa dziesiątki drobiazgów i ja mam je każdorazowo sprawdzać )

Ślepa uliczkaTemat: Wypadek w pracy - termin zgłoszenia!
Dzieki wszystkim za rady. Rano sie spieszyłem i nie napisałem dokładnie o co mi chodzi. A więc tak, procedury odnosnie postepowania w razie wypadku są opracowane i wwszystkim znane. Pracownicy złożyli stosowne oświadczenia i wiedzą jak należy postepować. Nowo przyjmowanych pracownik sam zapoznaję z tymi procedurami i podpisują mi oświadczenie. Jako inspektor ds. bhp pracuję od roku, także nie mam jeszcze doświadczenia a i wypadków w firmie nie mam dużo ( 2, 3 w ciągu roku). Moje watpliwości budzi termin zgłoszenia tego wypadku i dlaczego kierownik nie zgłosił mi tego wcześniej. Tłumaczy, że poszkodowany nie chciał, ale to go chyba nie zwalnia od obowiązku zgłoszenia. Prawdę mówiąc gdyby nie to, że będzie miał operację to by pewnie wcale nie zgłosił tego. A teraz to leczenie, potem moze jakaś rehabilitacja i 100% przy wypadku płatne. Czy nikt sie do nas nie przyczepi? Jakie mogą byc tego konsekwencje?Temat: Nie uznany wypadek przy pracy
Art. 283. K.P.[Naruszenie przepisów BHP] § 2:

kto

6) wbrew obowiązkowi nie zawiadamia właściwego okręgowego inspektora pracy, prokuratora lub innego właściwego organu o śmiertelnym, ciężkim lub zbiorowym wypadku przy pracy oraz o każdym innym wypadku, który wywołał wymienione skutki, mającym związek z pracą, jeżeli może być uznany za wypadek przy pracy, nie zgłasza choroby zawodowej albo podejrzenia o taką chorobę, nie ujawnia wypadku przy pracy lub choroby zawodowej, albo przedstawia niezgodne z prawdą informacje, dowody lub dokumenty dotyczące takich wypadków i chorób,
podlega karze grzywny od 1.000 zł do 30.000 zł.Temat: czy szkoliś cywilno-prawnych?
wiele razy dyskutowaliśmy o potrzebie szkoleń i badań osób zatrudnionych na umowy cywilno-prawne. jakąś odpowiedż daje informacja ze strony PIPu.

Śmiertelny upadek z rusztowania
W firmie z siedzibą w Wałbrzychu, zatrudniającej dziesięciu pracowników oraz siedmiu pracujących na podstawie umów cywilno – prawnych przeprowadzono kontrolę mającą na celu ustalenie okoliczności i przyczyn wypadku śmiertelnego, jakiemu w sierpniu br. uległa osoba zatrudniona na podstawie umowy o dzieło. Wypadek miał miejsce w związku z wykonywaniem prac remontowo budowanych prowadzonych na budynku mieszkalnym wielorodzinnym w Wałbrzychu, podczas remontu balkonów na wysokości 3 piętra. Poszkodowany upadł z rusztowania, ponosząc śmierć na miejscu.

W wyniku kontroli inspektor pracy OIP we Wrocławiu ustalił następujące przyczyny wypadku:

brak części poręczy pośrednich na rusztowaniu ustawionym przy budynku od strony balkonów, w miejscu, w którym poszkodowany stał przed upadkiem

nie spełniono obowiązku zapoznania osoby poszkodowanej z instrukcją bhp przy wykonywaniu prac ogólnobudowlanych, w szczególności z zasadami wykonywania prac na wysokości prowadzonych z rusztowań

przed dopuszczeniem do eksploatacji nie dokonano odbioru rusztowania przez osobę uprawnioną

nie zapoznano poszkodowanego z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracyTemat: Karta oceny narażenia zawodowego
Dopiero przybiegłam...
Ślicznie dziękuję Wszystkim za udział w tym temacie.
Zrobię tak: sporządzę, tak jak wspomniałam "dla świętego spokoju" ale zaniosę osobiście (na szczęście mam bardzo blisko) do sanepidu ale tym razem pod pachą będę mieć rozporządzenie. I chcę zadać pytanie (rzecz jasna bardzo grzecznie) Panu Inspektorowi jak on interpretuje zapis, który jednoznacznie wskazuje na lekarza...pkt. 5 rozporządzenia.
A, i uprzejmie poproszę o wskazanie paragrafu, który to (wg niego) określa, że jest to obowiązek pracownika BHP.Temat: Kampania nt. Palenia tytoniu
To jest ze strony www. pip.gov.pl były tu na forum też zamieszczone orzeczenia sądu

Palarnia obowiązkiem

Kontrola przeprowadzona w jednym z krakowskich biurowców wykazała, że wydzielono w nim na palarnię tylko jedno pomieszczenie (na II piętrze) o powierzchni około 7 m2, gdzie nie było żadnej wymiany powietrza. Drzwi do tego pomieszczenia w dniu 30.01.2008 r. były otwarte na korytarz; pomieszczenie było pełne dymu z uwagi na to, że w palarni została wyłączona klimatyzacja. W związku z tym dym z papierosów przenosił się na główny ciąg komunikacyjny i sąsiednie pomieszczenia pracy (w pomieszczeniu palarni brak było zarówno wentylacji naturalnej jak i wentylacji wymuszonej).

W nakazie skierowanym do pracodawcy inspektor pracy zobowiązał do zorganizowania palarni zgodnie z wymogami bhp. Nakaz został zaopatrzony w rygor natychmiastowej wykonalności na podstawie art. 108 Kpa.Temat: Dodatek funcyjny za BHP i PPoż w jednostkach samorzadu teryt
moze sie orientujecie ile wynosi dodatek funkcyjny przy wykonywaniu obowiazkow Specjalisty BHp i Inspektora Ppoż 2 w jednym taki hedenszołders

w jednostkach samorzadu terytorialnego.

w sumie to zakres obowiakow + BHP + PPoZTemat: szkolenie w dziedzinie BHP dla pracowników służby BHP
Witaj
Skierowanie na szkolenie okresowe pracownika – inspektor / specjalistę BHP jest obowiązkiem PRACODAWCY a nie / zapłaceniem parę setek za papier/ przymusem poddania się przeszkoleniu przez pracownika , tym bardziej , że je t polecenie pokontrolne.
Józek .Temat: Praca w Wałbrzychu
Pytałem, wiem... Maksimum obowiązków, ninimum płacy... inspektor bhp ale z wyższym wykształceniem... wymagania specjalisty a płaca nawet nie inspektora a raczej starzysty.Temat: oferty pracy
Często trafiacie na takie rzeczy ? bo ja chyba mam pecha
kiedyś widziałem nabór na inspektora do obowiązków którego nalezało nadzór nad komórka BHP i przestrzeganiem waruków pracy w firmie zatrudniającej blisko 1000 osóbTemat: braca w komórce BHP i na innym stanowisku
Czyli jeżeli mi chcą wrzucić w obowiązki ochrony środowiska to nie mogę łamać powiedzmy inspektor ds bhp/ ochrony środowiska tylko muszą być dwie umowy tak???Temat: służba bhp + dodatkowy etat
A nie można było nazwać stanowiska st. inspektora ds. bhp i obrony cywilnej, podpisać umowę na jeden pełny etat, a w zakresie obowiązków określić dokładnie wymiar etatu??Temat: Pytanie

Witam. Andrzej spec.Dobrze, dobrze wszystko się zgadza ale jak można szkolić/ szkol.okresowe/ np. trchnika bhp czy inż. bhp, inspektora PIP-u ,który posiada aktualne uprawnienia do szkolenia a podejmuje pracę np.; jako pracownik fizyczny PKP? nie pracując nigdzie wcześniej . Coś tu nie tak Pozdro YOCK.
Witam - widzę, że w dalszym ciągu nic nie rozumiesz. Przecież wynika to z w/w rozporządzenia. Nawet jeśli inspektor pracy przestał by pracować w PIP, to na nowym stanowisku pracy (robotniczym) też musiałby przejść szkolenie wstępne (instruktaż ogólny i stanowiskowy) jak również w ciągu 12 miesięcy szkolenie okresowe dla robotników ponieważ jego wcześniejsze szkolenia i przypuszczam wykształcenie nie były w kierunku USTAWIACZA. W związku z tym, program jego nauczania i odbytych szkoleń nie obejmował zakresu wykonywania czynności służbowych na stanowisku ustawiacza. Owszem np. taki inspektor pracy może prowadzić szkolenia ale z tematów i zagadnień do których posiada wiedzę i przygotowanie zawodowe - a nie ma ludzi wszystkowiedzących. Jeśli nie wierzysz to zapytaj inspektora PIP czy podejmie się przeprowadzenia szkolenia z tematów ustawiacza jeśli nie miał kontaktu z tym zawodem. Owszem innych tematów wynikających z programu szkolenia dla robotników, to na pewno tak, ale czynności ustawiacza na PKP trzeba dobrze znać i inspektor czy to bhp czy PIP, który nie miał do czynienia z tym zawodem tego tematu się nie podejmie.
Może przykład z innej beczki - załóżmy, że jesteś inspektorem BHP w branży metalowej, no albo PKP, to czy podjąłbyś się prowadzić zajęcia na szkoleniu okresowym bhp robotników z tematów bezpieczeństwa pracy dla górników jeśli nigdy nie miałeś nic wspólnego z tym zawodem - myślę, że nie. Ja jestem behapowcem ponad 35 lat i też tego tematu bym nie podjął. Zaznaczam, co innego jest organizacja szkolenia, a co innego jest prowadzenie szkolenia (zajęć dydaktycznych). Z tego też powodu na pracownika służby bhp nałożony jest tylko obowiązek przeprowadzenia instruktażu ogólnego i nic poz tym.
Myślę, że wystarczająco wyjaśniłem ci powód dla którego nie wszyscy mogą szkolić WSZYSTKICH pracowników i to bez względu na wyżej podane rozporządzenie, które jasno stawia w tym temacie sprawę. Proszę zapoznaj sie z tym rozporządzeniem dokładnie, czytając również załączniki tj. programy poszczególnych szkoleń to z pewnością zrozumiesz , to co powyżej napisałem.
Pozdrawiam - AndrzejTemat: Poprawki do szkolen bhp

Tyle wyświetleń i żadnej odpowiedzi
INSPEKTORZE BHP - wyhamuj - Żadna osoba wypowiadająca sie na FORUM - NIE MA OBOWIĄZKU UDZIELANIA ODPOWIEDZI.
Ja osobiście ze względu na brak czasu, na forum zaglądam ostatnio od przypadku do przypadku. Ponadto jeśli prawdą jest, że znasz treść w/w aktów prawnych, to tam jest wszystko napisane i nie musisz sie pytać chyba, że INSPEKTOREM BHP jesteś z tzw. przypadku - Zachodzi więc pytanie czy w ogóle po 25.11.2007r możesz być wykładowcą . Muszę Ci jednak przypomnieć, że mimo iż pracujesz w szkole, to ja nie jestem Twoim uczniem i nic nie upoważnia ciebie do tonu jakim przypominasz na tym forum o swoim istnieniu . Jednak ponieważ osobiście mnie zawezwałeś do tablicy, to Ci odpowiadam.

Pkt. 1 - Zależy jaki jest to strażak, tzn. jeśli ma specjalistyczne przeszkolenie (tak jak Ty) w zakresie udzielania pomocy przedmedycznej, to tak - ale przecież możesz to pociągnąć sam.
- Na dwoje babka wróżyła, bo szkolenie BHP nie jest specyficznym szkoleniem ppoż, które wynika z innych (odrębnych) przepisów. Zwróć uwagę na tytuł szkolenia - szkolenie (wstępne czy też okresowe) BHP - a nie ppoż. - mimo, że w programie szkolenia jest temat łączący się z ochroną ppoż. Tak więc wszystko zależy jak do tego podejdzie organ kontrolny .

Pkt.2 i 3 - Jeśli wiesz, że musisz skierować tych pracowników i pracodawcę na oddzielne szkolenie, to po co się pytasz - tak, musisz skierować na oddzielna szkolenie.

Pkt.4 - Skład komisji egzaminacyjnej ustala organizator szkolenia i jeśli Ty nim jesteś to ustal. Ja w przypadku egzaminu ustnego poza sobą (przewodniczącym komisji) dobieram w zależności od okoliczności wykładowcę (lub wykładowców) tematów np. technicznego bhp. Natomiast w przypadku testu inni egzaminatorzy mogą być niepotrzebni.

Niestety nie mogę dołączyć wzoru protokółu egzaminacyjnego bo na forum limit załączników został przekroczony - taki otrzymuję komunikat.

INSPEKTORZE BHP - pamiętaj, ja nie jestem prawnikiem tylko starym (stażem) behapowcem, który też może się mylićTemat: BHP więcej obowiązków dla firm - projekt zmian
Witam.
Ciekawy artykuł.
Czy ma ktoś więcej nformacji na ten temat ???

BHP więcej obowiązków dla firm

Pracodawcy będą musieli przechowywać kopię skierowania pracownika na badania lekarskie oraz monitorować pracę osób narażonych na kontakt z substancjami chemicznymi, rakotwórczymi lub mutagennymi

Tak wynika z odpowiedzi poszczególnych ministerstw na wnioski Państwowej Inspekcji Pracy w spawie zmiany obecnych przepisów, które niedostatecznie chronią życie i zdrowie pracowników. W ubiegłym roku PIP wystosowała 15 takich wniosków, w tym trzy do Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.
Jolanta Fedak, minister pracy i polityki społecznej, poinformowała, że resort przygotował już projekt zmieniający rozporządzenie w sprawie szkolenia w dziedzinie bhp, w którym uwzględniono znaczną część propozycji PIP. Nowe przepisy zobowiążą pracodawców do przechowywania w aktach osobowych pracownika kopii skierowania na badania lekarskie oraz określą kwalifikacje dydaktyczne, jakie muszą posiadać wykładowcy i instruktorzy realizujący program szkolenia bhp.
Aprobaty resortu pracy nie zyskał natomiast wniosek PIP w sprawie zaliczenia okresu pełnienia funkcji społecznego inspektora pracy w kopalniach do okresu uprawniającego do otrzymania emerytury górniczej. Ministerstwo nie przygotuje nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z FUS, który wprowadziłby taką zmianę. Resort tłumaczy tę decyzję faktem, że charakter funkcji społecznego inspektora nie spełnia wymogu pracy w szczególnych warunkach, od którego zależą przywileje emerytalne.
Z kolei minister zdrowia Ewa Kopacz zapewniła PIP, że kierowany przez nią resort przygotuje projekty zmieniające rozporządzenie w sprawie substancji, preparatów, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy oraz rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy związanej z występowaniem w miejscu pracy czynników chemicznych. Inspekcja wystąpiła do resortu zdrowia m.in. o określenie sposobu rejestracji pracowników, którzy mają kontakt z substancjami i preparatami o działaniu rakotwórczym i mutagennym.
Przygotowanie nowych przepisów na wniosek PIP zapowiedziało też Ministerstwo Gospodarki. Inspekcja wystąpiła do szefa tego resortu m.in. o uprawnienie Urzędu Regulacji Energetyki do kontroli i nakładania sankcji na firmy prowadzące obrót paliwami bez koncesji.
Ministerstwo Gospodarki ma też szczegółowo określić wymagania bezpieczeństwa i higieny pracy na stacjach i rozlewniach gazu płynnego.
Strona 1 z 2 • Wyszukano 136 wypowiedzi • 1, 2
 
 
Podobne strony
 
 
   
Copyright 2006 Sitename.com. Designed by Web Page Templates